Pitoresk İstanbul ile İki Asır Öncesine Yolculuk

 > -

Dünyanın ilk dijital sergisi olma iddiasını taşıyan "Pitoresk İstanbul", geçen hafta gün İstanbul Deniz Müzesi’nde sanatseverlerle buluştu.

Genel yönetmenliğini Bülent Özükan’ın üstlendiği sergide, 19. yüzyıl ressam seyyahları Melling, Schranz, Allom, Bartlett, Lewis ve Ayvazovski’nin İstanbul’u konu edindiği gravürler ‘dijital seyahatnameler’ olarak dev boyutlu perdelerde canlandırılıyor.

Boyut Yayın Grubu’nun dijital restoratör ve animatörlerden oluşan ekibi tarafından tablolar, perdelere watchout sistemiyle yansıtılıyor. Ziyaretçilerini 200 yıl öncesinin İstanbul’una götüren sergide, 6 sanatçı için ayrı ayrı interaktif ekranlardan bilgiler veriliyor.

Orijinal eserlerin de yer alacağı bu bölümden sonra 4 buçuk metre yüksekliğinde ve 60 metre uzunluğunda dev yüzeylerin bulunduğu Codex Art salonuna geçiliyor. 19.’uncu yüzyıl İstanbul görüntüleri, döneminin müzikleri eşliğinde 35 dakikalık bir gösteri olarak izlenebiliyor.

Pitoresk İstanbul 22 Mayıs’a kadar İstanbul Deniz Müzesi’nde ziyarete açık olacak. Sergiyi 12-18-19 Mart ve 1-2 Nisan tarihlerinde ziyaret edenler, tek bir bilet ile hem sergiyi görebilecek hem Anjelika Akbar’ın canlı performansını dinleyebilecekler.

Milliyet Sanat

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir