Özgürlük İçimizde! 40 Yıllık Yasağa Karşı Gelip Futbol Stadyumuna Giren İranlı Kadınlar

-

Maalesef İran'daki kadınlar birçok anlamda özgürlüklerine sahip değil. Durum böyle olunca, kadınlar da ipleri kendi ellerine alıyorlar... Bu kadınlardan biri de Zeinab.

Kaynak: http://www.newsmulti.com/artanddesign/20...

Zeinab, favori futbol takımı Persepolis'i izleyebilmek için Ahvaz'dan Tahran'a 15 saat süren bir yolculuk gerçekleştiriyor.

1979 yılında gerçekleşen İslam Devrimi'nden beri, İran'da kadınların stadyumlarda futbol maçlarını izlemeleri yasak. Yasağa rağmen, kadın futbol taraftarları vazgeçmeyip, stadyumlara girebilmek farklı teknikler denediler. Bunlardan biri de erkek kılığına girmek.

Tutuklanma riskleri olsa da, futbol sevgileri ve hakları için savaşabilmek onların buna devam etmesini sağladı.

Bu fotoğraf da, Zeinab'ın stadyuma girmeye ve sevdiği oyuncularla fotoğraf çektirmeye çalıştığı zamanlardan.

Fifa’nın başkanı Gianni Infantino’nun 2018’de İran’a yaptığı bir gezi sırasında, Persepolis ile Esteghlal arasındaki maçta stadyuma girmeye çalışan 35 kadın tutuklandı. Bu olaya tanıklık eden Infantino, İranlı yetkililere stadyum yasağını kaldırması için baskı yaptı.

Zeinab, her hafta sonu eğlence amaçlı futbol oynuyor. İran'da muhtemelen elde edemeyeceği de bir hayali var. Koç olmak.

Zeinab'ın hikayesini fotoğraflayan kadın fotoğrafçı Forough Alaei şunları söyledi: "Bu proje için ilk fotoğrafımı çektiğim zamanları hatırlıyorum, İran'ın Millî Futbol Takımı beşinci kez Dünya Kupası'na kalifiye olmuştu. O gece birçok İranlı futbol taraftarı, bunu kutlamak için sokaklarda toplanmıştı."

"İran'daki kadınların pasif oldukları ve sosyal meselelere katılmadıkları kanısının aksine, o gece sokakta pek çok anne ve kız vardı. Bütün gece dans edip, kutlamalar yaptılar."

"Stadyumlara gidip, futbol maçı izlemeyi seven birçok kadın futbol taraftarı olduğunu öğrendim. Ama o gece bana bir şeyler çağrıştırdı."

Ve, 40 yıl sonra ilk defa, 100'e yakın kadın taraftarın 2018'de Tahran'daki Azadi stadyumundaki bir maçı izlemesine izin verildi.

“İkinci seferde ise İran hükümeti, Tahran'daki kafelerin Dünya Kupası maçlarını televizyonlarda göstermesine izin verdi. Bu sayede kadınlar, halka açık yerlerde diğer erkeklerle maçları izleyebildi. Bu küçük özgürlük bile kadın toplumumuza mutluluk getirdi."

Bu fotoğraf da, Persepolis futbol takımının, Japon takımı Kashima Antlers'a karşı gol fırsatını kaçırdığı bir andan.

"Sonuncusu ise benim için çok etkileyiciydi. Hükümet, ailelerin Azadi stadyumunda yapılan maçı izlemelerine izin vermişti. Orada birçok kadınla röportaj yaptım. Farklı sosyal sınıflardan olan bu kadınların bazıları da Tahran'dan başka şehirlerden gelmişti."

Zeinab'ın mutluluk gözyaşları... Sonunda Azadi stadyumuna girebildiği için inanılmaz mutlu. Giriş kapılarında iki saat beklemek zorunda kalan ve maçı izleyebilen o 100 kadından birisi de Zeinab'dı.

Kadınlardan biri, ölmeden önce stadyumun içini görebildiği için çok mutlu olduğu söyledi. Maç bitince başka bir kadın ise, "Belki buraya son gelişimdir, sahayı hissetmek istiyorum." dedi. İşin ilginç tarafı ise, bazıları futbol hayranı bile değildi. Sadece, hayatlarında bir kere de olsa, bir stadyuma girmiş olmak istiyorlardı."

İran hükümeti, artık bu 40 yıllık yasak üzerinde uzlaşmaya istekli olduğunu göstermeye başladı ve kadınların Azadi stadyumunda bazı maçlara girmelerine izin vermeye başladı.

İki Persepolis taraftarı kadın, Azadi stadyumuna girebilmek için bu şekilde 5 saatten fazla bekledi.

Alaie'nin aktardıklarına göre kapıda beklenen uzun süre sonunda, görevliler kapıyı açmıştı. "Bu mükemmel anda neredeyse hepimiz mutluluktan ağlıyorduk. Taraftarların yüzündeki tutkuyu görüp, hissedebiliyordum. İşte o an, hikayeme Crying For Freedom (Özgürlük İçin Ağlamak) ismini vermeye karar verdim. Farsça'da Azadi kelimesi, özgürlük anlamına geliyor."

Zeinab, stadyuma erkek kılığında girebilmek için önce vücudunu sargılıyor.

"Yasağın tamamen kalkması için kadınlar hala savaşıyor." diyor Alaei. “Bu proje sayesinde sadece stadyuma girmekle kalmayıp, aynı zamanda haklarını da seslendiren, kendilerini erkekler olarak gizleyen cesur hayranları tanıdım. Eşitsizlikle mücadele edebilmek için tutuklanma riskine karşı savaştılar. Artık yakın bir arkadaşım olan Zeinab'la tanıştım. Onun futbol ve kadın hakları konusundaki inançlarını ve tutkularını öğrendiğimde çok etkilendim."

Zeinab kılık değiştirmesinin bir parçası olarak peruk ve yapay sakal kullanıyor.

"Projemi tamamlamak için Zeinab ile stadyuma girmeye karar verdim. Daha önce böyle bir risk almayı düşünmemiştim, ama çabalarını gördükten sonra seslerini yükseltmek zorunda olduğumu hissettim."

"Dolayısıyla bu sefer ikimiz de erkek olarak kılık değiştirdik ve stadyuma girdik. Kadın bir fotoğrafçı olduğum için, fotoğraf makinemi stadyuma götürmeme izin verilmedi."

"Bu yüzden kendimi bir erkek kılığına soktum ve çekim yapabilmek için iPhone'umu kullandım."

Zeinab, Tahran’daki bir otelde Perspolis futbolcusu ile bir selfie çekiyor. Bir erkek kılığına girip, stadyuma gitmişti.

Alaei ekliyor: "Çok gergindim. Her an polis tarafından tutuklanabilirdik. Zeinab, benden daha sakindi çünkü daha fazla tecrübesi vardı ve o günden önce dört kez tutuklanmıştı, ama benim ilk seferimdi."

"Kapılardan geçip stadyuma girdiğimizde, gözyaşlarımı 10 dakika boyunca durduramadığımı hatırlıyorum. Yüzümüzü değiştirmek zorunda kalmak çok aşağılayıcıydı...

"Düz görünsün diye göğüslerimizi bile sarmak zorunda kaldık. Zeinab bile, bandajları açtığımızda ağlamasını durduramadı. İlk başta çevremizdeki adamlara garip geldik ve onlardan biri beni neredeyse tekmeleyecekti. Ama bizim erkek olmadığımızı fark ettikten sonra, büyük destek gösterdiler. Sonra maçın tadını çıkarabildik."

Umarız, bu kadınların özgürlüklerine ve haklarına kavuşacağı bir gün gelir... 🤞

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
corpse-bride

rezalete bak ya kadınları komple yasaklıyacaklarmıs ulkede utanmasalar bızdekı denyolarda kurulan Cumhurıyetı begenmez dıl uzatırlar

smaban

bu sefer de gay diye yakılarak öldürülecek lan.

emel40

Atatürk

ayazhaznedar

umarım bir gün kadınlar şu sikik talibanları devirir.

ercy

ATATÜRK! SEN NE BÜYÜK ADAMDIN!

Görüş Bildir