Performans Sanatçısı Marina Abramović Cenazesini Şimdiden Planladı

-
1 dakikada okuyabilirsiniz

Marina Abramović’in gelecek planlarında kendi cenazesini bile bir performansa dönüştürme isteği var.

Bir proje için Avustralya’da bulunan sanatçı yaptığı konuşmada,Bir sanatçı korkusuzça, bilinçli bir şekilde ölmelidir... Cenaze, bir sanatçının dünyadan ayrılmadan önceki son performansıdırdedi. 68 yaşındaki performans sanatçısı Abramović, seyircilerden gelen istek üzerine cenaze töreninin detaylarını paylaştı.

"Susan Sontag’ın cenazesine katıldıktan sonra bu fikir oluştu."

"Bir tane gerçek, iki tane sahte olmak üzere üç tane Marina’ya ait vücut düşünüyorum. Bu üç Marina’nın en çok yaşadığım yerler olan Belgrad, Amsterdam ve New York’a gömülmesini istiyorum. Kimse gerçek Marina’nın nerede gömülü olduğunu bilemeyecek." Ziyaretçilerin parlak renkler giymesini isteyecek olan sanatçı, cenazesinde, aynı zamanda arkadaşı da olan şarkıcı Antony Hegarty’nin I Did It My Way şarkısının çalınmasını istediğini söyledi. Kendisiyle görüştüğünü de belirten Abramović, "Henüz evet demedi ama ölmeme çok üzülecek ve muhtemelen kabul edecektir…" diye de ekledi.

Abramović, arkadaşı Susan Sontag’ın cenazesine katıldıktan sonra böyle bir plan geliştirdiğini de sözlerine ekledi.

"Üç kişiliğim var. Biri kahraman, ikincisi duygusal ve spiritüel, üçüncü Marina ise deli saçması."

Üç Marinalı cenaze töreni ise sanatçının kısa bir süre önce verdiği röportajı hatırlatıyor. Abramović şöyle demişti: “Üç tane kişiliğim var. Biri çok kahramanca davranıyor. İkincisi ise çok farklı, çok duygusal ve spiritüel. Üçüncü Marina ise deli saçması şeylerden hoşlanıyor.”

Abramović aynı zamanda 2013'de bir sporu-cevap seansı sırasında şunu dile getirmişti: " Sizlerle şu an 103 yaşında olan büyükannemin fotoğrafın paylaşacağım ve onun annesi de 116 yaşında. Yani Montenegro insanı gördüğünüz gibi uzun yaşıyor."

Kendisine uzun ve sanat dolu bir ömür diliyoruz ki bizi şaşırtmaya devam etsin.

Sanatatak & I-D Magazine

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir