Görüş Bildir
Haberler
Olası Bir Savaş veya Karantina Durumunda Eve Depolayabileceğiniz 15 Bozulmayan Gıda

Olası Bir Savaş veya Karantina Durumunda Eve Depolayabileceğiniz 15 Bozulmayan Gıda

Başak Nur Süner
11.03.2020 - 07:00 Son Güncelleme: 18.05.2022 - 16:35

Doğru şekilde saklandıklarında ve tabii ki doğal olduklarında uzun süre bozulmayacak gıdalar var.

İçeriğin Devamı Aşağıda

1. Protein kaynağı kuru barbunya

1. Protein kaynağı kuru barbunya

Kuru barbunya hava geçirmez ambalajda ve serin ve kuru bir yerde saklandığında sonsuza kadar bozulmayabilir. Ayrıca barbunya, uzun vadede stoklanması en kolay protein kaynaklarından biri.

2. Tuz

2. Tuz

Hangi tuzu tercih ederseniz edin yıllarca dolapta dursa bile, onu yemeğinize mutlu bir şekilde serpebilirsiniz. Almanız gereken tek önlem serin ve kuru bir yerde tutmaktır. Ancak istisna olarak iyotlu tuz beş yıldan fazla süre kullanılmaz.

3. Doğal antibiyotik: Bal.

Bal suya benzer şekilde akıyor gibi görünse de şaşırtıcı derecede oldukça düşük su içeriğine sahiptir. Şekeri yüksektir ve doğal bir antibiyotiktir, bal yüzyıllar sonra bile tüketilebilir. Uzun süre tutulan bal şekerlenip, katılaşıp renk değiştirebilse de, antibiyotik özellikleri tadını korur ve bozulmasını önler.

4. Sirke

4. Sirke

Genellikle turşularda ve Güney Asya yemeklerinde kullanılan beyaz sirke veya sirke süper asidiktir. Ahududu sirkesi, beyaz sirke, pirinç şarabı sirkesi, balzamik sirke ve kırmızı şarap sirkesinin de son kullanma tarihi yoktur. Asitli doğası nedeniyle sirke kendini koruyor ve soğutmaya ihtiyaç duymuyor. Temizlik işlerinde kullanıldığı gibi yiyeceklere tad vermede de etkili olabilir yoklukta.

5. Şeker

5. Şeker

Şekerinizi su ve ısıdan uzak tutabiliyorsanız, sonsuza kadar kullanabilirsiniz.

İçeriğin Devamı Aşağıda

6. Zeytin

6. Zeytin

Kapalı kapta ve karanlık ortamda yıllarca saklanabilir zeytin. Hem de en iyi besleyici gıdalardan birisidir.

7. Tarhana

7. Tarhana

Tarhana bez torbada kuru, karanlık ve serin bir yerde saklandığında sizi açlıktan kurtaracak bir süper kahraman haline dönüşebilir.

8. Pirinç

8. Pirinç

Bugünlerde piyasada birçok pirinç türü var, ancak bu sadece beyaz, vahşi, Arborio, yasemin ve basmati pirinci için geçerli. Kahverengi pirincin ise içindeki yağ içeriği zamanla kötüleşmesine neden olabilir; bu nedenle, hava geçirmez bir kapta, düzgün bir şekilde kapatılmış ve nemden uzakta saklamanız gerekir.

9. Hazır kahve

9. Hazır kahve

Hazır kahve aslında taze demlenmiş ögelerin toz haline getirilmiş halidir ve tüm nem içeriğinin çıkarıldığı anlamına gelir. Kahve hava geçirmez bir kapta saklanırsa, tüketime göre 3-4 yıl kullanılabilir.

10. Kuruyemiş

10. Kuruyemiş
s3.amazonaws.com

Kuruyemişler mükemmel protein ve lif kaynaklarıdır ve anında enerji verirler. Paketlenmeden önce neme maruz kalmamışlarsa, onları serin, kuru yerlerde saklayın. Böylece bir yıldan fazla ve hatta dondurucuda, bundan daha uzun süre saklayarak tüketebilirsiniz.

İçeriğin Devamı Aşağıda

11. Konserve yiyecekler

11. Konserve yiyecekler

Konserve yiyecekler genellikle çok miktarda sodyum ile işlenir ve bozulmalarını önlemek için içinde çok fazla tuz bulunur. Paket delinmemiş veya neme maruz kalmamışsa konserve et ve hatta deniz ürünlerini yemek güvenlidir. Bununla birlikte, kutu açıldıktan sonra içindekiler mümkün olan en kısa sürede tüketilmelidir.

12. Erişte

12. Erişte

Eğer zaten eriştelerinizi yapıp evde depoladıysanız çok şanslısınız ancak depolamadıysanız bile artık marketlerde bulabiliyoruz. Serin ve kuru bir yerde kapalı şekilde saklayarak uzun süre kullanabilirsiniz.

13. Bulyon küpleri

13. Bulyon küpleri

Bulyonlar yüksek tuz ve süzme et, tavuk, hindi, balık veya sebzelerin suyundan yapılır. Bu bileşenler aromaları korumak için dehidre edilmiştir. Kurutulmuş otlar ve baharatlar da karışıma eklenir. Yüksek tuz içeriği sayesinde, bulyon küpleri uygun şekilde saklanırsa, süresiz olarak kullanılabilir.

14. Mısır nişastası

14. Mısır nişastası

Mısır nişastası, genellikle gıda maddelerini yoğunlaştırmak için kullanılır. Çoğu zaman küçük bir kutuda gelir ve çok küçük miktarlarda kullanılması nedeniyle uzun süre bitmez. Mısır nişastasını kuru, hava geçirmeyen, serin bir yerde saklayın. Her kullanımdan sonra her zaman tam olarak aynı şekilde saklamayı unutmayın.

15. Kuru fasulye

15. Kuru fasulye

Aynı kuru barbunya gibi kuru fasulye de doğru saklandığında çok uzun süre lezzetini ve doyurucu etkisini koruyabilir.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Sizin uzun süre bozulmadığını düşündüğünüz gıdalar neler?

Yorumlarda buluşalım...

Kaynak

Türkiye ve tüm dünyada koronavirüs salgınını takip etmek için canlı haritamızı inceleyin

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
1085
595
199
156
144
142
7
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Pasif Kullanıcı

la bunlarla nasıl doycaz aq

Kzlt

Kuru gıda yazmak zor geldi herhalde.

Arc noise

Çikolata, çikolata ve çikolata. Hmm bir de çikolata var :)

OCREATUS

Nohut, makarna, bulgur, konserve balık, dondurulmus patates, dondurulmus ya da konserve bezelye, un, dondurulmus manti, dondurulmus kiyma, pirinc, mercimek, ... Devamını Gör

Hermione Granger

dondurulmuş ?! savaş anında veya benzer bi kaosta ülkede elektrik olcağına ve butun evlere ulaşacağına yüzde yüz eminsin anladığım kadarıyla