Pilotlardan Havacılık Mesleği ve Uçuşlara Dair Sır Gibi Saklanan Konular Hakkında 22 İtiraf

109PAYLAŞIM

Pilotluk mesleğinin karizmasından sık sık bahsederiz, peki mesleğin arka planındaki gerçekler?

1. Pilot olmaya karar vermek ile bir pilot olup uçak uçurmak arasında günler, aylar ve yıllar geçebilir.

Her pilotta üniversite diploması olması şartı yoktur, fakat mutlaka pilotluk sertifikası alınması gerekir. Bu pilotluk okulundan alınan sertifikadan sonra, hem uçuş simülatörü hem de toplam 250 saatlik uçuş deneyiminden ve zorlu sınavlardan sonra pilot olarak işe başlayabilirsiniz.

2. Uçuş simülatörü denilen şeye aslında 'Kokpit Prosedürleri Eğitim Cihazı' denir.

Bu cihaz pilotların daha çok acil durumları tecrübe etmesi için kullanılır. Hidrolik yapısı sayesinde sarsıntıları ve hareketleri tamamen gerçeğine uygun şekilde hissettirebilir.

3. Bazı uçuş ekipleri aylarca aynı kalırken, bazıları da günden güne değişebilir. Tamamen havayolu firmasının kurallarına bağlıdır.

4. Kabinde kabin memurları 'slides armed and cross check' diyerek birbirlerinin kapılarını kontrol ederken, kokpitte de pilotlar birbirlerinin görevlerini kontrol ederler.

5. Birçok havayolu şirketi oksijen maskelerinin tam oturması için pilotlarına sakal bırakma izni vermez.

6. Uçakta kaptan pilot ve yardımcı pilot, zehirlenme riskine karşı daima farklı yemek yerler.

7. Uçuş prosedürlerinin temel prensibi 'çokluk, yedeklik'tir. Her iki pilot da görev dağılımını uçuştan önce konuşur ve uçuş o şekilde başlar.

8. Tüm pilotlar öz savunma derslerine tabi tutulur.

Bunlar yılda 4 kez olan eğitimlerdir.  Uçak içinde oluşacak acil durumlarda müdahale edebilirler. Ayrıca sağlık ve psikolojik uyum testlerinden de geçmeleri gerekir.

"Bu 2.700 uçuş saatinden sonra ben. Sağdaki benim, soldaki ise 20 yıl önce babamın yardımcı pilotluğunu yapmış olan adam."

9. Birçok pilot çalıştığı havayolu şirketinden uçuş için kullandıkları yakıtın miktarı konusunda baskı gördüğünü itiraf etmiştir.

10. Pilotlar havalimanına ayrı bir kapıdan girer, uçuştan 2 saat öncesinde ofis kısmında uçuş hazırlıkları başlar. Ayrıca bu süre içinde tıbbi kontroller de yapılabilir. Eğer uçuş memurlarından biri kendini iyi hissetmezse, yedek memurlar çağırılabilir.

Başarılı bir sağlık kontrolünden geçtikten sonra, pilotlar uçuş verilerini aldıkları brifing odasına gider, buna hava koşulları, rota haritası ve iniş tablosu gibi şeyler dahildir. Ayrıca, uçak yüküne göre gerekli yakıt miktarını hesaplarlar.  Kaptan daha sonra mürettebatına brifing verir.

11. Uçakta arabalardaki gibi bir kontak anahtarı bulunmaz, uçak bir düğme ile çalışır. Kokpit ana kontrol panelindeki birçok düğmede ise yön okları ve belirtici işaretler pilotların işini kolaylaştırır.

"Herkese göre pilot olmak harika, sadece 39.000 fitte camların kırılması hariç."

