Öcü Gibi Gösterildi, Tecrit Edildi, Kireç Kuyusuna Gömüldü: Türk Milletinin AIDS’le İmtihanı Olan İbrahim Tatlıses’in Vokalisti Murtaza Elgin

-
Abone ol

Türkiye'nin ilk resmi AIDS hastası olan Murtaza Elgin'in çaresizlikle dolu hikâyesini anlatacağız bugün...

Sanat ve sahne dünyasının yakından tanıdığı bir isimdi Murtaza Elgin. İbrahim Tatlıses’in vokalistliğini yapmış, assolistliği bile denemişti. Dönemin meşhur organizatörü Hasan Bora’nın sağ koluydu ve tüm ünlülerle iç içeydi.

Sezen Aksu, Ferdi Tayfur, İbrahim Tatlıses ve Orhan Gencebay gibi birçok ünlü isimle arkadaş olan ve dönemin en meşhur organizatörlerinden biriyle çalışan Murtaza Elgin’i yazılı basının renkli nüshalarında görmek mümkündü.

Ta ki 1985 yılında gazetelerin manşetlerine farklı bir şekilde taşınana kadar…

Türkiye AIDS hastalığını ilk kez 1985 yılında, Murtaza Elgin’le duydu. Sanat dünyasından birçok arkadaşı olmasına rağmen “AIDS kaparım” korkusu duyan ünlülerin birçoğu Murti’yi evinde ziyaret bile etmedi.

Hasta mahremiyeti hiçe sayılan, doktorlar tarafından afişe edilen, günlerce manşetlerden inmeyen Murtaza Elgin, “AIDS’li Türk” olarak lanse edildi.

Dünyada ilk AIDS teşhisi 1981 yılında konulmuştu, dolayısıyla hastalıkla ilgili Türkiye’de çok fazla bilgi yoktu. Manşetlere çıktığı ilk günden son ana kadar hiçbir şekilde rahat bırakılmayan Murti’nin hasta mahremiyeti hiçe sayıldı. Doktorlar tarafından afişe edilmesi ve hedef gösterilmesi bir yana, kendisiyle adeta dalga geçildi.

Hayatı o kadar didik didik edildi, hastalığıyla ilgili yalan yanlış o kadar çok konuşuldu ki Sağlık Bakanlığı duruma el attı ve Murti tecrit edildi.

Başta haberleri yalanladığı iddia edilen Murtaza Elgin, AIDS olmadığını kanıtlamak için Almanya’ya giderek test yaptırdı. Manşetlerden düşmemesi, hayatının sürekli manşetlerde yer alması nedeniyle dönemin Sağlık Bakanlığı duruma kendince el koydu. Kendisi için özel tedbirler alındığı söylenirken, zorla test yapıldığı ve tecrit koğuşuna kapatıldığı yazıldı.

Devlet tarafından Murti’ye el konulduğu yazıldı, kendisinden suçlayıcı ve küçük düşürücü şekilde bahsedildi, hatta “Elini tuttuk, bir şey olmadı” denildi.

AIDS olması nedeniyle ilgileri üzerine çektiği için bunalan ve bir süre ortadan kaybolmayı deneyen Murtaza Elgin’in ortadan bu tavrı da eleştirildi. “Murti nerede?” Şeklinde atılan başlıklar halkı korkutmaya yönelik girişimlere dönüştü. Sağlık Bakanlığı’nın duruma el atması “devletin ona el koyduğu” şeklinde manşetlere yansırken, halk düşmanıymış gibi bir tavır takınıldı. Kendisiyle röportaj yapan dönemin meşhur gazetecileri de bu çirkin tavrı alaycı bir şekilde sürdürdü.

İş öyle yerlere vardı ki, ortadan kaybolan Murtaza Elgin’i saklayanların da AIDS olacağı yazıldı.

Saçmalıklar bitmiyordu tabii ki… Türk medyası sazı eline almıştı, susmuyordu. Neyse ki balık hafızasına sahip olan herkes Murti’yi kısa sürede unuttu. Ta ki 1992 yılına kadar…

Hakkında yazılan saçmalıklar, özel hayatına müdahaleler, can sıkıcı hurafelerin ardından unutulan Murtaza Elgin 1992 yılında hayata veda etti ve Türk halkının sınavı yeniden başladı.

AIDS ve HIV hakkında hiçbir fikri olmayan, bu konuda bilgilendirilmeyen ve saçmalıklara inanması bir şekilde sağlanan Türk medyası halkı yanlış yönlendirdi ve Murtaza Elgin’i adeta hastalığına mahkum etti. 1992 yılında hayata veda ettiğinde yanında kimsesi yoktu.

Cenazesi ilaçlı suyla yıkandı, naylonlara sarıldı, çinko tabuta konuldu ve kireç kuyusuna gömüldü.

Yaşarken öcü gibi davranılan Murtaza Elgin’in cansız bedenine de saygı gösterilmedi. Astronot kıyafeti giydirilen imamın yıkadığı iddia edilirken cenazesinin ilaçlı suyla yıkandığı, naylonlara sarıldığı ve çinko tabuta konularak kireç kuyusuna gömüldüğü yazıldı. Cehaletimizde boğulduk anlayacağınız…

Kısa süren yaşamının son dönemlerinde büyük bir acıyla baş başa kalarak yalnızlığa mahkum edilen Murtaza Elgin’i saygıyla anıyoruz.

AIDS hakkında detaylı bilgi için: 👇

Belirtileri Çok Net Olmayan AIDS'e Dair Bilmeniz Gerekenler - onedio.com
Belirtileri Çok Net Olmayan AIDS'e Dair Bilmeniz Gerekenler - onedio.com
Amansız Hastalık AIDS’e Yakalandıktan Sonra Acı Bir Şekilde Hayata Veda Eden 13 Ünlü İsim - onedio.com
Amansız Hastalık AIDS’e Yakalandıktan Sonra Acı Bir Şekilde Hayata Veda Eden 13 Ünlü İsim - onedio.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
neslihan-nisan

cok yazik.. adamin olusune bile iskence yapilmis..

gulen-kilickaya

medya bugün de aynı, saçma sapan haberler, asılsız bilgiler, abuk sabuk manşetler... amaç halkı bilgilendirmek değil daha cahil olmasını sağlamak

elanonimo

adam hasta olmadan önce arkadaşı olan birçok ünlü cenazesine bile katılmamış yazık. bu kişiler şuanda biz çok yardımseveriz çok düşünceliyiz diye hala ortalıkta dolanıyor ve biz bunları hala nedensizce el üstünde tutmaya devam ediyoruz.

arda-eser

çok üzücü. tek amacı halkı heyecanlandırmak olan, beyni vicdanı olmayan medyanın adiliği

ozgur-celen

o dönemin adi haysiyetsiz medyası şimdi ekranda duayen diye ortaya çıkıyor.

Görüş Bildir