Nostalji Turu! Yıllar Önce İnternetin Dehlizlerinde Viral Olan Videoları ve Olayları Yeniden Hatırlıyoruz

0PAYLAŞIM

Takvimler 2007, 2008 yıllarını gösterirken internet ülkemizde hızlı bir gelişim dönemine girdi. 2010'lu yılların başında bu gelişim devam etti. Bu arada geçen zamanda "internete düşmek" dediğimiz bir tabir vardı. O dönem bazı şeylerin internete düşmesini beklerdik. Şimdiki zamanlardaki gibi bilgi çokluğu ve kolaylık nerede?

O dönemlere bi' geri dönüp nostalji turu yapalım!

Camfrog Sönmez vardı.

Camfrog Sönmez 2010'lu yılların hemen başında kısa sürede küfürleri ile fenomen olmayı başarmış bir isim. Öyle ki o dönemde bile yayınlar kayıt altına alınsın da internete düşsün diye bekleyen onbinlerce kişi vardı. Fako ve Eruhlu ile uğraşmasını unutmayanların gözleri doldu bile.

Şimdilerde Twitch yayınlarına başlamış Sönmez, hayırlısı :)

Batesmotelpro videoları ortalığı kasıp kavururdu.

Batesmotelpro'yu ilk videolarından itibaren izlemeye başlayanlar viral videoların ne kadar etkili olduğunu bilirler. Yaptıkları o enteresan müzikler ve komik videolar ile bir neslin idolü olmayı başardılar.

Duşta şarkı söyleyen adam...

Sene 2009. Bu olayın üzerinden 11 yıl geçmiş arkadaşlar. Geriye bakınca o kadar olmuş mu diyoruz. O dönem internette meşhur olan kişilerin veya videoları yapanların Beyaz Show'da ağırlanması gibi de bir medya geleneği vardı. Duşta şarkı söyleyip Facebook'a koyan ve bir anda ülkenin gündemine oturmayı başaran İsmail de Beyaz Show'a çıkan isimler arasında yer aldı.

Hey gidi günler :)

Üsame ve Sadık Ağırbaşlı yapımı Konya ağzıyla dublaj videoları video platformlarında en komikler arasında yer alıyordu.

Yukarıdaki videoda yayın tarihi 2006 diyor. Evet, doğru görüyorsunuz, 2006! Ağırbaşlı kardeşler bir dönem Beyaz Show için de videolar hazırlıyordu.

Video izleme sitelerinde "Selamün aleyküm Bilal emmi" diye başlayan Çorum ağzı dublajlı videoları da unutmamak lazım.

Bolca küfür içerirdi bu videolar. Video izleme siteleri diyoruz çünkü YouTube en popüler platform değildi. 

YouTube ara ara sansüre maruz kalıyor ve sürekli olarak kapanıyordu. Kapanınca da açılması yıllar sürüyordu. O dönem Nokia'nın en popüler ve video formatlarını destekleyen tuşlu telefonlarda dosya boyutuyla büyük yer kaplayan dublajlar bir nesli büyüttü diyebiliriz. 

Çok klişe olacağı için Grafi2000 falan girmiyorum bile :)

Amatör şaka videoları ile komik kaza videolarının sıkça yer aldığı akilli.tv'yi hatırlayanlar varsa onlara internet fosili diyebiliriz.

10 yıldan daha uzun bir süre geçti üzerinden. Uydu üzerinden izlenebilen bir kanal olarak da faaliyet gösteren akilli.tv bir dönemin en popüler internet siteleri arasında yer alıyordu. YouTube'un yokluğu ile bir anda popüler olmuştu. TV kanalında da siteye yüklenen aşırı amatör videoları gösteriyordu. TV kanalında 144p ile komik videoları anlamaya uğraşırdık.

Videolar demişken yine bir döneme damga vuran telefon şakalarını es geçmek olmaz.

Bir operatör şirketinin internete düşen müşteri hizmetleri görüşme kaydı yılların efsanesi arasında yer alıyor. Bir de banka müşteri hizmetleri videoları vardı. Türlü türlü şakalar, komiklikler ve bol küfür...

Bundan 10,15 yıl öncesine kadar internette bu kadar kaynak yoktu. ADSL ile aylık 4GB kotalı internetten zengin içeriğe ulaşmak için uydu forumlarını takip ederdik.

"Çift çanak olursa şu kanallar izlenebiliyormuş vay be" muhabbetlerini hatırlayanların gözleri doldu bile. Uydu forumlarında TV üzerinden daha fazla içeriğe erişebilmek için frekanslar arar, günler boyunca şifreli kanalları açmaya çalışır ve televizyonun önünden kalkmazdık.

Sene 2009... Şimdilerde gençler Instagram sayfası açıp büyütme peşindeler. Biz Facebook'un Türkiye'de patlamaya başladığı dönemde sayfalar açıp onları büyütmeye çalışırdık.

Çünkü herkes artık Facebook'a akmaya başlamıştı. Şimdi dönüp yüzüne dahi bakmadığımız duvar yazıları, atarlı giderli sözleri Facebook'ta paylaşınca binlerce yorum, beğeni yağardı. Facebook profilini büyütme, binlerce kişiyle arkadaş olma gibi bir popülarite macerası vardı. Bu durum Facebook sayfaları ile altın çağına ulaştı. 

Sırf Facebook sayfa tasarımını değiştirdi diye kampanyalar düzenlenirdi.

2010'lu yılların başları Twitter fenomenlerinin de yeni çıkmaya başladığı zamanlardı...

"240x320 Java Oyun İndir"

Bundan 10 yıl öncesine kadar Nokia piyasayı ağır domine ediyordu. Java ve Symbian işletim sistemine özel oyunları bulabilmek için çıldırıyorduk. Bunun için ne forumlar, ne internet siteleri vardı hey gidi...

Real Football oynamayanlar da ben futbol oyunlarını bilirim demesin arkadaş. Biz dokunmatik ekranlar olmadan küçük ekranda tuşlarla şampiyon olurduk.

Oyun veya film ararken Rapidshare linkleri ile karşılaşmak, bunların tek link olmadığını görmek acı veriyordu.

Premium hesap olmadan oldukça düşük indirme hızları ile bitmeyen part'lar ve izlenemeyen, oynanamayan oyunlar...

O dönemin en popüler Google aramaları arasında da yer alıyordu: " ... tek link indir".

Son olarak nispeten daha yakın bir tarihe gidelim. 2014 yılında Ellen DeGeneres tarafından paylaşılan bu fotoğraf tüm dünyada selfie çılgınlığını başlatmıştı.

Bunun bile üzerinden 6 yıl geçmiş...

Sizin hatırladığın efsane olayları ve viralleri, varsa gelin birlikte konuşalım!

Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
veli-durak

mikrop adamlar com :D :D :D

papichulopapichulo

ne guzel yillardi o yilllar nfs2u oynardim nfsmw yi pc kaldirmazdi 256mb rami vardi.Sonra hepsini oynadim.Simdi Rdr2 yi istiyorum bir turlu cracklayamadilar.

yonciimikk

Bir 87li fossil olarak selam olsun eskiye.. Her sey daha bir degerliydi sanki..

talat-hasanoglu

Ortaoluldaydım çıktığında. Hâlâ daha canım sıkıldıkça açar izlerim Çorum truvayı. Asa sende olsun dayı...

serhan-toraman

İCQ, MSN, grafi2000...

Görüş Bildir