12. Her iki pilot asla aynı anda uyumak için uçağı otomatik pilota almaz.

Genel inanışın aksine her iki pilot da asla kokpitte aynı anda uyumaz. Otopilot zaten uçuş boyunca hemen hemen hep açıktır. Ancak pilotlar sevk görevlileri ile iletişim kurar, aygıtları kontrol eder, belgeleri inceler, gerekli parametreleri kaydeder ve gerekirse uçağın kendisinde gezinir. Aynı zamanda, pilotların uçuş sırasında uyumalarına izin verilir fakat pilotlardan biri daima uyanıktır. Bazı uzun mesafeli uçuşlarda 3-4 pilot bulunur. Böylece birbirlerinin yerine geçebilir ve dinlenebilirler. Bu uçuşlarda, aynı pilotlar kalkış ve inişten sorumluyken, ekstra pilotlar uçuşun diğer bölümlerinden sorumludur. İkinci pilotlara genellikle “Ağır” mürettebat denir.

13. Eğer bir pilot yolculara kemerlerini bağlamaları için anons yapıyorsa, sıradan bir durum diyebiliriz. Fakat pilot kabin memurlarına bu talimatı veriyorsa, ciddi bir türbülansa gireceksiniz demektir.

14. Yakıt eksikliği ve teknik sebeplerden yaşanan acil inişlerde pilotlar yolcuları panik haline sokmamak için bunu anons etmeyebilirler.

15. Pilotlar eğitim sırasında birçok stres içeren zorlu durumun eğitimini almıştır ancak her farklı acil durumda karar verme insiyatifi tamamen pilotta olacaktır.

"'Şu anda uçak boşaltılıyor ve yolcular indiriliyor. Pilotlara minnettarım. Düşmedik ve inmeyi başardık.' Ben de bu sözleri söylemelerinden ve hayatta olmaktan mutlu olmalarından memnunun."

16. Açılan pencereler sadece kokpitte bulunur ve çok sıcak günlerde yalnızca havalimanında yerdeyken açılmasına izin verilir.

17. Uçuş boyunca telefonlarınızı uçuş moduna almanızın sebebi, sinyalin teknik cihazları bozacak olması değil acil bir durumda herkesin telefonuna bakmaya çalışacak olmasıdır.

18. Pilotlar tuvalete gittiğinde, herhangi acil bir duruma karşı kokpite bir kabin memuru girmelidir.

19. Kokpitte ön cam kırılması oldukça yaygın bir meseledir.

Sıcaklık, basınç veya kaplama malzemelerinde meydana gelen ani değişikliklerden dolayı ya da kuş çarpması nedeniyle camlar kırılabilir. Fakat kokpit basıncı asla tehlikeli seviyelere düşmez. Kokpit penceresi oldukça dayanıklı ve her biri 1cm olan camlardan yapılır. 

Bu nedenle, katmanlardan birinde bir çatlak varsa, bu tehlikeli olarak görülmez, uçuş varış noktasına kadar gidebilir. Öte yandan kırılma ciddiyse uçak acil iniş yapacaktır.

20. Uçuş personelinin sosyal medya üzerinden yaptığı paylaşımlara dikkat etmesi gerekir. Özellikle ticari havayollarına mensup pilotlar uçuş esnasında fotoğraf paylaşamaz.

21. Personelin birbiri ile romantik ilişkiler yaşaması genellikle yasak değildir. İş yerinde aşık olup evlenen birçok pilot ve kabin memuru görebilirsiniz.

22. Birçok pilot mesleğin yavaş yavaş öldüğünü ve yerine teknolojinin geçtiğini öne sürüyor.

Bazı araştırmalar ise bu görüşü doğrular nitelikte, çünkü havacılık sektöründe 2036 yılında karşılanamayan bir pilot ihtiyacı doğacak, dünyada toplam 637.000'den fazla teknik çalışana gerek olacak. Bunu çözmenin yollarından biri ise otomasyon ve yapay zeka olacak.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
r2d2

Bazı uçaklar havalimanı altyapıları destekliyor ise otomatik pilotta kalkış ve iniş yapabiliyorlar.. Özellikle inişlerde pilotlar otomatik iniş sistemini kullanıyorlar

ufukdiyoki

Yapay zeka bütün araç kullanımları için geliyor.

ismet_erenn

dünyanın en cool mesleklerinden biri

Görüş Bildir