Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Belirtileri Çok Net Olmayan AIDS'e Dair Bilmeniz Gerekenler

-

Nasıl bulaştığına dair çeşitli söylentilerin olduğu, işin aslını bilenlerin sayısının ise gerçekten az olduğu AIDS’e dair bilgi edinmeye ne dersiniz? Popüler kültür ve AIDS deyince aklımıza ilk gelen eserlerden İncir Reçeli filmi bile bu konuda yanlış bilgiler aktardı insanlara..

Her şeyden önce; AIDS nedir?

Acquired Immune Deficiency Syndrome yani Edinilmiş Bağışıklık Eksikliği Sendromu öbeğinin kısaltması olan AIDS, HIV (bağışıklık yetmezliği virüsü) nedeniyle insan vücudundaki bağışıklık sisteminin çökmesine sebebiyet veren, dikkat edilmediği takdirde bulaşıcı olan bir hastalıktır.

Vücut direnci yavaş yavaş yok oluyor

HIV, vücuda girdikten sonra bağışıklık sistemine yavaş yavaş işleyerek bedenin enfeksiyonlara karşı direncini düşürüyor ve insanları hastalıklara karşı korumasız hale getiriyor. Basit bir grip vakasında bile vücut direnç gösteremiyor.

AIDS, HIV enfeksiyonunun final etabıdır

HIV enfeksiyonu vücudunda yaygın hale gelen insanlarda son aşama AIDS’tir. Kanda HIV besleyen bireylere HIV pozitif denir.

AIDS’in belli başlı belirtileri var mı?

Virüsün vücuda girmesinin ardından “sanırım AIDS oldum” diyebileceğiniz kesin belirtiler ne yazık ki yok. AIDS zaten HIV virüsünün bağışıklık sistemini çökertmesinin son aşaması ve dolayısıyla virüs bedene girdikten neredeyse 10 sene sonra AIDS’le tanışıyorsunuz.

Virüs bedeninizde dolaşmaya başladıktan sonra; eğer kan tetkiki yaptırırsanız bunun sonucunda hastalığın farkına varabilirsiniz.

İlk aşamada AIDS’e sinyal olabilecek bazı belirtiler olsa da bu belirtilerle karşılaşmanız kesin AIDS olduğunuz anlamına gelmez.

Yüksek ateş, iştah kaybı, sebepsiz zayıflama, vücutta oluşan uçuk ya da yaralar, gece normal havaya rağmen terleme, ishal, deri döküntüleri gibi rahatsızlıklar AIDS’in kesinlik göstermeyen belirtileri arasında yer alıyor.

Şüpheli temas sonrası sağlık kurumuna başvurmak lazım

Dediğimiz gibi AIDS’in hemen ortaya çıkan ve kesinlik gösteren belirtileri yok. Bu yüzden HIV virüsü taşıdığı yönünde şüphelendiğiniz biriyle cinsel birliktelik yaşadıysanız hemen bir sağlık kurumuna başvurup gerekli tetkikleri yaptırmanız lazım. “Hiçbir belirti yok, gitmesem de olur” kafası çok doğru değil.

AIDS üç yolla kişiye bulaşabilir

AIDS genelde kan yoluyla kişiden kişiye geçiyor.

Cinsel ilişki

Kanında HIV virüsü barındıran kişi ile HIV taşımayan sağlıklı bir birey anal veya oral cinsel ilişkiye (korumasız bir şekilde) girdiği durumda virüs sağlıklı kişiye de bulaşır.

Anneden çocuğa

Gebe kişi HIV virüsüne sahipse gebelik esnasında ya da doğumda bu virüs çocuğa da bulaşabilir.

Kan teması ya da organ nakli

HIV virüsü taşıyan bireylerin kanlarına temas edilmesi halinde veya o kişilerden organ nakli yapılması durumunda HIV virüsünün bulaşma ihtimali vardır.

İncir Reçeli ve AIDS hakkındaki yanlışlıklar

İncir Reçeli her ne kadar AIDS üzerine odaklı bir senaryoya sahip olsa da filmde bu konu hakkında aktarılan yanlış bilgiler işin uzmanlarını “İsyeeaağğğnn” etmeye sürükledi.

Pozitif Yaşam Derneği, resmi sitesinde bir yazı yayınlamış ve filmdeki hataları belirtmişti.

Filmde HIV endişesiyle öpüşmekten, cinsel ilişkiden kaçındılar

Pozitif Yaşam Derneği, kanlı bir tükürük söz konusu olmadığı sürece öpüşme ile HIV virüsünün bulaşmayacağını belirtirken korunmalı cinsel ilişkilerle de AIDS’in bulaşmayacağını belirtiyor.

Filmdeki ana karakterlerimizin öpüşüp sevişememe durumu ise, bu bilgi kapsamında boş bir romantizm konusu olarak görünüyor. Zira İncir Reçeli’nde çiftin bazı sahnelerde sarılarak uyumayı reddettiği, cam arkasından öpüşmeye çalıştıkları sahneler bulunuyordu.

Tedavi olmadan 25 yaşına kadar nasıl geldi?

Filmde HIV pozitif kadın karakterimizin anne karnında bu virüsü kaptığı söyleniyor. Yine Pozitif Yaşam Derneği’ne göre tedavi alınmadan 25 yaşına kadar gelinmesi pek mümkün değil.

Türkiye’de AIDS oranı hayli düşük

Türkiye’de cinsel yollarla geçen bulaşıcı hastalıkların oranı epey düşük. Bununla beraber halkımızın genç yaştaki cinsellik bilgisi de çok az. Şimdiye kadar bu eksik bilgi ile AIDS oranını bu kadar düşük tutarken “Allah milletimizi korumuş” diyebiliriz.

AIDS’ten korunma yolları

Cinsel ilişki sırasında prezervatif ile korunmak, AIDS testi yapılmamış kanla temasa geçmemek, organ nakli söz konusu olduğu zaman gönüllü kişinin HIV pozitif olup olmadığını araştırmak, başkasına ait jilet kullanmamak, vücutta oluşan yarayı güzel bir şekilde kapatmak AIDS’ten korunmanın başlıca yollarındandır.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
hadiordan

Kan ve organ nakli yapılırken donöre test yapılıyor tabii ki. Ancak bağış öncesi verilen formun dikkatlice ve dürüstçe doldurulması gerektiğinden donörün bilgileri esas alınıyor. Zira donörün yakın zamanda şüpheli ilişkisi vs olmuşsa virüs kuluçka döneminde olacağından normal testlerde negatif sonuç gösterme ihtimali var.

queen-of-the-alaska

yine incil reçeline laf atılmış onceki galeriye yazmıştım kız zaten kendi diyo amk opüşmek etkilemez ben opüşmüyorum diye

busra-kucuk

Filmde diş eti kanamasiyla bulaşabilir Öpüşmek etkilemez ama önlem olarak öpüşmüyorum demişti 25 yaşına kadar tedavisiz kalmadi diye hatırlıyorum ilaç alıyordu sanırım Tam emin değilim

sevgii

Organ naklinde eğer donör akraba vs değilse, ex değilse zaten kişinin kimliği gizli tutulduğundan araştırma söz konusu olamayabilir. Nakil en son işlem. Sıra nakile gelene kadar bir çok test yapılıyor. HIV e gelince onun 6 ay kadarlık bir pencere dönemi olduğundan eğer kendini göstermiyorsa karşı tarafa HIV bulaşabilir anca bildiğim kadarıyla Türkiye'deki organ nakillerinde hiç HIV vakası olmamış.

Görüş Bildir