Görüş Bildir
Haberler
Otobüs Faciasında ‘Şoför Kızdı, Aradan Geçerim Hesabıyla Gaza Bastı’ İddiası

Otobüs Faciasında ‘Şoför Kızdı, Aradan Geçerim Hesabıyla Gaza Bastı’ İddiası

ATKN
02.10.2015 - 11:22 Son Güncelleme: 02.10.2015 - 14:27

Ankara Dikimevi'nde 12 kişinin can verdiği, 12 kişinin de yaralandığı faciaya ilişkin bir görgü tanığı otobüs şoförünün aynı yolda gerçekleşen kaza nedeniyle oluşan trafiğe sinirlenerek gaza bastığını ileri sürdü. Öte yandan uzmanların ilk tespitlerine göre kazaya şoförün hatası neden oldu. 

İçeriğin Devamı Aşağıda

Kazaya karışan otobüsün freninin patlamadığını, otobüs şoförünün yoldaki bir kaza nedeniyle oluşan trafiğe sinirlenerek gaza bastığını, sonrasında duraktaki insanları ezdiğini iddia eden görgü tanıkları şu ifadeleri kullandı:

“Orada bir kaza vardı arkadaşın dediği gibi. Yolda belediye otobüsü bir araç ile kaza yapmış. 150 liralık bir hasar. O anda dedim ki arkadaşlar burada yolu kapatmayın. Polis ekipleri 2,3 saatten önce gelmezler dedim. Belediye otobüsünün şoförü dedi ki bizim ekip, arkadaşlar gelecek dedi. Onu bekleyeceğiz dediler. Ondan sonra önde kazaya karışan araç sahibinin hanımı eşine bir şeyler söyledi. Eşi de duymadı.”

Yeni görüntü: Panik anı kamerada

'Kızdı, aradan geçerim hesabıyla gaza bastı, fren patlama filan yok'

“O anda ben de kaldırımdaydım durakta. Bir adım attım asfalta indim otobüs yanımdan geçti zaten. Ankara’nın girişinden başladı insanlara vurmaya. O kızdı aradan geçerim hesabı gaza bastı. Geldi burada insanlara vurdu. Fren patlama filan yok. Orada zaten sureti yoktu. Freni sağlam. Gelsin bilirkişi baksın otobüse.”

'Otobüs yol kenarındaki arabalara çarparak durabildi, mahşer yeri gibiydi'

Durağa yakın bir yerde kuaför olan bir esnaf kazaya karışan otobüsün yol kenarındaki arabalara çarparak durabildiğini söyleyerek, “Önce patlama oldu sandım gürültüyü duyunca. Cama koştum. Durağa baktım. Otobüs durağı biçiyordu. İnsanları sürükleyerek. Yol kenarındaki arabalara çarparak durabildi. Arkasında ölü ve yaralılar vardı. İlk olarak otobüsün altındakileri kurtarmaya çalıştılar. Ortalık mahşer yeri gibiydi. Bizim de kanımız dondu çok kötüydü. Hala elimiz ayağımız titriyor konuşamıyoruz” ifadelerini kullandı.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Gaz pedalı takılıydı

Cumhuriyet'ten Alican Uludağ'ın haberine göre uzmanların ilk tespitlerine göre kazaya şoförün hatası neden oldu. Şoför vitesteki aracını boşa almadan el frenini indirince gaz pedalı takılı kaldı ve otobüs hızla hareket etmeye başladı. Şoförün hamlesi kaldırıma doğru olduğu için otobüs durağa daldı. Gaz pedalının takılı olması nedeniyle fren çalışmadı.

Gökçek: '8 yıllık tecrübeli bir şoförün böyle bir kaza yapmasının nedeni inceleniyor'

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, 12 kişinin hayatını kaybettiği otobüs faciasına ilişkin Twitter hesabından yaptığı açıklamada, 'Olay bizi derin üzüntüye sokmuştur. 8 yıllık tecrübeli bir şoförün böyle bir kaza yapmasının nedeni bilirkişilerin yaptığı inceleme neticesinde ortaya çıkacaktır' dedi.

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
1
1
0
0
0
0
0