Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Onun Gibisi Gelmedi! Rekoru Kırılamayan Efsane At: Bold Pilot

-

Türk yarışçılığının bugüne dek en başarılı safkanları arasında yer alan Bold Pilot, yarış birincilikleri kadar, pistteki sıra dışı duruşu ile de yarışseverlerin sevgilisi olmuştu.

İşte Bold Pilot;

Persian Bold ve Rosa Palumbo ikilisinin yavrusu Bold Pilot 21 Nisan 1993 günü safkan bir İngiliz tayı olarak dünyaya geldi.

Yarış hayatına 1995 yılındaki Asuvan koşusu ile başlayan efsane, starttan geç çıkmasına rağmen son 200'deki muhteşem sprinti ile birinciliği elde etmişti.

Bold Pilot, yağmurlu havayı hiç sevmezdi startingbox’a girerken her koşusunda huysuzluk yapar, tehlike yaşardı.

O koştuğu zaman ona özel seyirci gelirdi. Startingbox'a rahat girsin, sakatlanmasın diye hipodromdaki insanlar birbirlerini susturmaya başlar, tribünlerden çıt çıkmazdı.

Kariyerinin ilk dönemlerinde starta girmekte aşırı zorlanmış ancak bu huysuzluğunu zaman içinde yenmeyi başarmıştı.

2 yaşlı tayların en büyük mücadelesi Çaldıran Koşusu ve Sakarya Koşusu’nu kazanan Bold Pilot 1995’i yılın baş tayı olarak noktalar.

Bold Pilot gazi koşusundaki 2.26.22'lik derecesi ile kırılayamayan bir rekorun da sahibi oldu ve rekoruna bugüne dek yaklaşabilen bir İngiliz atı çıkmadı.

Kazandığı Gazi koşusu izlemek isteyenler için 👇

3 yaş döneminde zirve yapan efsane safkan Gazi koşusu olmak üzere 3 yaşında katıldığı 9 koşudan 8'ini kazandı.

Yıllarca sayısız şampiyonluklar kazanan Bold Pilot, katıldığı 30 yarışta 21 defa birinci, 4 defa ikinci, 2 defa üçüncü, 2 defa dördüncü ve 1 defa altıncı olmuştur.

Halis Karataş'ın hayatına önemli bir yer edinen Bold Pilot, 1996-98 yılları arasında birlikte rekorları kırıp, şampiyonlukları göğüsledi.

İlk gördüğü anda Bold Pilot'u çalıştırmak isteyen Halis Karataş: 'O zamana kadar öyle bir safkan ne gördüm, ne bindim ne de çalıştırdım' sözleriyle ifade etmişti.

Sahibi Özdemir Atman ise “Merkez Bankası'nı verseler satmam.” dedi ve şampiyon safkan öldüğü güne kadar el üstünde tutuldu.

1996 yılındaki unutulmaz Enternasyonel Boğaziçi Koşusunu izlemek isteyenler için 👇

Yıllarca sayısız şampiyonluklar kazanan Bold Pilot, 2003’te artık bir aygır olarak hayatına devam ettiğinde, tam 11 şampiyon yavru çıkarmıştı.

15 sene sonra haradan çıkarılarak Veliefendi Hipodromu'nda Gazi Koşusu günü jübile töreni düzenlendi. Şampiyon son kez piste çıkarak yarışseverleri selamladı. Binlerce kişi ise onu ayakta alkışlıyordu ve sanki o her şeyin farkındaydı.

16 Ağustos 1998 pazar günü katıldığı Başbakanlık Koşusu ile pistlere unutulmaz bir şampiyon olarak veda eden Bold Pilot, 30.04.2015 tarihinde ise 22 yaşında hayatını kaybetti.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
gzm-ynklr

Efsane.

eren-arslan11

cocukluğumun anısıdır. En dış kuluvardan, Bold Pilot geliyor, Bold Pilot geliyor ve yarışı Halis Karataşla Bold Pilot kazanıyor.

efsaneromeo33

Çukur dizisi sayesinde yeniden adını duyurdu.

Gizli Kullanıcı

2011 yılındaydı sanrıım, sinemalarda "Şampiyon" ismiyle Secretariat'ın hikayesi vardı. 1973 yılındaki koşusunda en yakın rakibine 31 boy fark atmış 2400 metre rekorunu kırmıştır. Secreteriat kum pistte 2.24 derece ile bitirmişken bizim bold çim pistte 2.26'da bitirmiştir. aralarındaki en büyük fark budur.

so-far-so-good

biz johnny guitarcıydık. o yüzden sevemedim bir türlü

Görüş Bildir