Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

ÖSYM'nin TUS'ta Açık Uçlu Soru Sormaması İçin 5 Sebep

-
Abone ol
ÖSYM'nin TUS'ta Açık Uçlu Soru Sormaması İçin 5 Sebep

6 sene boyunca okuyan her  hekim adayının hayalidir uzman olmak. Uzman olabilmeniz için öncelikle İngilizce'den yeterli not almalı, sonra da istediğiniz bölüm için yeterli puan almanız gerekmekte. Uzman olmak için girmeniz gereken sınavın adıdır TUS. Adı üstünde Tıpta Uzmanlık sınavı....
ÖSYM son bir açıklamayla bu sınavda, açık uçlu sorular soracağını belirtti.  Bir çok sıkıntıya sebep olacağı her halinden belli olan bu uygulama için, devam ediyoruz efenim...

1. Bilgi Yükünün Çok Fazla Olması

Tıp eğitimi ülkemizde en uzun üniversite eğitim süreçlerinden biri.  6 sene boyunca gördüğünüz  mikrobiyolojisinden tutun da anatomisine kadar , neredeyse hepsi ezber olan bilgilerin tamamını aklınızda tutmak gerçekten zor.  TUS'ta bu bilgileri klasik yazılı sisteminde  hatırlayıp yazmanız gerçekten zor.

2. Sınavda Tekrara Düşmemek Adına Sorulan Saçma Sapan Ayrıntılar

Efendim, şimdi ben bir uzman adayı olarak Uterus Ca'nın tanı kriterlerini bilsem ne, bilmesem ne. Kadın Doğum Uzmanı olsam, 5 senelik uzmanlık eğitim sürecinde zaten bir şekilde öğrenirim. Ya da Meme Ca inop kriterlerini bilsem ne bilmesem ne... Genel Cerrah olmadıktan, ameliyatı yapmadıktan sonra ne işime yarayacak?  İnsan kullanmayacağı bilginin hamallığını yapmamalı bence...

3. Kötü Yazıların Okunma Problemi

Halk arasında "doktor yazısı" diye bilinen kötü yazıların nasıl okunacağı sorusu akıllardaki diğer bir soru işareti. Ne yapacaksınız? ÖSYM Sınav kağıtlarını okuyamadığında eczacı mı çağıracak?

4. Sınav Kağıtlarını Kimin Okuyacağı Problemi

Sınava ortalama 10000 kişi girse, bu adamların sınav kağıtlarını kim okuyacak? Tek kişi diyorsanız , basit bir hesap yapalım. TUS'ta 240 soru var.  Yarım dakikada bir soru okunsa 120 dk yani iki saat. İki saatte bir kişinin kağıdı okunsa , günde 12 kişinin kağıdı okunmuş olur.  10000/12= 833.3333
Yani tüm kağıtların okunması 2 seneden daha fazla sürecektir. Hadi diyelim sınavı birden fazla kişi okuyacak olursa, objektiflik problemi nasıl çözülecektir? Neresinden tutarsanız tutun, elinizde kalıyor.

5. Sınava İtiraz Meselesi ve Gidiş Yolu

Sınava itiraz edildiği zaman, ÖSYM  itiraz edene dönüp ; "Fazla puan verdiysem kırarım."  mı diyecek?  Bir diğer problem de Latince terimlerin yazım hatalarından puan kırılacak mı? Misal en basitinden Escherichia Coli yazarken arada harf unutursak ne olacak?  
Sorunun cevabını tam yazmadığımızda gidiş yolumuza puan verilecek  mi ?
Son olarak bunu yazmazsam öğrencilik hayatıma saygısızlık etmiş olurum. İstediğimiz sorudan başlayabilecek miyiz?
Netice olarak, bizleri bir biilinmez sınav beklemekte. İlk sınavdan sonra ayrıntılar ortaya çıkar diye ümit ediyorum

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Görüş Bildir