Bu içerik, sadece içeriği yaratan kullanıcı profilinde listelenmektedir. Onedio ana sayfasından, kategori sayfalarından ve arama motorlarından bu içeriğe ulaşılamaz.

Bu içerik, sadece içeriği yaratan kullanıcı profilinde listelenmektedir. Onedio ana sayfasından, kategori sayfalarından ve arama motorlarından bu içeriğe ulaşılamaz.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Okumamanızın Muhtemelen Sizin İçin Hayırlara Vesile Olacağı 11 Kitap

228PAYLAŞIM

Kitaplara müthiş saygı duyan bir toplumuz diye her kitabı sevip sarmalamaya gerek yok. Bazı kitapları okumasanız da bir şey kaybetmezsiniz.

Mesela bu kitaplar. Gerekirse arkadaşlarınız özetini getirsin öyle okuyun ama bulaşmayın. Ya da okuyun. Siz bilirsiniz.

Yatırım tavsiyesi değildir.

İşte o kitaplar:

1. Herhangi bir Tuna Kiremitçi romanı

Tuna Kiremitçi, rockstar görünümlü prezentabl edebiyatçı imajıyla edebiyat dünyamıza yeni bir soluk getirmişti ama maalesef halen bu imajın, bu eli yüzü düzgünlüğün ekmeğini yiyor gibi. Her sene raflarda yeni bir romanını görüyoruz ama olmuyor, cümleleri hep "ben yanlış ellerdeyim" diye bağırıyor.

2. Bir Osho kitabı

Nasıl bir öğretisi varsa ben diyeyim 28 siz diyin 68 eserle dahi bütünüyle tefrika edilememiş saygıdeğer Osho'nun kitapları bir noktadan sonra haliyle anlamsızlaşıyor gibi. Zalimsin Osho. Yayınevlerine yaptığın katkıyı insanlığa yapamadın en nihayetinde.

3. En rastgelesinden bir Elif Şafak romanı

Elif Şafak da Tuna Kiremitçi kabilinden "modern ve göze hitap eden" yazar kontenjanının kadın versiyonunu oluşturuyor, üstelik bunu Kiremitçi'deki standart donanım olan Beyoğlu asisi modunda değil, bir İngiliz soylusu edasıyla icra ediyordu. 

Uzun sözün kısası: Yüzü doğuya dönük gibi duran batılıdan çok sıkıldık. Bir tane de bizden çıkmasın.

4. Tarih itibariyle son çıkan Murat Menteş romanı

Sayın Menteş, "Mahmut Harakiri, radyoaktiviteye maruz kalmış Müslüm Gürses bağımlısı bir pelikanın Japonya semalarında sarsak uçması gibi Tarlabaşı sokaklarını turluyordu" tadında cümleleriyle çok zıpır ve yaratıcı bir yazar olduğunu muştuluyor gibi gözükse de pek öyle değil. Bugüne kadar verdiği eserler için ona teşekkür etmeli ve sürekli kendini tekrar eden yazarları biraz düşünmeye sevk etmeliyiz.

5. Izdırap dolu bir Canan Tan romanı

Canan Tan romanlarındaki gençlik acıları, Almanya'daki edebiyat kürsülerinde ders olarak okutuluyormuş söylentilerine malzeme olacak kadar ergenlik krizi dolu eserler veren Canan Tan'ı çok sık okursanız sizin de ruhunuz acı ve ibretten kararabilir. 

Hazır yaz gelmişken farklı tatlara yönelmeniz sizin için daha iyi olur.

6. Gizem ve esrarın ustası Jean-Christophe Grange'ın bir romanı

Fransız yazarın eserleri bir tabldotun farklı şekillere uyarlanmış hali gibi. Sürekli akıcılık, sürekli bir arkası-yarıncılık ama nereye kadar? Biraz daha edebiyatı hissetmeli, damağımızda dolaştırmalıyız bence. Yapmayın. Yok ben Fransızdan şaşmam diyorsanız Modiano, Yourcenar filan okuyun.

7. Her sene yenisi gelen bir Ahmet Ümit romanı

Ahmet Ümit 25 yılda neredeyse 25 roman yazdı ama bir türlü Beyoğlu, Sultan, Gizem, İstanbul, Sır, Osmanlı anahtar kelimelerinden sıyrılamadı. Usta romancı olarak anılan biri için oldukça dar bir konteks takdir edersiniz ki. En azından yalnızca tekli yıllarda çıkan kitaplarını okumanız hayırlara vesile olacaktır. Örneğin 2017, 2019, 2021 yıllarında alınan birer Ahmit Ümit romanı yeterli olur. 2016, 2018, 2020 yıllarını pas geçersiniz.

