Ölümünün Ardından Ortaya Çıkan Sır: Prince, Afgan Çocuklara Yardım Ediyordu

 > 
23PAYLAŞIM

Yakın zamanda hayatını kaybederek sevenlerini yasa boğan pop dünyasının efsane ismi Prince'in, son beş yıldır gizlice yetim Afgan çocuklarına yardım gönderdiği ortaya çıktı.

Amerika'nın Sesi'nin haberine göre, Kabil’de çalışmalarını sürdüren uluslararası yardım kuruluşu PARSA, bu ülkede engelliler ve yetimlere yardım ediyor. Prince, kurumun Kabil’de yetim erkek ve kız çocuklara eğitim veren merkezinin tekrar inşası için yardımda bulunmuş.

PARSA’nın başkanı Marine Gustavson Kabil’de Amerika’nın Sesi’ne yaptığı açıklamada, önce 15 bin dolarlık bir çek geldiğini ve bu paranın, çocukları bir araya getirecek bir yer yapımında kullanıldığını söyledi. Bu merkezde toplanan izci liderleri, çocuklara beş günlük atölye çalışmalarında kampçılık eğitimi veriyor.

Prince 57 Yaşında Hayatını Kaybetti - onedio.com
Prince 57 Yaşında Hayatını Kaybetti - onedio.com

Prince'in yardımları sayesinde programa katılan çocuk sayısı 30'dan 2 bine yükselmiş

Prince’in yardımı sayesinde PARSA’nın izcilik programına dahil edilen çocuk sayısı 30’dan 2 bine çıkmış.

Gustavson, müzisyenin tüm gereksinimlerini karşıladığını söylüyor.

Prince’in yaşamının sonuna kadar programa destek verdiğini söyleyen direktör, ilk yardımının ertesi yılında da müzisyenin 6 bin dolar yolladığını belirtti.

'İnsanların hayırseverliğinden haberdar olmasını istemedi'

Ünlü pop yıldızı yardımlarda bulunduğu süre boyunca bunların gizli kalmasını tercih etmiş.

Gustavson “Kişiliği nedeniyle insanların hayırseverliğinden haberdar olmasını istemedi” diyor. Bunun Prince’in sırrı olduğunu söyleyen direktör, insanların Prince’i onurlandırmasını istediği için, ünlü müzisyenin bu çoğu kişinin bilmediği yönünü açıkladığını belirtti.

Prince’in hayırseverliğinden yararlanan küçük izciler de onun kimliğinden habersizmiş.

Bu durumun ortaya çıkmasının ardından konuşan izci kızlardan biri “Rock grubuymuş, ismini bilmiyorum” dedi.

'Programın amacı çocukları aşırılık yanlısı gruplardan korumak'

PARSA'da eğitim gören çocuklar

Afganistan’da izcilik 1931 yılına kadar gidiyor. Örgütü Muhammed Nadir Şah kurmuştu. Ancak Sovyet işgali yıllarında neredeyse yok olan kurum, Taliban döneminde de etkin olamamıştı.

PARSA’ya göre organizasyonlarının izcilik programının amacı, yetim çocuklara güç katmak ve aşırılık yanlısı gruplar tarafından akıllarının çelinmesini engellemek. Programa şu anda Afganistan’ın 14 ilinden 1800 çocuk dahil.

Afganistan’ın Gençlik Bakanlığı Müsteşarı Kemal Sedat, Prince hayattayken yardımından haberdar olmadıklarını söyledi. Ölümünden sonra durumdan haberdar olduklarını söyleyen Sedat, şarkıcının ölümünden duydukları hüznü dile getirirken, kendisine müteşekkir olduklarını belirtti ve “Dünyada onun gibi daha fazla insan olmalı” dedi.

amerikanınsesi

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir