Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Okul Harçlıkları 'Pamuk'tan

 > 
29PAYLAŞIM

Şanlıurfa'da yöre çiftçisi tarafından 'beyaz altın' olarak nitelendirilen pamuğu elle toplayan çocuklar, kazandıkları parayla hem okul masraflarını karşılıyor hem de aile bütçelerine katkı sağlıyor.

Pamuk, bölge çiftçisinin temel geçim kaynaklarının başında yer alıyor. Bu yıl yüksek rekolte beklenen pamukta, bazı çiftçiler makine yerine elle hasadı tercih ediyor.

Anadolu Ajansı'nın haberine göre Türkiye'nin en kalabalık ve genç nüfusunun fazla olduğu illerinin başında gelen Şanlıurfa'da, 600 bini aşkın öğrenci yeni eğitim öğretim yılında ders başı yaptı. 

Bazı çiftçi çocukları ise eğitim masrafları ve okul harçlığını, titizlikle topladıkları pamuktan çıkarıyor.

Kilo başı ortalama 40 kuruş

Çocuklar, üreticilerden, topladıkları pamuk için kilo başı ortalama 40 kuruş alıyor. 

Eğitim saatlerinin dışında pamuk toplayan çocuklar, hem aile bütçelerine katkı sağlıyor hem de okul masraflarını karşılıyor.

'Beyaz altın'dan elde ettikleri gelirler okul ihtiyaçlarına gidiyor...

7. sınıf öğrencisi Mehmet Demir'e göre pamuk toplamak oldukça zor.

Para kazandıkça yorgunluğunun geçtiğini ifade eden Demir, "Paramla okul ihtiyaçlarımı gidereceğim. Kendime çanta kalem, defter ve silgi alacağım. Bütün okul ihtiyaçlarımı alacağım, kalan parayı da okul harçlığı için ayıracağım." dedi.

8. sınıfa giden Ahmet Kırmızı da bu yıl rekoltenin yüksek olması nedeniyle çok para kazandığını anlattı. Okul malzemelerini kazandığı parayla alacağını belirten Kırmızı, "Kalem ve çanta alacağım. Topladığım paraları babama veriyorum, okula giderken de ondan geri alıyorum." diye konuştu.

Meryem Demir ise 5 yıldır hasat dönemi pamuk topladığını dile getirdi.

Kazandığı parayla okul ihtiyaçlarını karşıladığını kaydeden Demir, "Kendime eşya alıyorum. Elbise ve kırtasiye malzemesi alıyorum daha çok." dedi.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir