Okuduktan Sonra Uzun Süre Etkisinden Kurtulamayacağınız Tiyatro Edebiyatından 20 Muhteşem Alıntı

-

İşte herkesi hayata dair derin düşüncelere daldıracak, okuduktan sonra etkisinden bir türlü kurtulamayacağınız; tiyatro edebiyatından 20 muhteşem alıntı...

20. Bir Delinin Hatıra Defteri - Nikolay Vasilyeviç Gogol

Ama bu dünyada hiçbir şey kalıcı değildir. Mutluluk, bir kez geldikten hemen sonra azalır. Biraz zaman geçince hemen bitmeye yüz tutar. En sonunda da tükenir ve biz her zamanki ruh halimize döneriz. Tıpkı suya atılan bir çakıl taşının yüzeyde oluşturduğu dalgalar ve sonra o dalgaların giderek kaybolması gibi.

19. Keşanlı Ali Destanı - Haldun Taner

İnsanın eski huyu
Kendine hep bir put yapar 
Oldum bittim böyle bu
Kendi yapar kendi tapar

18. Godot'yu Beklerken - Samuel Beckett

Dünyadaki gözyaşı miktarı sabittir. Ağlamaya başlayan biri için, bir yerlerde bir başkası keser ağlamayı. Aynı şey gülmek için de geçerlidir. Bizim kuşak için kötü şeyler söylemeyelim öyleyse, önceki kuşaklardan daha bedbaht değiliz çünkü.

17. Macbeth - William Shakespeare

Balık yemek isteyen ancak ayaklarını ıslatmaktan korkan zavallı kedi gibi isteği korkuya köle mi etmek istiyorsun?

16. Vişne Bahçesi - Anton Çehov

Kendilerini aydın diye adlandırırlar ya, hizmetçi kadını "Sen" diye çağırır, köylülere hayvana davranır gibi davranırlar. Doğru dürüst öğrenim görmezler, ciddi hiçbir şey okumazlar, hemen hemen hiçbir şey yapmazlar, bilimin sadece sözünü ederler, sanattan pek az anlarlar. Hepsi ciddidir, hepsinin yüzünden düşen bin parçadır, ciddiyet konusunda hiçbiri burnundan kıl aldırmaz, durmaksızın felsefe yaparlar...

15. Hortlaklar - Henrik Ibsen

Anne babalarımızın ruhları bi­zim içimizde yaşamakla kalmıyor, bunun yanı sıra öldü sayılan her türlü inanç ve düşünce de yeniden ortaya çıkıyor. Bunlar içimizde uykuya yatmış gibi; varlıklarından haberdar bile değiliz; ama yine de onlardan kurtulamıyo­ruz. Ne vakit  bir gazete alıp okusam satır aralarından ka­yıp giden hortlaklar görüyorum sanki. Hortlaklar bütün dünyayı sarmış... Her yerde... Kum gibi kaynıyorlar. Bizse aydınlıktan öylesine korkuyoruz ki, hepimiz.

14. Bir Yaz Gecesi Rüyası - William Shakespeare

Aşk bütün kötü özellikleri, çirkinlikleri, rezillikleri biçimlendiriyor, erdeme çeviriyor. Boşuna dememişler aşkın gözü kördür diye! Bir aşık, olup biteni değil, görmek istediğini görür... Aşığın kanatları vardır ama gözleri kördür... Yoluna çıkanlara aldırış etmeden aceleyle kafasına estiği yere kanat açar... İşte bu yüzden aşkı çocuğa benzetirler.

13. Gözlerimi Kaparım Vazifemi Yaparım - Haldun Taner

Madem düşünüyorsun 
Öyleyse yoksun
Düşünmezler diyarında.

12. Vanya Dayı - Anton Çehov

Hepinizin içinde bir yıkma, yok etme şeytanı var. Ne ormanlara, ne kuşlara, ne kadınlara, ne de birbirinize acıyorsunuz...

