Oxford'ın Ret Mektubundan Harika Bir Sanat Eseri Ortaya Çıkaran Sanatçı Ruhlu Genç Kız

-

Üniversite için Oxford'a başvuran ve ret cevabı alan genç kızın, bu ret cevabıyla ortaya koyduğu sanat eseri Buzzfeed'de derlendi.

Kaynak: https://www.buzzfeed.com/remysmidt/their...

18 yaşındaki Claudia Vulliamy ve annesi Louisa Saunders ile tanışın. Bu iki güzellik Londra'da yaşıyor.

Lise son sınıf öğrencisi olan sanatçı ruhlu Vulliamy, bazı belirsizliklerle uğraşıyor son günlerde. "Geleceğini kestirmek her zaman korkutucudur. Üniversiteye başvurmak ise korkularımın hepsini birden bire gerçeğe dönüştürdü."

 Oxford, bu genç kızın katılmak istediği üniversitelerden biriydi. "Oxford benim gözümde her zaman tutkunun, güzelliğin ve düşünsel dikkatin yeriydi."

Fakat Vulliamy çarşamba günü okuldan ret mektubu aldığında, hayal kırıklığıyla depresyona girip kendini kapatmadı. Hemen mektubu eline aldı ve başka bir amaçla kullanmaya başladı.

Annesi işten eve geldiğinde mektupta yazanları söz öbeklerine ayrılmış ve bir sanat eserine dönüşmüş şekilde gördü.

Genelde portre ile ilgilenen Vuillamy, bu vesile ile başka bir tarz da denemiş oldu.

"Normalde soyut sanat ile ilgilenmiyorum ama bu mektubu daha kavramsal bir şeye dönüştürmenin eğlenceli olabileceğini düşündüm."

Annesi resmi gördüğünde ise gülmekten başka bir şey yapamadı. 

“Yapması eğlenceli ve biraz da komikti. Yaşadığım hayal kırıklığına karşı küstahça bir cevap taşıyor bu resim." 

Saunders'in Twitter'da paylaştığı bu fotoğraf neredeyse 50.000 kez retweetlendi.

Saunders yaptığı röportajda:

"Herkesi neşelendirmiş gibi görünüyor." diyerek fotoğrafın aldığı olumlu tepkileri özetledi aslında.

İnsanlar bu genç kızın sanatçı tarafını Carrie Fisher'dan alıntılarla takdir ettiler.

"Kırık kalbini al ve onu sanata dönüştür."-Carrie Fisher. Kızına çok daha iyi yerlere geleceğini söyle.

"Kırık bir kalbi onar, onu sanata dönüştür."

Birçok kişi de bu durumun o okul için bir kayıp olduğunu söyledi.

"Oxford'un kaybı."

"Muhteşem. Kesinlikle onların kaybı."

"Oxford kızınızla olan şansını kaybetti. Daha büyük ve daha iyi şeyler geliyor." 

"Bu hafta çok fazla kişinin kalbi kırıldı. Umarım benim durumumdaki herkes Oxbridge'in bir insanın değerine karar vermediğini fark eder."

Her ne kadar hayal kırıklığı olsa da bu ret, bir öğrencinin planlarını değiştirmesine sebep olmadı. Vulliamy başka bir üniversitede hayallerinin peşinden gitmeye devam edecek! 

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
rockirocka

Sanat eseri veya değil, bence tartışılması gereken şey de bu değil. Ortada bir reddediliş ve bunun ardında yatan bir yaratım söz konusu. Her başarısızlık içinde başarıyı barındırır. Yola nasıl ve nereden başladığınız önemli değil.

thecrown

Oxforda sanat eseriyle cevap vermek mantıklı ama bu işler ciddidir senin zevk olsun diye yaptığın resim oxford gibi profesyonellerin kabul etmemesi normaldir. Ayrıca gerçekten etkileyici bi sanat eseri yok ortada abartılmış sadece. Kabul etmemesi oxfordun kaybı falan değil bence

she__ra_

'Muhteşem sanat eseri'ni gördükten sonra Oxford bir kere daha ne kadar doğru bir karar verdiğine emin olmuştur.

erlik

Bunun sanat eseri olduğuna kim karar vermiş ? Sanat eleştirmeni ? Sanat tarihçisi ? Efsane yaratmaya o kadar meraklıyız ki gezegen olarak, her hıyar diyene bir avuç tuzla koşuyoruz :)

Gizli Kullanıcı

Explanation kills art. Aslında belki farkında değilsiniz ama etrafınızdaki her şey bir eser... sanat eseri. Nasıl baktığına ve ne gördüğüne bağlı her şey.

erlik

Bence bir şeyin sanat eseri olarak kabul edilmesi bu kadar kolay olmamalı. Bu resmen benim karaladığım iki satır yazı ile Yakup Kadri ne bileyim Orhan Veli, Halide Edip ve binlerce yazarı denk görmek. Toplumun geleceğe aktara bileceği sayılı şeylerden belkide en kalıcısı sanat olduğuna göre bu kadar basite indirgememek lazım.

Gizli Kullanıcı

Yahu ben de "Herşey den" kastım yapımı için sadece zaman harcanıp amaç koyulanlar tabi ki de sanat olamaz. Sanat olması için bir insanın içinden gelmeli, o "sanat'a" ruhundan, hayalinden, senden bir parça bırakmalısın. İçerikte söz konusu olan kız ve onun eseri (ki ben şahsen eser demeyi tercih ediyorum). Eserini yaratmasındaki amaç ne? O eseri hangi hislerle yarattı? Bunları cevapladıktan ve hikayeyi okuduktan sonra ben şahsen kızın kendini ifade etmesi ve yaşadıkları hakkındaki düşüncelerini bir şekilde göstermeyi, içine sığdıramadığı ve kendi karakterine uyduramadığı hissleri içinden bir şekilde çıkarması gerekiyordu ve o başkalarının yaptığı gibi mesela vurup kırıp sövüp dövüp işini halletmek yerine kırık kalbini ve olumsuzluğu alıp kağıda koymuş ve ortaya bu çıkmış.

Gizli Kullanıcı

Ben demiyorum ki kız şuan Picasso ile Dali ile aynı seviyede, ama insan da insandır eser de eserdirr, nasıl baktığına ve ne hissettiğine bağlıdır. Şarkılar vardır sırf düşünce kıtlığı yaşayan gençlerin aklını çelip para ve ün getirmek amaçı ile yazılmıştır, şarkılar vardır sırf kalbini konuşturabilmek için yazılmıştır ve tabi kalbi çığılık atıp yazmakta yeni olan kişiler de vardır. Demek istediğim buydu, artık anlamak anlamamak "sanatın" karşısında duran kişiye kalmıştır.

Gizli Kullanıcı

Yorumumu 1000 karaktere sığdıramadım yarı yarı attım :D

erlik

Bence gende bir kişinin yaptığına sanat demek bu kadar kolay olmamalı.

Gizli Kullanıcı

Senin dusuncen bana fazla sey demek dusmez

Görüş Bildir