Neandertaller Sahil Mağarasını 180 Bin Yıl Boyunca Ziyaret Etmiş

 > -

La Cotte de St Brelade’de yapılan önceki araştırmalar sınırlıydı ve çoğunlukla mağaradaki mamut kalıntılarına odaklanmıştı. Son yapılan çalışma ise geniş açılı bir yaklaşım içeriyor. Yeni bir kanıt, Neandertallerin Jersey adasında tarih öncesi bir yerleşim yeri olan La Cotte de St Brelade'yi en az 180 bin yıl boyunca ziyaret ettiğini gösteriyor.

1970’li yıllarda ortaya çıkarılan taş eserlerin nasıl yapıldığını ve malzemelerin kaynağının neresi olduğunu daha iyi anlamak için araştırmacılar taşları yeniden inceledi.

Böylece bu çalışma arkeologların La Cotte de Brelade ziyaretçilerinin yerel kaynakları nasıl değerlendirdiklerini daha iyi anlamalarına yardımcı oldu ve Neandertallerin nereden geldiklerini ortaya çıkardı.

Southampton Üniversitesinden araştırmacı arkeolog Andy Shaw, La Cotte’nin Neandertaller için özel bir yer gibi göründüğünü aktarıyor.

Neandertallerin arazi boyunca nasıl hareket ettiklerini haritalamak için onların geride bıraktıkları taş aletlerden yararlanabileceklerini de sözlerine ekliyor. 

Aktüel Arkeoloji'nin aktardığı bilgiye göre British Museum’dan araştırmacı Beccy Scott ise, "Neandertallerin zihinlerinde bu alanın nasıl kalıcı olduğuyla ilgileniyoruz" dedi.

Neandertallerin, Fransa’nın Normandiya açıklarında bulunan Jersey Adasına neden defalarca geldiği tam olarak bilinmiyor.

Fakat ada mağarası onlar ve akrabaları için önemliydi. Şimdi, bölgenin haritalandırılmasıyla seyahat yollarını veya coğrafyayı görebiliriz. Ama Neandertalleri Jersey’e çeken şeyin ortaya çıkması zor gibi. Scott’a göre muhtemelen tüm ada çok uzaktan görülmüş ya da insanlar barınağın orada bulunabileceğini anımsamış olabilir.

Ayrıca bakınız 👇

13 Maddede Neandertal Modern İnsan İlişkisi - onedio.com
13 Maddede Neandertal Modern İnsan İlişkisi - onedio.com

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Fransa
Görüş Bildir