11. Mutlu Günler - Samuel Beckett

Bu dünyanın anlamı olduğu aslında bizim bir kuruntumuz. Biz bu dünyanın, bu dünya üzerinde yaşayan bizim yaşamlarımızın bir anlamı olduğunu varsayıyoruz ama aslında böyle bir anlam yok. Bu anlam arayışı bizim dünya üzerinde kendi varoluşumuzu anlamlı kılma çabalarımızın bir uzantısı. Biz böyle bir anlamı bulmaya zorunluyuz, yoksa anlamsız olduğunu kabul edersek her şeyin, bu ‘saçma’ varoluş durumuna katlanamayız, yaşam bizim için bir cehennem halini alır, nitekim de bu yakıcı sorunun peşine düşenlerin yaşamları bunaltıcı bir cehennemdir. Peşine düşmek de bir eylemlilik halidir, aslında böyle bir eylemlilik hali de yok, biz edilgeniz, ve varoluşun gerçekliği bize kendini dayatır: Ben anlamsızım der bu varoluş, boşuna bir anlam bulmaya çalışma!

10. Antigone - Sophokles

Dünyada birçok korkunç şey var; ama hiçbiri insan kadar korkunç değil.

9. İki Oyun - Henrik Ibsen

Böylesine yoğun bir sis insanı aldatıcı ışıktan korur.

8. Tartuffe - Moliere

Şu insanlar tuhaf yaratıklar doğrusu! Hiçbir zaman oldukları gibi görünmezler. Mantık dar gelir onlara, her şekilde aşarlar sınırlarını, en asil şeyi bile aşırılara kaçarak heba ederler.

7. Martı - Anton Çehov

Evrende sürekli ve değişmez olarak sadece ruh kalır.

6. Kral Oidipus - Sophokles

Yazık, insanın değiştiremeyeceği şeyleri bilmesi ne korkunç.

5. Kibarlık Budalası - Moliere

İnsanları birbirlerinden ayıracak şey gereksiz bir onurla mevki değildir. Bizi başkalarından ayırt eden şey akıl, erdem ve bilgidir.

4. Faust - Johann Wolfgang Von Goethe

Algılarımız bizi yanıltmaz fakat yargılarımız yanıltır.

3. Othello - William Shakespeare

Gülümseyebildikçe yitirmiş saymayız kendimizi.

2. Sezuan'ın İyi İnsanı - Bertolt Brecht

Ey mutsuzlar!
Kardeşlerinizi boğazlıyorlar, göz yumuyorsunuz.
Çığlıklar duyuluyor ama siz susuyorsunuz.
Aramızda dolaşıp kurbanını seçiyor zorbanın teki,
Sessiz kalırsak bize dokunmaz diyorsunuz.
Bok yiyorsunuz!
Ne tuhaf yer burası, sizler nasıl insanlarsınız!
Haksızlık varsa bir yerde eğer, ayaklanmalı insan.
Ayaklanma olmuyorsa batsın o şehir yerin dibine.
Yansın bitsin, kül olsun karanlıklar basmadan.

1. Caligula - Albert Camus

Bu dünyanın bir kıymeti yoktur ve bu hakikati kabullenmeyen özgürlüğüne kavuşamaz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
bluefanclub

"Birader, bu koca burunla tütün içince komşular "İmdaaat yangın var!" diye bağırmıyolar mı?"

gzm-ynklr

Aşk bütün kötü özellikleri, çirkinlikleri, rezillikleri biçimlendiriyor, erdeme çeviriyor. Boşuna dememişler aşkın gözü kördür diye! Bir aşık, olup biteni değil, görmek istediğini görür... Aşığın kanatları vardır ama gözleri kördür... Yoluna çıkanlara aldırış etmeden aceleyle kafasına estiği yere kanat açar... İşte bu yüzden aşkı çocuğa benzetirler.

Başlıklar

AydınTiyatroanneaşkoyun
Görüş Bildir