8. Şu tarz, umut taciri kitaplar

Kişisel gelişime toptan karşı değiliz, okuyan, okudukça iyi hisseden okusun da, şu tarz, ciddi anlamda umut ve hayal tacirliği yapan kitaplardan uzak durmak bir yana, gördüğünüz yerde soba yakacağı olarak, kapı takozu olarak kullanmanız herkes için hayırlı olacaktır.

9. Başlığında 'Allah' geçen, insanların maneviyatını sömürme meraklısı kitaplar.

"Allah de gerisini boşver" "Allah varsa ben de varım" "Yalnızca Allah beni yargılayabilir" tarzı başlıklarla dini sömürü yapıp, insanların inanç dünyasına yozlaşmış bir hançer atmaya çalışan bu kitaplardan uzak durmanız hayırlı olacaktır. Temel motivasyonunu tahmin edebileceğiniz bu kitaplar çok satıyor ve bilin bakalım neden ardı arkası kesilmiyor?

10. Kahraman Tazeoğlu şiir kitapları

Şiire merakımız üst seviyede ama böylesi olmasın. 

Aşırı duygusal biri olan Sayın Tazeoğlu'dan daha iyi şiir yazar milyonlarca insan bulunuyor. Hatta belki de siz.

11. Kedi hikayeleri barındıran kitaplar

Adamın birinin kedisiyle olan biraz ilginç anılarını kitaplaştırıp paranın dibine vurduğu bu kitapların tek ilginç yanı, kedilere olan sempatimiz gibi görünüyor.

Bu içerik, sadece içeriği yaratan kullanıcı profilinde listelenmektedir.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
red-factor

Ahmet Ümit ile Murat Menteş'i kabul edemeyeceğim. Murat Menteş'in kendini tekrarladığı yerler olabilir ancak genel de çok iyi yazar. Anlaşılması zor bir yazardır. Ahmet Ümit'e gelecek olursak, Türk Polisiye okumadım hayatımda ama Ahmet Ümit bu konuda çok iyi. Beyoğlu'nun En Güzel Abisi, Kavim vs... Çok iyiydi. Tahmin edilebilir yerleri elbette vardı ama dili çok iyiydi. Bir kitabı konusundan çok dili anlatır zaten. Jean-Christophe Grange'ı okumadım bir şey diyemem ama geri kalanlara katılıyorum. Bunları haricinde bu listeye vampirli,kurtadamlı, ergen kitapları diye de bir ekleme yapın. Özellikle Wattpad diye ekleyin bak çok iyi olur.

Gizli Kullanıcı

elif şafak ve canan tan kısmına kesinlikle katılmıyorum

01101011-01100001-01101000-011

Muhteşem tespit.Editör burası eksik kalmış.Orhan Pamuk unutulmuş sırf ekonomik düşünceyle yazıyor.Değeri bilinmeyen yazar var Misal (Şenol Onay Deliminatör) tavsiye ederim.

didaruncu

YA BİRAZ KIZDIM EDİTÖRE AMA SONRA BUNLARIN ACI GERÇEKLER OLDUĞUNU KABULLENDİM..

anne-kafamda-bit-var

kitap dediğin şey zevkten zevke, ilgi alanlarına göre değişir. bir yazarı seversin ama onun bütün kitaplarını da beğenmek zorunda değilsindir. en kötüsü bu içeriğin altyapısı olan; önyargıdır. burda ismi geçen bütün yazarların bütün kitaplarını okuyup, içerik yaptıysan saygı duyarım sana ama kalkıpta bir iki kitabı okuyup hatta hiç okumayıp, öneri sunarsan veya yazarlar ile ilgili bu denli genel fikirlerini paylaşırsan ozaman kusura bakma ama hazırlayacağın diğer içerikte adını görür görmez o sekmeyi kapatırım! keşke Ahmet Ümit gibi alanından evet hiç çıkmamış ama ne yazdıysa da altı dolu dolu yazan birinden birşeyler öğrenebilseydin mesela! sağlıcakla kal.

Görüş Bildir