Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Öksürük, Hapşırık Deyip Geçme! Vücutta Mukus Salgısını Etkileyen 11 Gıda

-

Vücutta üretilen mukus salgısı, zararlı dış etkenlerin vücuda girmesini engelleyerek oldukça önemli bir görev görüyor. 

Ancak fazla salgılanması geniz akıntısı, kronik öksürük, burun tıkanıklığı, halsizlik gibi durumlara sebep olunca bizi rahatsız da edebiliyor.

1. Gıda katkı maddeleri

Aşırı mukus vücudun sıkıntılı bir durumda olduğunun göstergesidir. Toksinler, kirleticiler, alerjik maddeler ve gıda katkı maddeleri buna sebep olabilir.

2. Kızarmış gıdalar

Çevresel etkenlerin yanı sıra nasıl beslendiğimiz de mukus üretimiyle direkt olarak ilgili. Kızarmış gıdalar da salgının artmasına sebep oluyor.

3. Süt ürünleri

Aşırı mukus birikimine neden olan iki ana besin süt ve buğdaydır. Süt ürünlerinde (süt, yoğurt, peynir vb.) kazein proteinini sindirmek vücut için zahmetlidir.

4. Buğday ürünleri

Buğdaydaki gluten sindirimi için de güçlü mide asitleri gerektirir.

5. Tüm mısır ürünleri

Mısırözü yağları, mısır gevrekleri, mısır unları da bu gruba dahil.

6. Şeker ürünleri

Sindirim tamamlandıktan sonra, vücut tarafından kullanılamayacak kadar büyük moleküller sindirilmeden bırakılır. Aşırı mukus bu moleküllerin yakalanması ve vücudun dışına taşınması için üretilir. Aşırı şeker tüketiminde bu nedenle de daha halsiz hissedebilirsiniz.

7. Soya ürünleri

Soya ürünleri gibi kısmen sindirilen  bu yiyecek molekülleri, bağırsaklarda daha fazla yıpranmayı önlemek için kalın bir mukus ile kaplanır.

8. Yağlı kırmızı et

Çoğunlukla lenfatik sistem, gastrointestinal sistem ve solunum sistemi fazlaca et tükettiğimiz zamanlarda da mukus üretir.

9. Alkol ve kafein

Alkol ve kafein gibi mukusa neden olan gıdaları daha az tüketmek, vücudun optimal bir tempoda çalışmasına yardımcı olmak için anahtardır.

10. Çiğ meyve ve sebzeler

Aşırı mukus birikimine maruz kaldıysanız beslenme düzeninizi birkaç gün değiştirip rahatlayabilirsiniz. Meyve ve sebzeler en iyi mukus temizleyicilerinden biridir.

11. Tuz

Aşırı mukus salgısına maruz kaldığınızda hissizleşebilir, yemeklerden tat almayabilirsiniz. Bu nedenle daha fazla tuz veya şeker kullanma eğiliminde olabilirsiniz.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Yummy

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
egyptianprincess

Üç veya daha fazla sık yediği besini gören dislike atmış amk

alperen-a.kaya

Şair burda acınızdan ölün diyor

tmrrkl

taşmı kemirecez amk

ierooll

geriye ne kaldı amk

kusursuzlugunkusuru

Sağlıkla ilgili bir içerik neden en çok olumsuz emoji almış anlamadım. Emeğine sağlık diyorum ben ve alkışını veriyorum. :)

Görüş Bildir