Oxford Sözlükleri Güncellendi: Klavye Aktivizmi İçin Yeni Sözcük 'Kliktivizm'

 > -
Abone ol

Dünyanın önde gelen sözlük serilerinden biri olan Oxford Dictionary'nin dilbilimcileri son dönemin en popüler kelimelerini takip etmeye ve sözlüğün internet üzerindeki versiyonunda güncellemeler yapmaya devam ediyor. Özellikle ABD başkanlık seçimlerinden önceki Trump kampanyası ve seçim sonrasında gelişen politik olaylar çevrimiçi toplum arasında yeni yeni kelimeler kullanılmasına yol açtı. Bu yeni kelimelerin çoğu da Oxford'un en son sözlük güncellemesinde yerini aldı.

Sosyal medya üzerinden aktivizm yapma anlamına gelen "kliktivizm" politik alanda öne çıkan yeni kelime oldu...

Donald Trump'in dilbilimsel yeterliliği elbette tartışılır fakat yeni ABD başkanının Oxford Sözlükleri'ne girmesine sebep olduğu yepyeni kelimeler var.

Oxford Sözlükleri geliştirme bölümü başkanı Angus Stevenson'a göre "clicktivism" (kliktivizm, sosyal medya üzerinde oturduğu koltuktan aktivizm yapma), "haterade" (aşırı negatiflik, eleştirel yaklaşım, veya kin), "otherize" (bir kişiyi ya da bir grubu doğası itibarıyla farklı görmek, kendinden ötekileştirmek ve öyle davranmak), "herd mentality" ( sürü zihniyeti, insanların davranış veya inançlarının bulunduğu gruba uyum gösterme eğilimi) kelimelerinin tamamı Trump yönetiminin 2016 yılında verdiği Beyaz Saray mücadelesi sırasında ortaya çıktı.

"Son yaptığımız güncelleme Brexit konusunda ortaya çıkan yeni terimlerdi, şimdi yeni kelimeler Trump meselesinden geliyor," diyor Angus Stevenson.

Stevenson ayrıca Trump destekçilerinin ve karşıtlarının geçmişte daha hızlı davrandığını söylüyor ve ekliyor:

 "Her zaman ekleyecek bir sürü kelimemiz oluyor. Bu defa 'fake news (sahte haber) veya 'alternative fact (alternatif gerçek) kelimelerini eklemedik, çünkü bunlar daha yeni gündeme geliyor, ama eminim bir sonraki güncellemede sözlüğe girerler."

Clicktivism: (isim) kliktivizm, sosyal medya üzerinde oturduğu koltuktan aktivizm yapmak.

Bu tip politik terimlerin yanında sağlıklı beslenme, fitness ve cinsiyet gibi halk arasındaki etkileşime konu olmuş sözcükler de son güncellemede yerini aldı.

The Guardian'ın haberine göre "superfruit” (süper meyve, sağlık için faydalı olan ve besin değeri bakımından zengin meyve), "HIIT" (yüksek yoğunluklu interval antrenman kısaltması), and "third gender" (üçüncü cinsiyet, erkek veya kadın olarak tanımlayan bir insan kategorisi) de Oxford'un internet veritabanına giren diğer önemli kelimeler. 

Yeni kelime alımlarının çoğunun kaynağı ise kuşkusuz sosyal medya oldu. “Craptacular” (gözle görülür şekilde kötü ve hayal kırıcı), “bronde” (hem sarı hem de kahverengiye boyanmış saç rengi) ve “fitspiration” (bir kişinin sağlık ve sağlıklı yaşama motivasyonu oluşmasını sağlayan kişi veya şey) da yeni kelimelerden bazıları oldu.

Stevenson'un en sevdiği yeni kelime ise "aquafaba" vegan beslenmede yumurta beyazı yerine kullanılan, içinde kuru bakliyat kaynatılmış su!

HIIT: (kısaltma, isim) High intensity interval training; yüksek yoğunluklu interval antrenman.

Stevenson ayrıca Twitter üzerindeki harf sayısı kısıtlamasının yeni bileşik kelimelerin ortaya çıkmasından sorumlu tutulamayacağını fakat yeni terimler keşfeden insan sayısını kesinlikle arttırmış olduğunu ifade ediyor ve ekliyor: "İnsanlar artık yeni kelime uydurma konusunda çok daha özgür hissediyorlar. Kelimelerin sesinin de kulağa hoş gelmesi gerekiyor."

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
karaozonur

geçen günde erdoganın Türk siyasetine kazandırdığı yeni kelimeler diye bişey okumuştum bi gazete yazısında

Gizli Kullanıcı

Bordo klavyeliler dediklerimiz değil mi bunlar.

Görüş Bildir