Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Osurukla İlgili Öğrendikten Sonra Donunuza Kaçırmanıza Sebep Olabilecek 15 'Kokulu' Bilgi

3.4bPAYLAŞIM

Osurmak, vücudumuzun fizyolojik akışı içerisinde bol bol gerçekleştirdiğimiz bir eylem.

Pek çokları tarafından ayıpla iştigal olarak görülse de, tamamen biyolojik durumumuzun getirdiği bir gereklilik.

Peki, bu sıklıkla yaptığımız 'gaz çıkarma' hakkında bilim hangi ilginç bilgileri veriyor

Gelin bunlara bakalım...

1. Osuruk, karbondioksit, metan, oksijen ve hidrojen sülfidden oluşan bir gaz bileşkesidir.

2. Kişi hava yuttuğunda veya hazmı zor yiyecekler yediğinde sindirim sisteminde gaz oluşur. Bundan kurtulmak için tek çıkış yolu da sindirim sisteminin bittiği yerdir.

3. İnsanlar havayı en çok şunları yaparken yutar: Sigara içerken, sakız çiğnerken, asitli içecekler içerken, çabuk çabuk yemek yerken ve meşrubatları pipetle içerken.

4. Daha az gaz çıkarmak istiyorsanız eğer üste sayılanlardan kaçınmalı ve daha az hava yutmalısınız. Böylece daha az gaz çıkarabilirsiniz.

5. Peki, bu gaz neden kötü kokuyor abi diyorsanız eğer bunun sebebi, hidrojen sülfid gazıdır.

6. Bir de ara ara çıkan ince bi’ ses var hani, işte o sesin sebebi ise anal bölgedeki kaslardır.

7. Bu kaslara olan hakimiyetimiz oldukça az olduğundan, yapabileceğiniz müdahalelerle sesi önlemeniz de çok güçtür.

8. Çevrenizde günü osurarak geçirenler olabilir ama şöyle bir şey var ki, sağlıklı biri günde ortalama 16 kereye kadar gaz çıkarabilir.

9. Günde ortalama 16 kez gaz çıkarırız dedin ama ben o kadar osurmam ki diyorsanız, siz en çok uykuda osuranlardansınız demektir.

10. Osurukla birlikte çıkan gazın önemli bölümü metan ve hidrojenden oluştuğu için yanıcıdır. Yakıldığında mavi veya sarı renkte alev çıkar.

11. Osuruk ile alakalı bilinmesi gereken bir diğer şey ise önce sesin, 15-20 saniye sonrasında ise kokunun geldiğidir. Çünkü ses, gazdan hızlı hareket eder.

12. Bunun yanında, osuran tek canlı insan değil elbette. Kediler, köpekler, filler ve hatta balıklar da osurabilir. Kısacası, sindirim sistemine sahip olan tüm canlılar.

13. Tükettikten sonra osuruğun kötü kokmasına neden olan yiyecekler, fasulye, lahana, peynir, soda ve yumurtadır.

14. Kimi insanların normalden fazla gaz çıkarmasının sebebi, sindirim sistemlerindeki yapısal farklılıklardır. Bu durumu hastalık olarak düşünmemek gerekir ve dolayısıyla tedavisi de yoktur.

15. Ayrıca kadınların osurukları, erkeklerin osuruklarından daha kötü kokar. Sebebi ise osuruğun içindeki hidrojen sülfat oranının daha fazla olması.

Onedio IQ'yu Facebook'tan takip etmeyi unutmayın!

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
ali-ozdemir

kim kardashıan fıs yapmaz

bengisu-durgut

içeriği okurken osurdum

denizkazan

Allah kabul etsin

suleyman-ozdemir

İyide canımın içi BİZE NE .

dilek-

Bir osuruk bin doktora bedeldir.Gaz sancısından hastenelik olanlar çok iyi bilir:)

nesli1903

Ben o durumdan hastanelik olmadım ama benim yorumumda demek istediğim şey kısaca buydu. :)

nesli1903

Anneannemin babası ona "her osuruk bir altın lira" derdi.Anlamı,gazınız geldiği zaman kendinizi sıkmayın,salın gitsin.Çünkü sağlığınız herşeyden daha değerlidir.Sırf etrafa koku ve ses yayılacak korkusu yüzünden kendinizi sıkmaya değmez.Yoksa daha beter hasta olursunuz.Tamam,sonuçta osurmak hayatın iğrenç de olsa bir gerçeği fakat sizin daha sağlıklı kalmanızı sağlayacaksa tahmini 5-10 dakika sonra geçmesi muhtemel ses ve kokuya kafayı takmayın.

medeterdem

geldiğinde yer ve ortam gözetmeksizin osuruyor musun peki?

nesli1903

Tutayım da bomba gibi patlayayım mı?İster istemez o gazı çıkarmak zorundayım.Önceden yazdığım gibi;koku dakikalar sonra geçer ama sırf birileri rahatsız olacak diye de kıyrıtık bir osuruk yüzünden aileme ömür boyu çekecekleri evlat acısı yaşatacak değilim.

xxhei

Allahım Taeyang

Görüş Bildir