Öğrencinin Kredi Borcu 5,5 Milyar TL: 'Yapılandırma İle Çözülemediği Açık'

 > 
8PAYLAŞIM

5 milyon üniversite öğrencisinin Kredi Yurtlar Kurumu’na olan borcu, yıllık yüzde 19.2 gecikme zammıyla birlikte 5.5 milyar liraya yükseldi.

Üniversite öğrencilerinin Kredi Yurtlar Kurumu'na (KYK) olan borçları 5.5 milyar liraya yükseldi. Borç miktarlarına her yıl enflasyonun da üzerinde, yüzde 19.2 gecikme zammı ilave ediliyor. CHP Adana Milletvekili Müzeyyen Şevkin, 5 milyon öğrenciye ait borcun silinmesi çağrısı yaptı.

'Her 3 üniversite mezunu gencimizden 1'i işsiz'

Sözcü'den Deniz Ayhan'ın haberine göre Şevkin, “Borç giderek artıyor. Bu sorunun yapılandırma düzenlemeleri ile çözülemediği açık” dedi. Şevkin TBMM'de yaptığı açıklamada, ödenemeyen öğrenim kredisi borçlarının gençlerin kabusu olmaya devam ettiğini belirterek şunları söyledi:

“Her 3 üniversite mezunu gencimizden 1'i işsizdir. Üniversiteyi bitirmelerine rağmen yıllarca iş bulamayan milyonlarca üniversite mezunumuz bir de hacizle karşı karşıya kalmıştır. İş bulamadığı için öğrenim kredisi borcunu ödeyemeyen gençlerimizin kanayan yarasına merhem olunmalı ve sosyal devlet ilkesinden hareketle bu borçlar silinmeli.”

KYK Borcu da Dahil Vergi Borçlarına Af: Peşin Ödemede Faizin Yüzde 90'ı Silinecek - onedio.com
KYK Borcu da Dahil Vergi Borçlarına Af: Peşin Ödemede Faizin Yüzde 90'ı Silinecek - onedio.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir