Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Ölümünün 98. Yılında Belki de İlk Kez Duyacağınız 17 Bilgiyle Sultan II. Abdülhamid

1bPAYLAŞIM

Sultan II.Abdülhamid, Osmanlı tarihinin en çok konuşulan hakkında en çok kitap yazılan padişahlarından biri. 1842 yılında doğan Sultan Hamid, 33 yıl tahtta oturdu. 1909'da  tahttan indirilen Sultan Hamid 1918'de İstanbul'da vefat etti. Biz de bu çok konuşulan padişah hakkında vefatının 98. yılında  belki de bazılarını bugüne kadar  ilk kez duyacağınız bilgileri derledik.

Yararlanılan ve tavsiye edilen kaynaklar / kitaplar: 

Babam Sultan Abdülhamid / Ayşe Osmanoğlu - Timaş Yayınları

Hayatımın Acı ve Tatlı Günleri  / Şadiye Sultan - Bedir Yayınları

Sultan II. Abdülhamid

Son Universal İmparatorluk ve II. Abdülhamid

Sultan II.Abdülhamid

1. Bir edebiyat tutkunuydu. Zamanında yazılmış tüm dedektiflik kitaplarını kendisi için özel çevrisini yaptırıp bir tül perde arkasından her gece okuturdu.

2. Klasik müzik dinlerdi. Çocuklarını bir klasik müzik enstrümanı öğrenmeleri için teşvik eder, ders verdirirdi.

3. Operaya önem verirdi. Sarayda opera oyunları sergiletirdi.

4. Gençliğinde alkol kullanmıştı. Daha sonraları bu alışkanlığını bıraktığı iddia edilir. Torunlarına göreyse rom içerdi.

5. Tam bir sigara bağımlısıydı. Kahveyi de çok severdi. O kadar ki sürgüne gönderilirken kızları ilk önce babaları için yanlarına bolca sigara almışlar. Sarayda sigara sarmayı bilen özel adamları vardı.

6. Muhafazakar, tutucu bir kişilik olarak bilinen Sultan Hamid son derece reformist bir insandı. II.Mahmut'tan sonra ülkede çağdaşlaşma yönünde önemli adımlar atan ikinci padişah oldu.

www.islamveihsan.com

7. Kadınların eğitim almasına önem veriyordu. İlk kız okulları onun döneminde açıldı.

8. Bugün Türkiye'de yer alan birçok kurum ve kuruluş onun döneminde kurulmuştur. Sayıştay, Şişli Etfal Hastanesi, Ankara'da Mülkiye, Darülaceze, Ziraat Bankası vs..

9. İlk rakı ve bira fabrikası onun döneminde açılmıştır.

10. Sherlock Holmes'un bütün maceralarını Osmanlıca'ya tercüme ettirmişti. Binlerce kitaptan oluşan polisiye roman koleksiyonu vardı.

11. Askeri alanda büyük reformlar gerçekleştirdi. Orduyu yeniledi. Mustafa Kemallerin yetiştiği askeri okullarda önemli reformlar yaptırdı.

12. Sarayda marangoz atölyesi vardı. Devlet işlerinden sıkıldıkça bu hobisiyle uğraşırdı ve oldukça yetenekliydi.

13. Batılılaşma yolunda önemli adımlar atan Sultan Hamid aynı zamanda köklerine de son derece bağlıydı. Bilecik'teki Ertuğrul Gazi türbesi, Halep'teki Süleyman Şah türbesi onun zamanında yeniden inşa edilmiş ve onarılmıştı.

14. Ermeni İsyanlarını çok sert ve kanlı bastırdığı için bastırdığı için Batı'da ''Kızıl Sultan'' olarak anılmıştır.

15. İsyanları kanlı biçimde bastırırken kendi muhaliflerine en fazla sürgün cezası vermiştir. Döneminde idam cezası alan insan sayısı 5'tir.

16. Kendisine Van'da medrese açmak için rapor sunan Bediüzzaman Said-i Nursi'yi akıl hastanesine kapattırmıştır.

17. Latin harflerine geçmeyi düşünmüştür. Latin harflerine geçişi öneren kişiye nişan takmıştır.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
omer-birincioglu

Bunu yazan şerefsiz! Doğrulardan hep korktunuz hep kaçtınız! Bir gün mutlaka bütün gerçekler ifşa olacaktır!

csa

Yorumlar = Cehalet. Burada yazanların çoğunu İlber Ortaylı'nın ağzından dinledim zaten. O çok kafayı bozduğunuz sigara alkol için evet sigara bağımlsıdır, alkolü de tüketirdi ama sonradan bıraktığı söyleniyor. Rom içmeyi de severmiş. Çok acayip değil.

ali-elif1

halife sıfatındaki insana yakıştırılana bak aptal saptal şeyler yazılmış

ercan-bolukbasi

Nerdeyse bu bilgilerin yarısı doğru değildir. sultan 2. Abdulhamid hakında detaylı bilgiler almak isteyenler babam Abdullhamid kitabını kızı ayşe osmanoğlun'dan bizzat okuyabilir abdulhamid han çok dindar bir insandı sigara ve kahve konusunda doğru fakat asla içki içmedi namazlarını vaktinde kılan sarayın'da 5 vakit ezan okutan kızlarına yaşmak giydiren abdulhamid han sizce içki içermiydi rakı fabrikası kurulmasına izin verirmiyidi abdulhamd döneminde arap alfabesi kulanılırken ve halk latin alfabesi bilmezken nasıl olurda rakı şişesinde latin harfler yazar? kendisine asilik yapanlara bile evlatlarım diye seslenen bir padişahdır cennet mekan abdulhamit

csa

Asla içki içmedi mi ?? O bilgi çok doğru verilmiş içerikte. Evet içermiş fakat bırakıp tövbe ediyor. Rom içtiği de biliniyor hatta İlber Ortaylı sanırım kendisinin Kur'an da rom yasak değil tarzı bir söylemi olduğunu söylemişti. Evet döneminde bira ve rakı fabrikaları açılmıştır.Latin harflere geçme düşüncesinin de olması uzak ihtimal değil zaten. Bırakınız bu muhabbetleri. İçki içmesi kimseyi ilgilendirmez. Bunun fabrikalarını açması da gayet ilerici bir harekettir o dönem için.

clo

okuyan herkes bi tek içki ve sigaraya mı takmış? içtiyse içti günahı da sevabı da kendine. güzel işler de kötü işler de yapmış. amaaa yoook illa sigara içki. ne kofsunuz ya. diğerleri yalan mı gerçek mi onları tartışın! adamın ne yiyip ne içtiğini değil!

Görüş Bildir