Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Sosyal Sorumluluk Projeleriyle Özgürleştiren ve Ruhunuzu Dinlendiren 7 Farklı Öneri

 > 
754PAYLAŞIM

Özgürleş, sosyalleş, paylaş, sev!

Siz de özgürleşmek için yıllık izinlerde gidilen tatillerden, long weekendlerden ya da sınav dönemi bitince çıkılan dışarılardan sıkıldıysanız, paylaşırken sosyalleşeceğiniz, sosyalleşirken seveceğiniz, severken özgürleşeceğiniz 7 farklı öneri. üstelik tek ihtiyacınız olan şey yetenekleriniz ve kendiniz.

1. İlk iş: Zamanı Özgür Bırak, nasıl mı?

Yalnızca kitaplarda ve filmlerde olduğunu sandığınız bu sistem 35 yıldır 34 ülkede aslında var, üstelik Türkiye'de de var. Time Banking, yani Zaman Bankası ya da Zaman Kumbarası.. Öyle bir banka ki bu, ne şubesi var ne internet bankacılığı ne de call center'ı; yalnızca iyi kalpli insanların yetenekleri ile işliyor.

Zumbara ile nasıl özgürleşiyorsun? Yeteneklerinle! Para yok, para kazanmak için yaşanan pazartesi sendromları yok, plazalarda yüklenilen stresi dağıtmak için ödenen psikolog faturaları yerine aşka, doğaya, paylaşmaya, dostluğa ve sevgiye ZAMAN var. 

"Birisine 1 saatlik yardım et. Karşılığında 1 saat kazan ve kumbaraya at. Bu 1 saat ile topluluktaki dilediğin kişiden istediğin 1 saatlik servisi al. Zamana ve kendine değer kat!"

2. Şimdi uzaklara gitmenin tam zamanı: Bul, Anlaş, Paylaş, Özgürce Seyahat Et!

Bu application ile dilediğiniz yere hem daha ucuza hem de yeni dostlar edinerek gidebilirsiniz

uzaklara git

3. Ya da kal ve kendine bi ayda bi şey kur!

İstersen hayalini gerçekleştir, istersen başkalarının hayallerini gerçekleştirmelerine yardım et. Sen hep mutlu ol!

Biayda.com

4. Fidana Dönüş!

Markalı 2. el sitesi ortakdolap.com'a bağışladığın kıyafetler fidana dönüşüyor.

Ortak Dolap

5. Ya da dönüşüme ortak ol :)

İstanbul'daysan, evdeki fazla eşyalarını kime vereceğini bilmiyorsan ya da enteresan birşey arıyorsan ve bulamııyorsan Freecycle İstanbul'un Facebook Grubunda herşeyin cevabı var.

6. Kendine bir Kitap-buddy edin ya da daha fazlası...

Kitapbu.org'a gönderdiğiniz kitap kadar ücretsiz kitap alabiliyorsunuz. Ben uğraşamam derseniz en yakın arkadaşınıza bu hafta bir kitap hediye edin, içinde güzel bir notla..

kitap paylaşımı

7. Ali Baba'nın bir çiftliği var-mıy-dı?

Özgürleşmek için 9-6 işini bırakmak, arabanı, kıyafetini ya da kitabını paylaşmak sana uygun olmayabilir, peki nolacak şimdi plazalarımıza geri dönüp "Bilgilerinize sunarım"la "Saygılarımla" arasına acaba bir cümle daha yazsam mı diye düşünüp duracak mıyız? Hayır. Doğal Yaşam Çiftliklerini destekleyebilir, ziyaretçi olabilir, taş-kerpiç-saman evlerde muhteşem deneyimler yaşarken iç sesini dinleyebilir ve kendini hiç olmadığı kadar özgür hissedebilirsin.

İmece Evi - Anasayfa

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
dark-tower

yahu bu gezin-tozun, falanca yeri mutlaka görün tarzı tavsiyeler son dönemlerde çok arttı onedio'da. kardeş işi gücü bırakıp, hangi parayla nereye gidiyosun? demezler mi adama. döndüğünde kapı önünde bulursun lan kendini. milletin gidemeyeceği bir yığın harika yer fotoğrafı ile doldu site. bırakın şu tavsiyeleri, millet depresyona giriyo sonra lan.

boskalfa

doğa belgeselleri bende o dediğin etkiyi yapıyor.

Görüş Bildir