Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Ne Kadar Melankoliksin?

Psikoloji Testleri-
Abone ol

İnsanlar zaman zaman melankolik bir hal içerisine girebilir. Peki senin melankoliye yatkınlığın ne durumda? Soruları cevapla ve bu ruh haline ne kadar yatkın olduğunu söyleyelim!

1. Cinsiyetini öğrenelim.

Kadın
Erkek

2. Kaç yaşındasın bakalım?

3. Çevrendeki insanlar senin hakkında genelde ne derler?

4. Gece yolculuk yapmayı sever misin?

5. Her şeyi çok takıntı haline getiren bir insan mısın? 1' den 5'e kadar puanlandır.

6. Ne sıklıkla ağlarsın?

Nadiren
Bazen
Her gün
Gün içinde bir kaç kez

7. Gelecekte yalnız kalma düşüncesi ne sıklıkla aklına geliyor?

Hiç aklıma gelmiyor.
Hiç aklıma gelmiyor diyemem.
Sıklıkla aklıma geliyor.
Her gün bunu düşünürüm.

8. Bazen hiçbir şey yapasın gelmediği ya da yataktan çıkmak istemediğin zamanlar oluyor mu?

9. Uyku problemlerin oluyor mu? 1'den 5'e kadar numaralandır.

10. Çay ya da kahve tiryakisi misin?

11. Kendine normalin ötesinde bir yük binmiş gibi hissediyor musun?

12. Hiç beklenmedik anlarda fazla tepkiler verdiğin oluyor mu?

13. Kendini korunmasız hissettiğin oluyor mu?

14. Son olarak uyuma şeklini seç.

Melankoliye çok yatkın bir yapın var!

Özellikle kadınları daha fazla etkileyen bu sorun, yaşam boyunca bir kaç defa kendini gösterebilir. Senin de bu melankoliye yatkın yapını toparlamak için biraz çabalaman gerek. Tehlikenin eşiğindeyken kendini biraz daha kontrollü bir hale getirmek senin elinde. Bu ruh halini bir danışman ile çözmekte doğru bir adım olacaktır. Bazen yaşadıklarımız için kendimizi suçlu buluruz. Yada geçmişe çok takılı kalabiliriz. Özleriz hatta çok özleriz ama bazı şeyleri değiştiremeyiz. Aslında herşey önümüze bakıp devam edebilmekten geçiyor. Yeni motivasyonlar bulup yeni umutlara tutunmaktan asla kaçma. İnsan bu şekilde daha güçlü kalıyor.

Seni umutsuzluğa ve karamsarlığa sürükleyecek şarkılar dinlemeye bir süre ara verebilirsin. ''Müzik ruhun gıdasıdır.'' diye boşuna dememişler. Uyku problemlerini düzeltmek için düzenli bir hale getirmen gerekli. Uykundan en çok verim alacağın saatler gecedir. Gece uyumak, hem gecenin karanlığında seni karamsar kılacak duygulardan uzak tutar hem de daha dinç olmanı sağlar. Kendine yeni hobiler bulabilirsin. Bu şekilde sana bir nevi meditasyon olacaktır. Bazı uğraşlar seni kötü düşüncelerinle baş başa kalmaktan uzak tutar. Ailenle ve arkadaşlarınla zaman geçirmek seni daha güçlü hissettirecektir. Bu tarz ilişkilerine özen göstermelisin. Hayatı sev, kaygılarını bir kenara bırak. En önemli şey senin ne kadar kararlı olduğundur. Hayatın sana verdiği güzel yönlerinden zevk almaya bak. Her şey gelip geçici. Bir daha şu anı bile yaşayamayacaksın böyle düşün! Bir başka testte görüşmek üzere :)

Sen biraz arada kalmış gibisin!

