Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Neyse, Sonra Okursunuz: Günümüzün En Yaygın Problemlerinden Olan 'Erteleme' Hastalığı

340PAYLAŞIM

Çoğumuz yapmamız gereken, yapmak istediğimiz şeyleri belirsiz tarihlere erteliyor, biriktiriyoruz sevgili dostlar. Aslında çok da haksız sayılmayız çünkü hayatlarımızda yapılması gereken çok fazla şey var. Fakat erteleme huyumuz bu işlerle daha kolay başa çıkmak şöyle dursun, yapabileceğimiz şeyleri de yapamamamıza sebep olduğu için aslında bizler için o kadar da sağlıklı değil...

Kaynak: https://eksisozluk.com/entry/53421725

Yapılan çalışmalar, öğrencilerin %75-95'inin erteleme hastalığına sahip olduğunu gösteriyor.

Çoğu insanın başının belasıdır erteleme hastalığı. Kısaca yapmak istediğimiz şeyleri çeşitli bahaneler ya da dikkat dağıtıcı uyaranlar sebebiyle yapmayıp ertelememiz anlamına gelir.

Üç gün sonra sınavınız vardı ve saat başı çalışmaya başlayacaktınız... Hatırladınız mı o günü?

Ama o saat başı da geçtiği için bir sonraki saat başına, daha sonra da ertesi güne kalmıştı çalışma işi. Facebook'tan videolar izlendi, Instagram defalarca kez tarandı, son bir el oyun oynandı, ekşi sözlük okundu, komik videolar izlendi ve çalışma işi sınavdan bir önceki gece yatağa girmenizden iki saat öncesine kaldı...

Bunları yapmak size kendinizi iyi mi hissettirdi?

Elbette hayır. Yapmanız gereken bir iş olduğu gerçeği sizi içten içe rahatsız eder ve motivasyonunuz olmadığı için kendinizi kötü hissedersiniz. Hatta kimi zaman düşünceleriniz öyle boyutlara ulaşır ki, "benden bir şey olmayacak" noktasına gelebilirsiniz.

Peki nasıl kurtuluruz bu alışkanlıktan?

Bu alışkanlıktan kurtulmanın yolu çok düşünmeden hareket etmekten ve davranışlarımızı otomatik hâle getirmekten geçiyor sevgili dostlar. Örneğin masanızda duran ve işe yaramayan bir kağıdı gördüğünüzde "kaç gündür orada duruyor, şurayı temizleyeyim" demek yerine kağıdı hemen alın ve çöpe atın. Beyninizi düşünmeden, otomatik davranmaya ayarlamalısınız.

Eğer kendinizi bu davranışa alıştırmazsanız, olay yıllar geçtikçe daha kötü bir hâl alabilir.

En ufak bir işte bile ânında harekete geçmez ve zihinsel efor sarf ederseniz, durum daha sonra depresyona yol açabilir. Bu yeni sistemi oturtmak için küçük işlerle başlamak en iyisi. İlgilenmeniz gereken küçük şeylerle hemen ilgilenin ve gününüzü planlamak yerine doğal hareket edin.

Hızlı ve radikal kararlar almak en önemlisi.

Bir işi yaptığınızda onun mükemmel olmasına takılmayın, sadece yapın. Banyoda bir haftadır duran boş şampuanı direkt alın ve çöpe atın; iki haftadır ertelediğiniz faturayı şimdi ödeyin. Bu işler için zaman belirlemenize gerek yok. Ortalıkta dolaşırken otomatik olarak yapın.

Yapılacak işlerin o anda sizin için ne kadar önemli olduğuna odaklanmayın; şüphesiz bir zaman gelecek ve önemli olacaklar...

Misafir odanızın ampulü mü patladı? Belki o odayı çok sık kullanmıyorsunuz ancak problemin farkındasınız. Evden çıkın, ampul alın ve eve geldiğinizde eskisini hemen değiştirin. Kötü bir hafızaya sahipseniz not alın ve cebinize koyun. Zamanla her şeyin daha kolay hâle geldiğini göreceksiniz.

Güne nasıl başladığınız da oldukça önemli...

Sabahlarınızı mutlaka bir düzene sokun. Güne başlarken ilk işiniz yatakta Facebook'a, Twitter'a, Instagram'e bakmak olmasın. Güne zinde başlamak için kalkın, duşunuzu alın, dişlerinizi fırçalayın, giyinin, kahvaltı yapın ve işinize koyulun. Ya da sabahları size kendinizi zinde hissettiren ritüeliniz neyse onu yapın...

Bu küçük alışkanlıklarla beyninize doğal, içgüdüsel hareket etmeyi öğreteceksiniz.

Ve bunu yapmak hayatınızı hiç olmadığı kadar kolaylaştıracak. Konu yalnızca mutlu olmak da değil; bu alışkanlıklar sayesinde motivasyonunuz devamlı yüksek olacak. Yaşamınızı kontrol edebildiğinizi görecek ve kendinizi güçlü hissedeceksiniz. Bunları yapmak kesinlikle sıkıcı, monoton bir yaşam sürmek anlamına gelmiyor. İyi bir disipline sahip olduktan sonra kendinize daha çok vakit ayırabilecek, spontane kararlar alabileceksiniz...

Onedio IQ'yu Facebook'tan takip etmeyi unutmayın!

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Gizli Kullanıcı

Ertelemekten. Programlama Dillerini Bile 2 Yıl Sonra Öğrenmeye Başladım.

nur-bozar

şimdi kim yapacak bunları off

buralardutluktu

İşleri ertelesem de orada duruyor bir şekilde girişip hepsini bitiriyorum. Fakat aylardır konuşmak istediğim kızla muhabbete girişmek için büyülü bir anı bekliyor ve erteliyorum. Sanırım duygularımdan emin değilim. Hiç muhabbetim olmadan gel köşeye konuşucaz demek de saçma geliyor bu yaştan sonra.

siyahalbatross

Kesinlikle güzel bir paylaşım olmuş. Yıllardır bu bendeki erteleme hastalığımın çözümünü bulmaya çalışıyordum. Tam geniş bir içerik olmamış ama umarım daha da genişletilir ve faydalı olur. Ya da faydası olabilecek bir kaynak ya da herhangi bir şey varsa yardımcı olunursa sevinirim.

ace.

güzel bi içerik olmuş birkaç haftadır tam olarak hissettiklerim..( şaka maka biyerden başlamak lazım

Görüş Bildir