Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Obezitede 40 Yılda Meydana Gelen Artışı Özetleyen Animasyon Harita

 > 
173PAYLAŞIM

Bugün bir kişinin obez olma ihtimâli, 1975 ile kıyaslandığında üç kat daha fazla. Bir blog yazarı, dünya genelinde obezite oranlarında geçen 40 yılda meydana gelen artışı bir animasyon haritada özetledi. Haritada görselleştirilen veri, 1975'ten 2014'e toplam 186 ülkedeki yetişkin bireylerin beden kitle indekslerini inceleyen araştırmadan alınmış. Araştırmaya göre mevcut artış sürerse 2025'te dünya genelinde her 5 kişiden 1'i obez olacak.

Haritanın sol alt köşesinde belirli oran aralıkları için belirlenen renklerden, ülke ülke obezite oranlarındaki artışı gözlemlemek mümkün.

Haritada görselleştirilen veri, prestijli haftalık tıp dergisi The Lancet için 2016'da hazırlanan ve 1975'ten 2014'e toplam 186 ülkedeki yetişkin bireylerin beden kitle indekslerini inceleyen araştırmadan alınmış.

Araştırmaya göre, dünya genelinde ortalama obezite oranı, 1975'ten 2014'e, erkeklerde %3,2'den %10,8'e, kadınlarda ise %6.4'ten %14.9'a yükseldi.

Ve bu süre zarfında dünyadaki obezlerin sayısı 105 milyondan 641 milyona çıktı.

Çin, en fazla obezin yaşadığı ülke listesinde ABD'nin önüne geçti.

1975'te ülkede obez oranı sadece %0.5 iken bu oran 2014'te yaklaşık %8'e kadar yükseldi.

Dünyadaki obez nüfusunun yaklaşık 5'te 1'i Amerika, İngiltere, Avustralya, Kanada, İrlanda ve Yeni Zelanda olmak üzere altı ülkede yaşıyor.

Obezite oranının, 40 yılda en az arttığı iki ülke ise Kuzey Kore ve Japonya. Kuzey Kore'de obezite oranı sadece %1 artarken Japonya'daki artış %2 ile sınırlı kaldı.

Araştırmaya göre, dünyadaki obez nüfusunun 375 milyonunu kadınlar, 266 milyonunu ise erkekler oluşturuyor.

Avrupa ve Amerika'da kadınlar ve erkekler arasındaki obezite oranı, birbirlerine neredeyse eşit. Fakat Afrika ülkelerinde kadınlardaki obezite oranı, erkeklere göre %20 daha fazla.

Evet, obezite oranları dünya genelinde artıyor. 40 yıllık veriler göz önünde bulundurulduğunda, araştırmacılara göre 2025'e gelindiğinde dünya genelinde her 5 kişiden 1'i obez olacak.

World Economic ForumMetrocosmThe Lancet ve Al Jazeera Türk

Hazır lafı açılmışken, şu içeriği de buraya koyalım 👇

Fotoşop Değil, Azim: 97 Kilo Veren Obez Çiftin İnanılmaz Değişimi Sizi de Gaza Getirecek! - onedio.com
Fotoşop Değil, Azim: 97 Kilo Veren Obez Çiftin İnanılmaz Değişimi Sizi de Gaza Getirecek! - onedio.com

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir