Pılınızı Pırtınızı Toplayıp Kendisine Kaçmak İsteyeceğiniz Yakışıklı İtalyan: Cinque Terre

390PAYLAŞIM

Ruhumuzun daraldığı, kaçma arzumuzun tavan yaptığı ve havaların da buz kestiği bugünlerde İtalya'dan sıcak ve renkli bir cennet köşenin en azından hayalini kurmak hepimize iyi gelmez mi?

"Gelmez olur mu?", diyorsanız, karşınızda Cinque Terre!…👇

Cinque Terre, İtalya’da La Spezia şehrinin batısında,-genel olarak İtalyan Rivierası olarak anılan- Ligurya bölgesinde yer alıyor.

Türkçe “Beş Toprak” anlamına gelen Cinque Terre, ismiyle müsemma olarak beş köyden oluşuyor: Vernazza, Monterosso al Mare, Corniglia, Riomaggiore, Manarola.

Bölgenin tarihinin izlerini Orta Çağ’ın başlarına kadar sürebiliyoruz. İlk yazılı kaynaklar 11. yüzyıla uzanıyor.

Cinque Terre yüzyıllarca Cenevizlilerin denetimi altında bulunmuş. Bu süreçte Türkler tarafından çeşitli fetih girişimlerine de maruz kalmış.

Kendine özgü renkli mimarisi bölgenin alametifarikası durumunda.

Bu renkli mimari, bölgenin denizi, yeşili, dik yamaç ve kayalıklarının yanı sıra, bu kayalıkların arasında uzanan merdivenler ve dar sokaklar ile birleşince göz kamaştıran bir güzellik ortaya çıkıyor.

Cinque Terre'ye gönlümüzü kaptırmamızın sebeplerinden biri de bölgenin kendini korumayı başarabiliyor olması.

Tarihî yapıların korunması, yeni yapılaşmanın ve ulaşımın sınırlı olması, bölgenin hunharca bir turizm çılgınlığının içine düşmesini engelliyor.

Hatta bu kapsamda bölgede turist sayısını sınırlı tutacak bir çalışma da başlatmış durumdalar. Bu plana göre yıllık 1.5 milyondan fazla turistin bölgeye girmesine izin vermemeyi düşünüyorlar.

Cinque Terre’nin büyük bir kısmına ancak yürüyerek ulaşılabiliyor. Corniglia haricindeki köylere ise yolcu feribotlarıyla da ulaşmak mümkün.

Tren de bölgeye ulaşımda sıklıkla kullanılan alternatiflerden biri. La Spezia ya da Genoa'dan kalkan ve bölgeye kadar uzanan bir tren hattı, sırayla köylerin hepsinin içinden geçiyor. Uygun fiyatlara günlük ya da iki günlük tren biletleri satın alınabilir.

Tren yolu yapılmadan önce farklı köylerden âşıkların yılın sadece belli zamanlarında yüzerek birbirlerine ulaşabildikleri de rivayet edilmektedir...

Bölge halkı yüzyıllar boyunca denize bakan bu sert yamaçlarda, teraslama yöntemiyle tarım yaparak geçimini sürdürmüş.

Cinque Terre, 1997 yılından bu yana Unesco’nun Dünya Mirası Listesi’nde bulunuyor.

Bu güzelliğin korunmuyor olması düşünülemezdi...

Bize de görsellere bakarak ilk fırsatta oraya gitmek ya da işten istifa edip kaçış hayalleri kurmak veya sadece iç geçirmek kalıyor...

Hoşçakalın! ✈️

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Görüş Bildir