Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Dünyanın Manyetik Kutbu Kayıyor: Kıyamet Alameti Güneşin Batıdan Doğması Ne Anlama Geliyor?

1bPAYLAŞIM

İslam dininde kıyamet alameti olan güneşin batıdan doğması ne anlama geliyor?

Dünyada yaşanan manyetik kayma hızı çok hızlı bir biçimde artıyor. ABD'de bulunan Ulusal Jeo-Mekansal Zeka Ajansı'nda çalışan bilim adamları önemli bilgiler paylaştı.

Ajansla birlikte çalışan İngiliz bilim insanları da gezegenin manyetik alanını tanımlayan ve tüm modern navigasyon sistemlerinin çalışmasını sağlayan, Dünya Manyetik Modeli'ni güncellemek zorunda kaldıklarını açıkladı.

Bilim insanları bir yandan bu değişimin sebebini araştırıyor.

BBC Türkçe'de yer alan bilgilere göre Leeds Üniversitesi tarafından 2017'de yapılan bir araştırmada, kuzey kutbunun hareketlerinin, Kanada üzerinde yerkürenin kabuğunun altında meydana gelen likit demir jet akımıyla bağlantısı olabileceği belirtiliyor.

Araştırmaya imza atan bilim insanlarından Philip W. Livermore, Sibirya üzerindeki manyetik alan gücün korurken, Kanada üzerindeki alanın zayıflıyor olabileceğini ve bunun da kutbu Rusya'ya doğru daha hızlı bir şekilde "çekiştiriyor" olabileceğini söyledi.

Aslında yerkürenin manyetik alanı o kadar değişken ki, dünyanın oluşumundan bu yana kuzey ve güney kutupları birçok defa yer değiştirdi.

Mevcut yapı, son 700 yıldır aynı şekilde duruyor ancak her an bunun değişmeye başlaması söz konusu olabilir.

Manyetik kutbun kayması kimi çevrelerce bir kıyamet alameti ile ilişkilendiriliyor: güneşin batıdan doğması. Ancak bilim adamlarının bu yönde bir açıklaması henüz yok.

Hz. Muhammed'in hadislerinde haber verdiği kıyamet alametlerinden biri “Güneşin Batıdan Doğuşu”dur. Hadislerde bu alamet gerçekleşmeden kıyametin kopmayacağı bildirilmektedir.

Güneşin Batıdan doğması ile kıyametin kopması arasında az bir zaman olacaktır. Hadis-i şerifte bu hususa da temas edilerek, iki kişinin alışveriş yapmak üzere kumaşlarını ortaya dökeceği, ancak alışverişi bitirip kumaşlarını toplayamayacağı, bir başka adamın devesinin sütünü sağıp ama içemeyeceği, keza bir başkasının hayvanlarını sulamak için su yalağını hazırlayacağı fakat hayvanlarını sulayamayacağı, bir başkasının da ağzına doğru lokmayı götüreceği ancak yiyemeden kıyametin kopacağı bildirilmektedir.1 Ancak bütün bunların olup bitmesinin birkaç saat içinde olacağı düşünülmemelidir. Bu da diğer bazı hususlar gibi mecazidir ve zamanın kısalığını anlatmak içindir.

Kuran'da Geçen Kıyamet Alametleri Nelerdir? Kıyametle İlgili Ayetler ve Hadisleri İnceliyoruz - onedio.com
Kuran'da Geçen Kıyamet Alametleri Nelerdir? Kıyametle İlgili Ayetler ve Hadisleri İnceliyoruz - onedio.com

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
emsefff

ne kadar gerizekalı insanlarsınız siz ya işiniz gücünüz dalga işiniz gücünüz boş boş espriler. deprem olur dalga geçersiniz başka bir felaket olur dalga geçersiniz ulan en ufak bir korkuda götünüz yusuf yusuf olur Allaha sığınırsınız sırf komiklik olsun diye yaşanan her türlü felaketi alay konusu yapıp satıyorsunuz. kıyamet koptuğunda şu aşağıdaki sik kafalıların feryatlarını ağlamalarını inlemelerini görmek için sabırsızlıkla bekliyorum. cehennemde çürürsünüz inşallah orospu çocukları..

Gizli Kullanıcı

Kopacaksa da ben öldükten sonra kopsun. O günü yaşamak istemem. Sevdiğim hiç kimsenin de o günü yaşamasını istemem.

emsefff

dirileceksin ne yazık ki :))

emir-boran-er

dostum o gün için üzülmene gerek yok ki. O gün orataya çıkacak olan dabbe adlı canlının bir elinde hz. musa nın asası , diğer elinde ise hz. isa nını mühür olacak. Asa ile inananların başına dokunup onları uyuturken , mühürle inanmıyanların burnunu kıracak. Allah ımız bizi koruyacaktır. Şayet gene zarar görürürsek onu hak edece kbir şey yapmışızdır.

dandanakan

Güneşin batıdan doğması bildiğimiz manada değil sembolik başka bir durum da olabilir.

mehlika-sultan

senin gibi bir gerizekalı anca böyle anlar zaten...

elenimsi-bisi

kıyamet hiç kopmicak çünkü güneş batıdan doğamaz doğu güneşin doğduğu taraftır ekdjwjjskw

logicaldoor

Kıyametin bug'ını bulmuşsun. Tebrik ederim...

Gizli Kullanıcı

Hadi canım!

Gizli Kullanıcı

3. sınıf radikal dinci gerizekalı siteleri gibi başlık atmayın mk? yok kıyamet fasa fiso. Hala anlamadınız doğru şeylerin ancak bilimden öğrenebileceğini. alamet falan filan ne korkak adamlarsınız. ölüm korkusuna fikri hürriyetinizi satıyorsunuz.

dandanakan

Eveet bugünkü fırsatçımız da geldi.

Gizli Kullanıcı

hoşgeldin.

dandanakan

asıl sen hoş geldin.

veysi-tas

geri zekalı İSLAMI 3. sınıf ateist sitelerden öğrenmişsin belli oluyor bunun olma ihtimali bilimsel olarak ortaya atıldı bilim dediğiniz YARATICININ ilmi dingil sen o ilmin nasıl işlediğini öğreniyorsun bu seni YARATICIDAN uzaklaştıracak bir sebep oluyor yazık sizin zihniyetinize

Görüş Bildir