Oynadığı Dizi Gerçek Oldu: Ukrayna'nın Yeni Başkanı Komedyen Vladimir Zelenskiy Kimdir?

 > 
26PAYLAŞIM

Ukrayna'da pazar günü yapılan devlet başkanlığı seçimlerinin ikinci turunda sandık çıkış anketlerine göre oyların yüzde 73,21'ini komedyen Vladimir Zelenskiy aldı. Halkın Hizmetkârı adlı bir diziyle ünlenen ve seçimlerde rakibine büyük bir fark atan Zelenskiy kim ve ne vadediyor?

41 yaşındaki Zelenskiy'nin çocukluk yıllarında başlayan tiyatro tutkusu onu kısa sürede başarıya ulaştırdı.

Ünlü komedyen ortaokulda komedi programı olan KVN'de rol almaya başladı. Hukuk fakültesinde öğrenci olduğu yıllarda ise bir grup arkadaşıyla birlikte "95 Kvartal" adlı komedi grubunu kuran Zelenskiy, Ukrayna'nın en ünlü ekran yüzlerinden biri oldu. "Kvartal 95" grubu, "Halkın Hizmetkârı" da dahil birçok komedi dizisine imza attı.

Ukrayna'nın en popüler komedi programı olan "Veçernıy Kvartal"da Zelenskiy, siyasi ve sosyal konulardaki hiciv ağırlıklı şovlarıyla kendini milyonlara sevdirdi.

"Halkın Hizmetkârı" dizisi siyasi kariyerinin önünü açtı.

BBC Türkçe'den Sonat Kerem'in haberine göre, Başkent Kiev'de caddelerde Vladimir Zelenskiy'nin fotoğrafının olduğu ve "Halkın başkanı" yazan reklam afişleri ilk kez 2015 yılında ortaya çıktı. 

Önce anlam verilemeyen bu reklamların, Zelenskiy'nin başrolünde olduğu "Halkın Hizmetkârı" adlı yeni televizyon dizine ait olduğu anlaşıldı.

Dizide Zelenskiy'nin canlandırdığı tarih öğretmeni Vasiliy Goloborodko, bu sistemden yaka silken halkın oylarıyla devlet başkanı seçiliyor.

Koruma ordusu olmadan, bisikletle başkent sokaklarında gezen, yolsuzluklara savaş açan "Devlet Başkanı Goloborodko" karakteri, ülkede milyonların sevgilisi haline geldi. Televizyonda reytingi 20 milyona ulaşan diziyi, YouTube'da ise 100 milyona yakın kişi izledi. Dizi birçok farklı dile çevrildi.

'Karakterle aynı ahlaki değerlere sahibim'

Devlet başkanını canlandırdığı diziyle ve siyasi hiciv içeren programıyla halkın desteğini alan Zelenskiy, Poroşenko'nun 5 yıllık iktidarında hayal kırıklığına uğrayan Ukraynalıların tepki oylarıyla da devlet başkanı seçildi.

Seçim sürecindeki başarısında dizinin rolünü kabul eden ünlü komedyen, "Canlandırdığım karakterle ben tabii ki farklı kişileriz. Ama bu karakterle aynı ahlaki değerlere sahibim" demişti.

Zelenskiy, siyaset sahnesine 2019 yılının başında çıktı.

1+1 televizyon kanalı, yılbaşı gecesi saatler 24:00'ü gösterdiğinde Devlet Başkanı Petro Poroşenko'nun halka seslendiği geleneksel yeni yıl kutlaması yerine, Zelenskiy'nin devlet başkanlığı adaylığını açıkladığı konuşmaya yer verdi.

Peki Zelenskiy'nin vaatleri neler?

Tek bir dönem başkanlık yapacağını söyleyen Zelenskiy'nin seçim vaatleri arasında milletvekillerinin ve yargıçların dokunulmazlıklarının kaldırılması, yolsuzluklara sıfır tolerans, rüşvet alanların ve verenlerin hapse atılması, önemli kararlar için referanduma gidilmesi bulunuyor. 

Rusya'yla ilgili çok keskin söylemlerden kaçınan Zelenskiy, Ukrayna'nın NATO üyeliği yolunda ilerlemesini desteklediğini ve AB'ye entegrasyon hedefini de sürdüreceğini söylüyor.

Parlamenter-başkanlık sistemiyle yönetilen Ukrayna'da, Ekim ayında yapılması beklenen parlamento seçimleri de büyük önem taşıyor.

Kamuoyu araştırmaları, Zelenskiy'nin Halkın Hizmetkârı Partisi'nin parlamentoda çoğunluğu elde etme şansının da bulunduğunu gösteriyor.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir