Görüş Bildir

Plastik Kirliliği Akdeniz’de Kimyasal Düzeylere Ulaştı: Caretta Carettalar Birer Birer Ölüyor

Haberler
> Plastik Kirliliği Akdeniz’de Kimyasal Düzeylere Ulaştı: Caretta Carettalar Birer Birer Ölüyor

Bilim insanları, deniz kaplumbağalarının kaslarında yüksek yoğunlukta plastik bulduktan sonra, denizlerdeki plastik kirliliğinin kimyasal düzeyde etkili olduğunu ortaya koydu. Araştırmacılar, İspanya'nın doğusundaki kıyı şeridinde ölü bulunan 44 kaplumbağanın kalıntılarını analiz ederek her birinin ölümünün plastik tüketimiyle bağlantılı olduğunu buldu. Caretta caretta olarak da bilinen deniz kaplumbağaları, Uluslararası Doğa Koruma Birliği’nin kırmızı listesinde 'nesli tükenmekte' olarak listeleniyor.

NTV'nin haberine göre İspanya Ulusal Araştırma Konseyi'nden kimyager Ethel Ejarrat liderliğindeki çalışma, 2014-2017 yılları arasında Katalan kıyılarında ve Balear Adaları'nda ölü bulunan 44 caretta caretta üzerine odaklandı.

Plastik poşet, şişe ve yüzen plastik parçalarını sıklıkla tüketiyorlar

Plastik poşet, şişe ve yüzen plastik parçalarını sıklıkla tüketiyorlar

Diyetleri ağırlıklı olarak denizanası, sardalya ve kalamarlardan oluşan kaplumbağalar, plastik poşet, şişe gibi ve yüzen plastik parçaları da sıklıkla tüketiyor.

Adalardaki kaplumbağalardaki plastik seviyesi daha yüksek

Adalardaki kaplumbağalardaki plastik seviyesi daha yüksek

Dr. Ejarrat, Balear adalarındaki  kaplumbağaların vücudunda daha yüksek plastik seviyeleri bulunduğunu ifade etti. Aynı zamanda, Cezayir kıyılarında yaşayan kaplumbağaların Katalan kıyılarındaki kaplumbağalara göre daha yüksek plastik atık varlığına sahip olduğuna söyledi.

Sadece fiziksel değil, kimyasal zehirlenme

Sadece fiziksel değil, kimyasal zehirlenme

Bununla birlikte araştırma, plastik atığın caretta carettaları yalnızca fiziksel düzeyde etkilemediğini gösterdi. Kaplumbağalar atıklar arasında sıkıştıklarında veya plastikler sindirim sistemlerine düştüğünde onları aynı zamanda kimyasal düzeyde de etkileyerek zehirlenmesine yok açıyor.

Vücutlarında yüksek oranda toksik plastik atık bulundu

Vücutlarında yüksek oranda toksik plastik atık bulundu

Environmental Pollution adlı bilimsel dergide yayımlanan çalışma kapsamında ekip, plastiklerde kullanılan, hormon düzenleyici endokrin sistemi bozduğu bilinen nörotoksik ve hatta kanserojen olan 19 katkı maddesini analiz etti. Söz konusu maddeler plastiklerde alevlenmeyi önlemek için kullanıyor. Analizler, tüm kaplumbağalarda, kas gramı başına 6 ila 100 nanogram arasında değişen konsantrasyonlarda plastiklerin varlığını ortaya çıkardı.

'Kaplumbağalar, plastik atıkları gerçek yiyeceklerle karıştırıyorlar'

'Kaplumbağalar, plastik atıkları gerçek yiyeceklerle karıştırıyorlar'

Barselona Üniversitesi'nden biyolog Luis Cardona, 'Kaplumbağalar, plastik atıkları yerken onları denizanası gibi gerçek yiyeceklerle karıştırıyorlar. Carette carettalar denizlerdeki plastik kirliliğinden en çok etkilenen hayvan gruplarından biri, ancak bunun gerçek etkisini henüz tam olarak anlamıyoruz' ifadelerini kullandı.

Kaplumbağaların üremesini etkileyebilir

Kaplumbağaların üremesini etkileyebilir

Doktor Ejarrat ayrıca, tespit ettikleri plastik bileşiklerin kaplumbağanın doğurganlığını etkileyebileceğini ve deniz sürüngenlerindeki kanser vakalarıyla bağlantılı olduğunu söyledi.

Caretta caretta'lar plastiklere karşı daha duyarlı

Caretta caretta'lar plastiklere karşı daha duyarlı

Diğer taraftan bilim insanları, caretta caretta’arın diğer deniz canlılarına göre plastiklerle bağlantılı kimyasal katkı maddelerine karşı daha duyarlı olduğunu aktardı. Kaplumbağalar, vücutlarına balinalardan veya yunuslardan daha fazla plastik alıyorlar.. Örneğin balinalar suyu süzdüklerinden yalnızca  mikroplastikleri alıyor,  ancak mikroplastiklerdeki kirletici madde seviyeleri kaplumbağaların aldığı makroplastiklerden daha düşük.

'İnsanlık bu durumdan er ya da geç etkilenecek'

'İnsanlık bu durumdan er ya da geç etkilenecek'

Ejarrat, ayrıca  kaplumbağaların bu etkilerden muzdarip olması durumunda, insanların da maruz kalabileceği konusunda uyardı:

'Bu bileşikleri balıklar yoluyla beslenmemize  dahil ediyoruz, böylece onu emiyoruz. İnsanlık bu durumdan  er ya da geç etkilenecek.”

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
9
7
1
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Doğukan Yılmaz

Ünlü deniz ürünleri şirketlerinin, deniz kirliliği hakkında dikkati plastik tüketici atıklarına çekmelerine izin vermeyin! Bu fotoğrafların, tüketici plastik... Devamını Gör

İlke Özkırım

karetta karettaların avradını sikeyim insanlar ölüyor.