Öleceğini Öğrenince Servetini Yardıma Adayan Müslüman Milyoner: Ali Banat

-

Hayatının son üç yılını insanlara yardım ederek geçiren Ali Banat, önceleri gününü gün eden bir milyarder olarak biliniyordu. Fakat, sonra hayat kötü sürprizini yaptı ve her şey beklenmedik bir yola girdi...

Metro News'ün haberini sizlerle paylaşıyoruz:

Kaynak: https://metro.co.uk/2018/05/30/muslim-mi...

Pahalı arabaların ve kıyafetlerin süslediği parlak bir hayat yaşamış Sidney, Avustralyalı müslüman milyoner Ali Banat'ın adını daha önce hiç duymamış olabilirsiniz.

Ali Banat 3 yıl önce kanser teşhisi konulmasının ardından, zenginliğini dağıtmaya karar vermiş. 29 Mayıs günü ise bu hayırsever ve insancıl kişi hayata gözlerini yumdu...

Onunla "Gifted With Cancer" (Kanserle Ödüllendirilmiş) videosunun viral oluşunun ardından tanışanlar ise şimdi yas tutuyor ve Ali Banat'ın kurduğu hayır kurumu olan "Muslims All Around The World(MATW)" (Dünyanın Her Yerindeki Müslümanlar) için bağış yapıyorlar.

2 milyon dolara ulaşma hedefi olan kuruma yapılan bağışların ulaştığı miktar şu an $1,539,037 ve her saniye artmaya da devam ediyor.

Sidney'de başarılı bir iş yürüterek rahat bir hayat yaşayan Banat, çektiği videoda giydiği tek ayakkabı markası olan Louis Vuittonların dizili olduğu yatak odasını, $60,000 değerinde bir bilekliği gösteriyor. Arabalarının arasında ise $600,000 değerinde bir Ferrari Spider bulunmakta.

Fakat hastalanır hastalanmaz bunların hiçbir değeri olmadığını fark etmiş. 

"Hasta olduğunuzu ya da yaşayacak çok zamanınız kalmadığını fark ettiğinizde peşinden koşmak istediğiniz son şey bu oluyor. Ve hayatlarımızı her gün böyle yaşamalıyız işte." diyor.

7 ay ömrü kaldığı söylenmesine rağmen 3 yıl daha yaşayan Banat, hayatının kalanını iyiliğe adadı. Kurduğu MATW kurumu ile Togo, Gana ve Burkina Faso da dahil olmak üzere sayısız yerde binlerce insana yardım etti. Bu yardımlar sırasında Afrika ülkelerini kendisi de ziyaret eden Banat, bağışların %100'ü yardıma gidebilsin, gider kesintilerine uğramasın diye sponsorlar aradı.

MATW toplanılan parayla dullar için 200'ün üzerinde dula, köy, cami, 600 yetime eğitim verecek bir okul, küçük bir hastane/sağlık ocağı kurmayı ve topluluğu destekleyecek işler sağlamayı amaçlıyor.

Şimdi ise Müslüman olan olmayan birçok kişi hayır kurumuna destek veriyor ve Ali Banat'ın yaptığı iyi işleri ve hayatını anıyor.

Bir Twitter kullanıcısı şöyle yazmış: "Ben dahil birçok kişi için kanser en yıkan şey olurdu. Fakat, Ali Banat kardeşim için bu onu yapan şey olmuş. Kendisi gerçek bir ilham kaynağı. İnşallah, Allah ona cennetin en yüksek yerinden yer verir."

Ali için kanser bir dert değil, "Allah'tan gelen bir hediye" idi. Bu yüzden yaşadığı farkındalıkla, sahip olduğu her şeyi ihtiyaç sahipleri için harcadı.

Bu yüzde kurduğu MATW ise arkasında bıraktığı insanlar tarafından yürütülmeye devam ediyor.

Ali Banat ayrıca hastanedeyken bile insanlara yardımcı olabilmek için videolar çekti, güncellemeler paylaştı.

Son video ise isteği üzerine ölümünden sonra paylaşılmak üzere çekilmişti. İsteği de gerçekleştirildi.

"Bildiğiniz üzere, vefat ettim." şeklinde başladığı kalpleri burkan videosunda ise insanlara ellerinden geldiğince başkalarına yardımcı olmayı ve iyilik yapmayı öğütlüyor.

"Bir amaç sahibi olmaya çalışın, bir plan sahibi olmaya çalışın, elde etmek için çabaladığınız bir planınız olsun. Kendiniz yapmasanız bile başkasının projesine destek sağlıyorsunuz. Sadece bir şeyler yapın çünkü sorgu gününde vallahi ihtiyacınız olacak." Ali Banat

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
lee-mou

Zaten kişiliğinde taktire şayan bir şeyler varmışki kanserin ona verdiği fikir yardım etmek olmuş. Müslüman olması yaşadığı coğrafyayla alakalı olan bir seçim. Bir insanda nesnenin, paranın varlığın bu denli birikimi kapitalizmle de iniltili. Bütün bu hayat durumlarında bu insanın hayat yorumu iyiliğe çıkmış. Işıklar içinde uyu güzel insan.

just.someone

Öleceğini öğrenince bağış yapmış bi önemi yok mu ??? Bu yorumları yazarken beyninizi çıkarıp masanın üstüne falan mı koyuyosunuz ? Siz ne saçma ne boş insanlarsınız ya bezdim hepinizden. Nerden biliyosunuz adamın daha önce küçük bağışlarda bulunmadığını ? Ben eğer gereken yardımı yapıyosam niye tüm servetimi bağışlayayım mal mıyım ? Adımı koyarım ortaya burda bu salak yorumu yazan insanlar aynı durumda olsanız zırnık bağışlamazsınız !! Burda boşuna cızırtı yapmayın o yüzden. Ailesine bırakabilirdi o serveti ya da hepsini yiyip bitirebilirdi. Hepiniz adamı tanıyo biliyo havasına girmişsiniz ama burda onun imanını yaptığı iyilikleri konuşmak size düşmez. Hiçbiriniz tüm hayatı boyunca onunla değildiniz. Böyle güzel bi harekete bu acımasız yorumları nasıl yapabiliyosunuz ? Tek açıklaması kalbinizinde kafanız kadar boş olması sanırım.. Mekanı cennet olsun..

edzogrun

Arkadaşlar, servetiniz varsa lütfen öleceğinizi anladığınızda bağışlamayın. Müslüman olup servetinin olması zaten "dininize" göre yanlışken, öleceğini öğrendiğinde de sevap kazanmak, cennet kapılarını aralamak:) için o serveti dağıtmak da bir o kadar yanlıştır.

Gizli Kullanıcı

Servetin olması yanlış falan değil. Yanlış dini bilgiler vermeyelim.

edzogrun

Diyosun? :)))

Gizli Kullanıcı

Demek ki (haşa) Allah Süleyman Peygambere iktidar ve servet verirken yanlış yaptı.

edzogrun

fndfhbdjfhn

just.someone

Peki sayın profesör hocam (!) bi insanın hayatı boyunca yanındaymış ve yaptığı her şeyi biliyomuş gibi ahkam kesip, çoğu müslümanın yapmadığı bi hareketi yapan bi kardeşimizin bu yaptığına (haşa) Allah adına karar verip yanlıştır diye yorum yapmak ne kadar doğru ?

neslihan-nisan

müslümanları neden geri kalmış insanlar olarak görmek istiyorsunuz tam aksine çalışıp kazanıp gelişmiş ve zengin zümreyi oluşturmalı (tabi ki bunu helal yollardan yaparak) ve ihtiyacı olan insanlara da yardım etmeliyiz aksi halde kendine bile faydası olmayan insanın başkasına ne yararı olabilir bu zihniyetle geride kaldık israil amerika müslümanlara zulüm edip duruyor güçlü olursan yardımcı olabilirsin

edzogrun

Sana göre korkudan doğan iyilik yapma güdüsü doğru olabilir ama bana göre samimiyetsiz ve yanlıştır. Zaten hayatımız boyunca yapmamız gereken dini baskıyla değil, insani duygularla insana, hayvana, doğaya yardım etmektir. Bunun "öleceğimi öğrendim hadi gideyim de paramı bağışlayayım"la arasındaki farkı görmen biraz uzun sürebilir ama yine de bi dene istersen. Hayatının herhangi bir anında yaptığı iyilikten söz etmiyoruz haberi ve yorumumu aklın yolunu kullanarak tekrar okumanı rica ederim:)

kafkas-kartali3

Servet yasak mış ...Gözde Nur Şahin ; sende günün hocaları gibi yeni bir din mi çıkardın ?

sako-sakov

VAY BE HALAL YIGIT

sude-ozer1

Zaten hep ölmeyi beklerler

Gizli Kullanıcı

Halbuki sen öyle misin?

Görüş Bildir