Olimpiyatlar Hakkında 10 İlginç Bilgi

 > -

1. Altın madalyanın sadece adı altın

1912 Stockholm olimpiyatları'dan beri altın madalyalar saf altın değil. Günümüzde bu madalyalar gümüşten yapılıyor ve 6 gram altın ile kaplanıyor.

2. Olimpiyat halkaları

Olimpiyat bayrağı üzerindeki 5 halka ve 5 renk, 5 kıtanın sembolüdür. Beş kıtadaki her ülke Olimpiyat Oyunları’na sporcu gönderebilir. Mavi halka Avrupa'yı, sarı halka Asya'yı, siyah halka Afrika'yı, kırmızı halka Amerika'yı, yeşil halka da Avustralya'yı temsil eder.

3. "Açılışı yaklaşık 900 milyon kişi izledi"

Jamaikalı sprinter Usain Bolt'un, olimpiyat rekoru kırarak altın madalya kazandığı 100 metre finalinin ise resmi rakamlara göre, 200 milyon kişi tarafından izlendiğini söyledi. 

Lumme, muhtemelen bunun, Londra Olimpiyatları'nda televizyondan en çok izlenen yarış olduğuna dikkati çekti.

Kaynak

4. Çin'in ilk altın madalyası 1984'te

Çin, 1984'teki Los Angeles Olimpiyatları'na kadar hiç altın madalya kazanamamıştır.

Şuan ise en başarılı 7. ülkedir.

5. Tarihteki en uzun olipiyatlar, 1908 Londra Olimpiyatlarıdır.

Nisanda başlayıp Ekimde sona eren olimpiyatlar, 187 gün sürmüştür.

6. En kanlı olimpiyat oyunları, 1900 Paris

Hayvanlara Kasten zarar verilen tek olimpiyat oyunları, 1900'de Paris'te gerçekleşti.

Atış sırasında 300 güvercin öldürüldü.

7. Olimpiyatlar hiç iptal edildi mi?

4 senede bir gerçekleştirilen (1994 yılından beri 2 senede bir kış ve yaz olarak ayrılmıştır) olimpiyatlar tarih boyunca sadece 3 kez iptal edilmiştir. Her 3 iptal sebebi de savaş yüzündendir.

İptal olan olimpiyat oyunlarından ilki 1916 yılında Berlin’dekidir. Sebep, I. Dünya Savaşıdır. Diğer ikisi ise II. Dünya Savaşı yüzünden iptal edilen 1940 Helsinki ve 1944 Londra Olimpiyatlarıdır.

8. Madalya verilmezdi

1900 yılındaki Paris Olimpiyatlarında birinci gelenlere altın madalya yerine, daha değerli kabul edilen tablolar hediye edilmiş. İlk altın madalya ancak 1904 yılında Amerika Birleşik Devletleri, St. Louis’de gerçekleştirilen olimpiyatta verildi.

Gerçek altından yapılan son madalya ise 1912’de Stockholm Olimpiyatlarında verildi. O günden bu yana verilen “altın” madalyalar gümüş üzeri altın kaplama.

9. İlk doping cezası

Hans-Gunnar Liljenwall isimli sporcu olimpiyatlarda doping testini geçemeyen ilk atlettir. İsveçli atlet, 1968 oyunlarında sinirlerini yatıştırmak için iki bira içmiş.

10. Olimpik Sporcuların En Genci ve Yaşlısı

En genç “olimpiyatçı” Yunan Dimitrios Loundras’tı. 1896 yılında, 10 yaşında olimpiyatlara katılan bu “ufaklık” bir bronz madalyayı da kapmıştı. Hayatını ise Yunan Ordusunda bir amiral olarak tamamladı. En yaşlı olimpiyatçı ise 72 yaşında gümüş madalya kazanan İsveçli Oscar Swahn’dı. Yani en genç ve en yaşlı olimpist arasında 62 yaş fark vardı.

Kaynak

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Görüş Bildir