Netflix Yapımı Rise of Empires: Ottoman Belgeselinde Yakaladıkları Detaylarla Güldüren 14 Kişi

-
Abone ol

İstanbul'un fethi pek çok romana, filme, diziye esin kaynağı oldu. Çağ açıp çağ kapayan bu önemli olayı bir de Netflix ele aldı. Hem de Türk oyuncular ve mini belgesel formatıyla. Beğenenler ve beğenmeyenlerle birlikte Rise of Empires'tan mizah çıkaranlar da oldu.

İzliyoruz 🧐

1. 

2. 

3. 

4. 

5. 

6. 

7. 

8. 

9. 

10. 

11. 

12. 

13. 

14. 

Bu içerik tamamen eğlence amaçlı üretilmiş olduğundan kullanılan görsel ve metinler haber değeri taşımamaktadır.


BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
soyledim-gitti

Şu çok barizdi ki bir çok şeyi yine yabancılara yontmuşlar. Fatih'in tüm manevi destekcisi üvey annesi (yabancı) olmuş mesela. Ya da şehre girdiğinde yakıp yıkmamasının sebebi o zaman ki Osmanlı kültürü değilmiş de şehirtdeki bir kadın (yabancı) rica ettiği için olmuş gibi gösterilmiş. Hele 7000 askerle 200.000 arkerlik Osmanlı ordusunu neredeyse zaiyat vermeden durduran komutana ne demeli? O zamanın en iyi ordu birlikleri diye belirttiği yeniçerilerin, yakın dövüşte "beceriksiz" olduğunu söylemesi çok komik olmuş. Adamlar 1 hendek 3 sur karşısında savaşmışlar elbette zaiyatları surdakilere göre çok olacaktır.

aymhmtaygmail.com

Belgeseli yazanlar karar vermiyor yalnız buna askeri bilgiler ve Fatih'in üvey annesinin desteği zaten tarihi gerçekler. O yıllarda bu kadar ırkçılık ve milliyetçilik yoktu ve farklı kültürler bir yerde yaşayabiliyordu. Senin bu zamandan bakıp "yabancı" olayına bu kadar takılman çok saçma. Yeniçeriler "beceriksiz" görülüyosa sana ne bir de anan baban savaştı sanki. Bu kadar tektaraflı bakma, araştırma yap.

soyledim-gitti

Gayet de belgeseli yapanlar karar veriyor. Yönlendirme yapmak çok kolay ve yapılmış da. Ben üvey annesi hiç etkili olmamıştır demedim ki. Elbette etkili olmuştur. Ama mesela Fatih'in çocukluğundan beri en büyük destekçisi olan Akşemseddin'den neden bahsedilmemiş? Yeniçerilerle ilgili buyrun araştırma. Adam tarihçi ve aynı şeyi söylüyor. 15:50.dakikadan izleyiniz.(vakitiniz varsa tümünü izleyiniz) youtube nokta com/watch?v=-2zzqbEuAUo

aymhmtaygmail.com

İki tarafın da kendine göre iyi ve kötü yanları vardı. Osmanlı ordusu da kusursuz değil demek istediğim. Fatih bile %100 Türk veya Osmanlı değilken "yabancı" vurgusuna takılma.

soyledim-gitti

Kardeşim elbette iki tarafın da iyi kötü yanları var. Buna takılmıyorum ki görüşümü bildiriyorum. Diziyi sonuçta yabancılar yapıyor. Elbette kendilerine çekecekler bazı şeyleri.

fatihaegon

gayet güzeldi kötü diyenlere aldırış etmeyin fatihin elini kolunu sallaya sallaya istanbulu aldığını düşünen aptal milliyetçi tipler onlar tek sıkıntı akşemsettin yoktu

bbbbb

Vallahi olayın sonucunu bile bile izlerken sanki kaybedecekmişiz gibi gerildim. Hele de Mehmet'in atına binip tek başına konuşmaya gittiği sahnede, aha saplayacaklar kılıcı, oku diye çok korktum.

aaabbbcccddd

6 numaradaki arkadaş cahil mi yoksa rol mü yapıyor?

logicaldoor

Espri?

aaabbbcccddd

ne alakası var?

logicaldoor

Valla gayet ortada bir şey ama nasıl anlatayım bilemedim. Anlamadım de geç...

quatro

netflix'de türkçe altyazılı izlersen elemanı anlarsın :-)

aaabbbcccddd

kardeşim nasıl bir espri olabilir o? Komik desen değil, ironik desen değil. Anlaşılmayacak ne var, sanki boyutlararası yolculuktan bahsediyor.

Görüş Bildir