Kararsızlıklarının çok fazla olduğunu söyleyebilirim. Aslında melankolik düşünmenin daha basit olduğunu düşünüyorsun. Buradan yola çıkarak güçlü kalmaya çalışan bir yapının olduğunu görüyorum. Biraz daha kendini toplayabilirsin. Geçmişe takılı kalma ya da özlediğin bazı şeyler varsa biraz daha önüne bakman yeni motivasyonlar keşfetmen sana çok iyi gelecektir. Kaygılı olman seni sadece aşağı çeker ve etrafında ki pozitif enerjiyi yok eder. Bunun için biraz daha çaba sarf etmen gerekiyor. Kendinle yalnız kaldığında kafan kötü fikirlere yönelmene sebebiyet veriyorsa eğer arkadaş ortamınla veya ailenle vakit geçirmeye çalış. Bu şekilde hem kafandaki kötü kuruntular azalacaktır hem de seni daha güvende hissettirecektir. 

Fakat etrafında seni ne kadar yıpratan, sana kötü enerji veren insan varsa bunlarla daha az vakit geçirmelisin. Eğer iş ortamından dolayı görüşmek zorunda olduğun kişiler varsa kulak asmamayı kendine ve sevdiklerine odaklanmayı öğrenmelisin. Ümitsizliklerin baş gösterecek gibi olursa, eskiden başarılı olduğun işlerini aklına getirip kendini telkin etmelisin. Bir kere yapabildiysen bu güç sende var demektir. Uyku düzenini oturtursan daha verimli bir gün geçireceksin ve uykuya geçişte ki zorlanmaların azalacaktır. Aynı şekilde beslenmene de dikkat etmelisin. Sağlam zihin, sağlam vücutta bulunur bunu unutma. Spordan uzak yaşama. Seni en güzel medite edecek bir faktör de spordur. Kendini çok sev ve yaşama daha sıkı sarıl. Bir başka testte görüşmek üzere :)

Zorluklarla baş etmeyi öğrenmiş, hayattan zevk almayı bilen bir kişiliğin var!

Sen etrafındaki güzellikleri görme ve kendine yeni motivasyonlar bulmayı gayet iyi biliyorsun. Aslında hayat hepimize zorluklar çıkartıyor ama sen umursamamayı öğrenmişsin. Kendini çok iyi tanımışsın. Kendini çok iyi tanıyan insanlar, kendini çok iyi telkin etmeyi de bilirler. Etrafında ki bir çok insana da enerjinle iyi geldiğini hissedebiliyorum. Bunu başarman çok güzel bir şey. Ama uyku düzenine de çok önem vermelisin. Düzensiz bir uyku seni daha yorgun hissettirebilir. Yorgun bir bedenin içinde ki ruh iyi hissetmekte zorlanabilir. Sporu hayatının bir parçası yap. Senin en iyi meditasyonun da sevdiğin insanlarla vakit geçirmek olduğunu söyleyebilirim.

Hayata dört elle sarılmaktan asla vazgeçme. Unutma, insan nasıl düşünürse etrafında ki olaylar da bu şekilde gelişir. Sen güzel düşüneceksin ki her şeyi güzelleştirebilesin. Gülüşünün çok güzel olduğuna eminim. İşte yüzünden bu gülümsemeyi eksik etmeyeceksin. Yapamayacak gibi hissettiğin zaman da aklına geçmişte başardığın şeyleri getir. Bir kere yapabildiysen eğer önünde ki yeni problemleri çözecek yeni hedeflere koşacak güç sende var demektir. Yaşamına dört elle sarıl. Bir başka testte görüşmek üzere :)

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
efecan32

Sen biraz arada kalmış gibisin :D

arjin-hakki-goren

Melankoliye çok yatkın bir yapın var!

gzm-ynklr

Melankoliye çok yatkın bir yapın var!

orhan-ulusoy

Melankoliye çok yatkın bir yapın var! Tipim de müsait sanki

mustafamerve-nevruzoglu

Bazen hiçbir şey yapasın gelmediği ya da yataktan çıkmak istemediğin zamanlar oluyor mu? Yani oluyor da melankoliklikle alakası yok, tembellikten :)

yaren-ermis

heryerde sen

Görüş Bildir