Görüş Bildir
Haberler
'Ortada Bir Kayyum Uygulaması Yok, Bir Mafya Uygulaması Var'

'Ortada Bir Kayyum Uygulaması Yok, Bir Mafya Uygulaması Var'

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Koza İpek Grubu'na kayyum atamasıyla ilgili 'Ortada bir kayyum uygulaması yok, bir mafya uygulaması var. Bu mafya uygulamasına bugün sessiz kalıyorsanız, yarın herkese yapılacaktır' değerlendirmesinde bulundu. Demirtaş, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 'HDP'nin kampanyasını Obama'nın ekibi yürütüyor' sözleri için ise 'Biz kimsenin desteğini görmedik,  varsa elinizde belge, bilgi, ortaya koyun' dedi.

İçeriğin Devamı Aşağıda

HDP Eş Genel Başkanı Demirtaş, '92. yılında Cumhuriyet ve Demokrasi' konulu panelin ardından, çıkışta basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Koza İpek Grubu'na yönelik kayyum atamasıyla ilgili bir soruyu yanıtlayan Demirtaş şöyle dedi:

“Bu uygulamaların hepsi hukuk dışı, kanun dışı uygulamalar. Medya özgürlüğünü kısıtlayan uygulamalar. Fakat dediğim gibi, bunların hepsi siyasi karar. Siyasi irade bunları yapıyor. Siyasi irade değişmediği sürece, görünüyor ki kimse hukuku uygulayamayacak. Ben buradan özellikle yargı mensuplarına çağrı yapmak istiyorum. Siyasi irade hukuk dışı, kanun dışı bir yola girdiğinde, sizin de res'en devreye girme şansınız ve hakkınız var. Uzun yıllar bunu hiç yapmadınız. Yargı olarak, ülkenin demokratikleşmesine hiç katkı sunmadınız. Bugün de sunmayacaksanız, ne zaman sunacaksınız? Yani sürekli muhalefete dişini gösteren bir yargı, bir soruşturma anlayışından bıktık usandık artık. İktidarın aleni bir şekilde suç işlediği noktalarda, en azından yargı evrensel hukuktan yana olduğunu gösterebilmelidir.'

'Bugün sessiz kalırsanız yarın herkese yapılacaktır'

Söz konusu uygulamayı ‘mafya uygulaması’ olarak niteleyen Demirtaş, “Ortada bir kayyum uygulaması yok, bir mafya uygulaması var. Bu mafya uygulamasına bugün sessiz kalıyorsanız, yarın herkese yapılacaktır. Bu hükümetin yarın savcılara da mafya uygulaması yapmayacağının garantisi var mı? Hepimize yaptılar bu mafya uygulamasını. Bu zorbalıkları, orman kanunlarını hepimize uyguladılar. Ve yargı da sürekli hükümetin sopası haline geldi, kendini kullandırttı. Artık utanç verici bir durum yaşıyoruz. Medyaya dönük operasyonlar var, paralel adı altında. Yaş kuru üst üste konularak haksızlıklar yapılıyor. Yine yargı sopa olarak kullanılıyor. Ne zaman yargı adaletten yana olduğunu gösterecek, bilemiyorum' diye konuştu.

'Medyaya dönük darbe silsilesinin devamıdır'

Demirtaş, “Yargı da demokrasi mücadelesinde sahipsiz ve yalnız bırakırsa, zulümden yana tavır alırsa, bugünkü uygulamalar çıkıyor ortaya işte. Bu bir medyaya dönük darbe silsilesinin devamıdır. Kimse sessiz kalmamalıdır. Yani biz baskı gören medya grubunun çizgisine göre bugüne kadar hareket etmedik. Kim zulüm gördüyse onun yanında yer aldık. Hakkın, adaletin yanında yer aldık. Biz şu grubun, şu cemaatin, şu siyasal düşüncenin ayrımını yapmadan, hakkın, adaletin yanında yer aldık. Bugün mazlumlar eziliyorlar ve yanlarındayız. Bu durumu kesinlikle durduracağız' dedi.

'Obama'nın ekibi' tartışması

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 'Malum partinin kampanya yönetimini Sayın Obama'nın kampanyasını yürüten ekip yapıyor' sözlerini de hatırlatan Demirtaş, bunun üzerine ABD Başkanı Barack Obama’ya, “'Bak böyle bir şey varmış, hiç de söylemiyorsun zalım' diye tweet attığını hatırlattı.

Bir gazetecinin, söz konusu tweete Obama’dan yanıt gelip gelmediğini sorması üzerine, Demirtaş şu yanıtı verdi:

“Bekliyorum daha... Kendisi de eminim ki şaşırmıştır. Bizim ülkemizde böyle bir Cumhurbaşkanı'nın olduğunu kendisi de biliyor. Asıl üst akıl dediğimiz şey varsa, bugün Cumhurbaşkanı'nı ve onun etrafındakileri yönetendir, ülkeyi yönetendir, bu hale sokanlardır. Biz kendi aklımızla hareket ediyoruz. Bizdeki akıl; onun kendi aklı ve üst aklı da dahil olmak üzere hepsini toplasanız, hepsinden daha yerel bir akıl, daha işlevsel bir akıl. Kimsenin aklına da biz ihtiyaç duymuyoruz. Halkın bize verdiği perspektif bizim için belirleyicidir. Biz hiçbir dış güce bağlı değiliz. Hiçbir dış güçten emir almadık. Kendisi çok daha iyi bilir. Biz halkın öz gücüyle, maddi manevi ilerleyen bir partiyiz. Mesela bizim herhangi bir yerde yasadışı maddi destekle ilgili küçücük bir belge olsaydı, şimdiye kadar 50 bin defa ortaya koymuşlardı. 

'Varsa elinizde belge, ortaya koyun'

Paralel bizi destekliyormuş, Amerika, İsrail bizi destekliyormuş... Ya, biz bir desteğini görmedik bunların. Varsa elinizde belge, bilgi, ortaya koyun. Yoksa bizim ne kirli bir ittifakla kirli bir görüşmemiz vardır, ne bir kirli görüşmemiz vardır. Asıl sen, akıl ya da akılsızlık arıyorsan, yanındaki jölelilere bak, bize bakma. Bizim aklımız bize yetiyor.'

DHA

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
33
23
9
4
3
3
0