Görüş Bildir
Haberler
Polisleri Sıraya Dizen AKP'lilere Para Cezası, Polise Hapis

Polisleri Sıraya Dizen AKP'lilere Para Cezası, Polise Hapis

Onedio Medya
30.01.2015 - 09:53 Son Güncelleme: 30.01.2015 - 17:09
İçeriğin Devamı Aşağıda

Polislerin Sıraya Dizilmesi Davasında Skandal Karar

Hatay Dörtyol'da polislerin AKP'liler tarafından sıraya dizilip teşhis edilmesiyle ilgili davada skandal karar çıktı. Polisleri sıraya dizen AKP'liler küçük para cezaları alırken, tehdide maruz kalan ve sıraya dizilen polis memuru hapis cezası aldı.

AKP Hatay Milletvekili H. Bayram Türkoğlu’nun oğlu İstemi Kağan Türkoğlu ile ihalesiz kantin işletmecisi AKP Dörtyol Gençlik Kolları Başkanı Ömer Uzun’un Dörtyol İlçe Emniyet Müdürlüğünde 24 Çevik Kuvvet polisini sıraya dizdirerek teşhis etmesi ile patlak veren skandala dair dava sonuçlandı. 

İleri Haber’in haberine göre  Dörtyol 1. Asliye Ceza Mahkemesi'nde 23 Ocak 2015 tarihinde görülen 11. duruşmada milletvekilinin oğlu İstemi Kağan Türkoğlu ile eski gençlik kolları başkanı Ömer Uzun’a adli para cezası ve 5 yıl adli denetim süresine tabi tutulması kararı çıktı. Sıraya dizilen polise ise hapis cezası verildi.

AKP Hatay Milletvekili Bayram Türkoğlu'nun oğlu olan İstemi Kağan Türkoğlu, Komiser Yardımcısı Murat Emer ve polis memuru Alper Atilla’ya yönelik basit tehdit nedeniyle toplam 50 günlük adli para cezası karşılığı olan 1000 TL adli para cezasına ve 5 yıl adli denetim süresine tabi tutulmasına karar verildi.

Emniyet Müdürlüğü'nün kantinini ihalesiz işleten eski AKP Gençlik Kolları Başkanı Ömer Uzun’a ise polis memuru Alper Atilla’ya yönelik hakaretten dolayı 25 günlük adli para cezasına karşılık olarak 500 TL adli para cezası ve 5 yıl adli denetim süresine tabi tutulmasına karar verildi.

EN AĞIR CEZA POLİS MEMURUNA

EN AĞIR CEZA POLİS MEMURUNA

Mahkeme en ağır cezayı ise polis memuru Alper Atilla’ya verdi. Atilla'nın Ömer Uzun’u tehdit suçundan 5 ay hapsine ve hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verilirken, 5 yıl adli denetim süresine tabi tutulacağı belirtildi. Ayrıca Ömer Uzun’a hakareti nedeniyle 75 günlük adli para cezası karşılığı olan 1500 TL adli para cezasına ve 5 yıl adli denetim süresine tabi tutulmasına karar verildi.

Polislerin karakolda boncuk gibi dizilmesine dair görüntüler 27 Temmuz 2012'de basına yansımış ve olay ciddi tartışma ve tepkilere neden olmuştu.

İşkur vasıtasıyla bir sivil toplum kuruluşunda sekreter olarak maaş alan ve ihalesiz olarak Dörtyol İlçe Emniyet müdürlüğünün kantinini işleten dönemin AKP Gençlik Kolları Başkanı Ömer Uzun ile polis memuru Alper Atilla arasında tost ve çay yapma konusunda yaşanan tartışmada iddiaya göre Uzun, Alper’i, 'Sen bakma benim kantinci olduğuma. Ben AKP Gençlik Kolları Başkanıyım. Gerekirse senin üzerindeki üniformayı soydururum' diye tehdit etti. Yaşadığı olayı Komiser Yardımcısı Murat Emer’e anlatan Alper daha sonra nöbet yerine gitmişti.

AKP Hatay Milletvekili Hacı Bayram Türkoğlu'nun basın danışmanı Fehmi Rigan ve oğlu İstemi Kağan Türkoğlu’nu emniyete çağıran Ömer Uzun bahçedeki polisi göstermiş İstemi Kağan da Alper Atilla’ya; 'Alper gözlerimin içine iyi bak, sen beni iyi tanımıyorsun. Tanıdıktan sonra kim olduğumu öğreneceksin' demesi üzerine orada bulunan Komiser Yardımcısı Murat Emer olaya müdahale ederek İstemi’yi emniyet müdürlüğü binasının içine almıştı.

Burada alınan olay yeri tutanaklarının ardından İlçe Emniyet Müdürü Mustafa Marangoz gelerek 24 çevik kuvvet polislerine numara verilmesini ve Komiser Yardımcısı Murat Emer’in apoletlerinin sökülerek teşhise sokulmasını emretmişti.

Hatta dönemin Emniyet Müdürü Mustafa Marangoz kamera kayıtlarına yansıyan görüntülerinde polis memurlarına; “Küfür dahi edilse sesinizi çıkarmayacaksınız' talimatını vermişti.

11 duruşma ve 2 yıllık sürenin ardından AKP'li milletvekilinin oğlu İstemi Kağan Türkoğlu’na 1000 TL, İhalesiz kantin işleten AKP'li Uzun’a 500 TL para cezası verilirken, polis memuru Alper Atilla’ya ise 5 ay hapis ve 1500 TL para cezası verilmiş oldu. 

İleri Haber

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0