Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Obama'dan Suriyeli Mülteci Bilim İnsanına Facebook'tan Destek

 > 
38PAYLAŞIM

ABD Başkanı Barack Obama, Türkiye’de yaşayan ve ABD’ye yerleşmeye hazırlanan savaş mağduru Suriyeli bir bilim insanıyla ilgili Facebook’ta bir dayanışma notu paylaştı.

Adı açıklanmayan Suriyeli bilim insanının hikâyesi, Humans of New York’un (HONY) Suriyeli mültecilerle ilgili bu haftaki yazı dizisi kapsamında yayımlandı.

Yazıda bilim adamı hikayesini şöyle anlattı:

“Babam bir çiftçi ve annem bir ev kadınıydı. Bilim hakkında fazla bilgileri yoktu. Ama ben bilim adamı olmayı kafama koymuştum."

"Okuldan Suriye çapında en iyi üçüncülük derecesiyle mezun oldum. Nihai amacım büyük bir bilim adamı olmaktı. Evliliğimiz görücü evliliği değildi."

"Aşk evliliği yaptık. Eşimle üniversitede öğrenciyken tanıştık. Hiç kimsenin ailemizle bir sorunu yoktu. Hiçbir parti ile ya da rejimle herhangi bir bağımız yoktu."

Bilim adamı, Suriye ordusunun bir hava saldırısında, tasarımını doğrudan kendisinin yaptığı, ailece yaşadıkları binanın bombalandığını, bu olayda eşi ve kızı ile ailesinden beş kişinin öldüğünü söyledi. Bu olay üzerine Türkiye’ye göç ettiklerini, doktora derecesi olmasına rağmen, izni olmadığı için çalışmadığını belirtti.

Suriyeli bilim adamı geçimini sağlamak için tasarımlar yaptığını bunları Türk vatandaşları üzerinden sattığını, bunun karşılığında normalde bu iş için kazanılan miktarın yaklaşık yüzde 1’ini aldığını belirtiyor.

Röportajın sonunda Suriyeli göçmen, “Hala bu dünyada fark yaratabilme şansımın olduğunu düşünüyorum” diyor.

Bilim adamı röportajda ABD’ye gideceğini belirterek, "Bugün Troy, Michigan’a gideceğimi öğrendim. Sadece burasının güvenli ve bilime saygı duyulan bir yer olduğunu ümit ediyorum” diyor.

Obama’nın notunun da etkisiyle hikâye Facebook’ta yüz binlerce “beğeni” aldı.

ABD Başkanı Barack Obama bu göçmenin hikayesi üzerine HONY’nin facebook sayfasında bir not paylaştı. Obama’nın notu şöyle:

“Bir eş ve bir baba olarak kayıplarınızı hayal dahi edemiyorum. Siz ve aileniz bir ilham kaynağısınız. Michigan’ın muhteşem insanlarının sizi şefkat ve hak ettiğiniz destekle kucaklayacağını biliyorum. Hala fark yaratabilirsiniz. Ve hayallerinizin peşine burada düşeceğiniz için gurur duyuyoruz. Yeni evinize hoş geldiniz. Siz Amerika'yı büyük yapan şeyin bir parçasısınız”

BBC Türkçe & Facebook

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir