Öldürülen Kadınların İsimlerinden 'Anıtnakış' Yaptı: Rakamlar, İsme Dönüştürüldü

 > 
0PAYLAŞIM

Sanatçı Pelda Aytaş, Türkiye'nin kanayan yarası kadın cinayetlerine dikkat çekmek için sıra dışı bir çalışmaya imza attı. Aytaş, son yıllarda cinayete kurban giden kadınların isimlerini tek tek nakışla işliyor.  

Sputnik Türkiye'de yer alan Sertaç Kayar imzalı habere göre tamamı kadınlardan oluşan ‘Müşterek İşler’ sergisi, Diyarbakır’da 29 Kasım’a kadar ziyaretçilerini bekliyor. 

Saha Derneği ve Kültür İçin Alan’ın katkılarıyla oluşturulan sergi, A4 Atölyesi’nde ziyaretçilere kapılarını açtı.

Kimlikli mekanlar, yok yerler ve yersiz yurtsuzlaştırma temalı sergide, Pelda Aytaş, Delal Eken, Nejbir Erkol, Gülistan Kenanoğlu, Metal Kolektifi sanatçılarının çalışmaları yer alıyor. Sanatçılar, video, heykel, performans ve enstalasyon dallarında, eserler sergiliyor.

Sergide yer alan sanatçılardan Pelda Aytaş, ‘Anıtnakış’ adlı çalışması ile artan kadın cinayetlerine dikkat çekiyor.

Bin bir emek ve mutlu son ile hayali kurulan ilişkiler için hazırlanan çeyizlerde yer alan nakış pratiğini, direniş sanatının örneği olarak ele alan Aytaş, erkekler tarafından öldürülen kadınların yarım kalan hayallerini çeyizlerdeki nakış ile sembolize ediyor.

Dijital bir platform olan 'Anıt Sayaç’ ve Birhan Keskin'in şiirlerinden etkilenerek son yıllarda öldürülen kadınların isimlerini tek tek işlediği "Anıtnakış" adlı çalışmasında Aytaş, öldürülen kadınların bir rakamdan ibaret olmadığını, hayalleri, umutları ve bir hayat hikayeleri olduğuna vurgu yapıyor.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir