Görüş Bildir
Haberler
Nükleer Karşıtı Platform: Nükleer Santrallere ve Silahlara Hayır

Nükleer Karşıtı Platform: Nükleer Santrallere ve Silahlara Hayır

Ulaş
06.08.2015 - 23:01
onedio.com
İçeriğin Devamı Aşağıda

Nükleer Karşıtı Platform İstanbul Bileşenleri üyesi bir grup, Hiroşima ve Nagazaki'ye atom bombası atılmasının 70. yılı dolayısıyla, Beşiktaş'ta 'Nükleer Santrallere ve Silahlara Hayır' eylemi yaptı.

Nükleer Karşıtı Platform İstanbul Bileşenleri üyesi bir grup saat 19.00’da Beşiktaş’ta toplandı. Grup burada Hiroşima ve Nagazaki’ye atom bombası atılmasını, 70. yılında protesto etti.

Platform üyelerinin yaptığı eylemde okunan basın açıklamasında şöyle denildi: “70 yıl önce Japonya’nın karşı karşıya kaldığı nükleer saldırı nedeniyle Japon halkı pek çok hastalık ve genetik bozukluğa maruz kaldı. Halkımızın karşı çıkmasına rağmen AKP hükümeti Mersin ve Sinop’ta nükleer santral yapılması ısrarından vazgeçmemektedir. Bu ısrarın ardında ayrıntıları kamuoyuna açıklanmayan ikili ve kirli anlaşmalar vardır. Bu ayrıntılar içinde ülkemizin nükleer atıkların depolanacağı bir çöplüğe dönüşme riski ile nükleer silahlanma tehdidi de yer almaktadır. Rusya, Japonya ve Fransa ile yapılan iki anlaşmada da nükleer enerji üretiminin dışında uranyum zenginleştirilmesi çalışmalarını hedefleyen yani nükleer silah teknolojisine göz kırpan ek maddeler yer almaktadır. Hükümeti bir kez daha uyarıyor, nükleer enerji üretimi görüntüsü altında nükleer silahlanma sevdasından vazgeçilmesini ısrarla talep ediyoruz.”

“Nükleer santral miadını doldurmuş bir sistem”

‘Hiroşima’ şarkısı ile bilinen Bulutsuzluk Özlemi grubunun solisti Nejat Yavaşoğulları da eyleme destek verdi. Nükleer tehdide dikkat çeken Yavaşoğulları, “Demek ki o yıllar çok toymuşum diye düşünüyorum bu günlerde. Gene o yıllarda ‘Acil Demokrasi’ şarkısını yaptığımızda 3-5 yıl ancak söyleriz ondan sonra her şey düzeliyor zannediyordum; ama bugün hala konserlerimizde en çok istek alan şarkılardan biri olmayı sürdürüyor” dedi.

Yavaşoğulları daha sonra şunları söyledi:

“Türkiye bir güneş ülkesi, rüzgar santralleri olabilir. Nükleer santral miadını doldurmuş bir sistem. Sonuçta Avrupa ülkeleri nükleer santral yapmaktan vazgeçmiş bir vaziyette. Bu da bir gösterge. Başka yollardan enerji elde edilebilecekken bu riskli nükleer santral sevdası hala devam ediyor. Ben akıllı olmaya davet ediyorum. Hem ülkemizi, hem yöneticilerimizi.”

  • DHA
Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0