Görüş Bildir
Haberler
Nuh'un Gemisi Cudi'ye Getirilecek

Nuh'un Gemisi Cudi'ye Getirilecek

guncel haber
24.06.2014 - 11:55 Son Güncelleme: 24.06.2014 - 12:51

Rusell Crowe'un başrolünü oynadığı 'Nuh: Büyük Tufan' filminde kullanılan 'Nuh'un Gemisi'nin ABD'den getirip Cudi Dağı eteklerine koymak için İstanbul’da bir toplantı gerçekleştirildi. Gemi Cudi Dağı'na getirilecek ve bölge milli park ilan edilecek.

Cizre'de özel bir hastanenin sponsorluğunu üstlendiği, Şırnak Kültür, Turizm ve Kalkınma Derneği'nin girişimleri ile yürütülen proje tamamlandığında bölgede turizm patlamasının yaşanması bekleniyor.

İstanbul Allevents Fuarcılık’ta yapılan “Nuhun Gemisi” toplantısına; Nuh'un Gemisi Proje Koordinatörü Emrah Doğru, Allevents Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Kalkavan, Yönetim Kurulu üyesi Murat Akan ve Projeler İletişim Koordinatörü Ebru Gençoğlu katıldı.

NOAH Filminin yapım şirketi ve aynı zamanda yönetmeninin firmasıyla iletişim halinde olduklarını, filmde kullanılan geminin ne durumda olduğu ile ilgili görüştüklerini ifade eden Kalkavan, 'Firmadan edindiğimiz bilgiye göre; filmin tamamlanmasının üzerinden bir buçuk seneden fazla bir zaman geçmesi nedeniyle, film setinde kullanılan malzemelerin bazılarının ellerinde bulunduğunu, bazı parçaların ise ne yazık ki sökülerek geri dönüşüme verildiği cevabını aldık. Bunun üzerine yapım şirketiyle yapılan 2. görüşmede, kendilerinin geminin projelerini tarafımıza sağlayabileceklerini ve Türkiye’de üretim ve montaj aşamasında teknik destek verebileceklerini söylediler. Dolayısıyla; bu kapsamda ele alınarak geliştirilecek ve uzun süreçli olan bu projenin içerisinde yapılabilecekler konusunu karşılıklı görüştük. Bu projenin sadece geminin getirilip, kurulmasıyla kapsamlı kalmaması adına proje için ellerinden gelen her türlü desteği sağlayacaklarını söylediler' diye konuştu.

Nuh'un gemisi Proje Koordinatörü Emrah Doğru ise Cudi Dağı eteklerine geminin getirilmesi ve alanın Milli Park ilan edilmesiyle beraber bölge şartlarına uygun bir hayvanat bahçesinin yapılacağını söyledi.

Üniversite öğrencileri ve vatandaşlar projeye dahil edilecek

Doğru, Bölge üniversitelerinden öğrencilerinin ve halkın projeye dahil edileceğini, Şırnak’ta tekrar inşa edilecek geminin yapım aşamasında o dönemin şartlarına uyularak bir çalışma yürütüleceğini ifade etti.

Öğrencilerin Cudi Dağı eteklerinde çadırlar kurarak ünlü sanatçılarla geminin kalan kısmının inşasına katılacaklarını belirten Doğru, global PR çalışmalarının da sürdürülmesiyle projenin uzun soluklu ve bölge turizmini geliştirecek bir boyut kazanacağını belirtti. Doğru, Milli Park'ın açılışı sırasında düzenlenecek organizasyona Yönetmen Daren Aronofsky ve Ünlü Aktör Russell Crowe‘u da getirmek istediklerini söyledi.

Doğru, ayrıca proje konusunda kendilerine yardımcı olan ve her türlü desteğin sağlanacağı sözlerini veren Şırnak Valisi Hasan İpek'e teşekkür etti.

(TRT HABER)

Kaynak: http://www.trtturk.com/haber/nuhun-ge...
İçeriğin Devamı Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
1
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın