Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Nazilerin Sırları Bitmiyor! Şimdi de Okyanusun Derinlerinde Bir Denizaltı Bulundu!

3PAYLAŞIM

Deniz biyologları, tarihçiler ve sinemaseverler yeni yapılan bir keşifle büyülendiler. Bu, Atlas Okyanusu'nun derinliklerinde ortaya çıkarılan Nazilere ait bir denizaltıydı...

Kaynak: http://www.iflscience.com/editors-blog/n...

Almanlara ait bu denizaltı, bugüne dek sinema ve edebiyatta çokça sözü edilmiş ve efsaneleştirilmiş bir araç.

U-581 adı verilen Alman denizaltısı, 1981 tarihli Mukaddes Vazife (Das Boot) adlı filmde aslına uygun tasarlanmış örneğiyle pek çok sinemaseverin ilgisini çekmişti.

Denizaltını sahip olduğu üne kavuşturan bir başka film ise "Kutsal Hazine Avcıları"ydı.

Steven Spielberg'ün 1981 tarihli filminde yer alan yukarıdaki sahne, U-581 model alınarak oluşturulmuş benzer bir denizaltını gözler önüne seriyor.

Ancak bu denizaltının gerçek hikayesi de filmlerde rastladığımızdan daha az ilginç değil...

Portekizli araştırmacıların radar taramaları ve Alman bilim insanlarının kullandığı "LULA1000" isimli araştırma gemisi, söz konusu efsane denizaltını Atlas Okyanusu'nun 900 metre derininde buldu.

Denizaltı, Portekiz'e ait olan Azor Takımadaları yakınlarında, Portekiz'in 1,500 kilometre açığında bulundu.

67 metre uzunluğundaki U-581, yapılan araştırmalara göre 2 Şubat 1942 tarihinde, İngilizlere ait "HMS Westcott" gemisinin attığı sualtı bombası ile batırılmış.

Denizaltı mürettebatından 4 kişi yaşamını yitirirken, geriye kalan 41 kişi savaş tutsağı olarak İngiliz gemisine alınmış.

Ayrıca iddialara göre Walter Sitek adlı bir subay, batan denizaltından çıkarak beş saat yüzdükten sonra karaya ulaşmış ve buradan da ülkesi Almanya'ya gönderilmiş.

Efsanevi denizaltı, okyanusun dibinde geçirdiği 75 yılın ardından bitkilerin, balıkların ve mercanların yuvası olmuş.

Denizaltının okyanusta geçirdiği zamanı ve üzerinde yeşeren yaşamı inceleyen deniz biyologları, İkinci Dünya Savaşı'ndan kalma bu metal yığınının geçirdiği süreci araştıracak ve araca ait daha ayrıntılı fotoğraflar elde etmeye çalışacaklar.

Almanlar, İkinci Dünya Savaşı sırasında bu şekilde yaklaşık 800 denizaltı kaybettiler.

Ve batan bu denizaltılarda ölen askerlerin sayısının da 28,000 civarında olduğu düşünülüyor. Arkeologlar her yıl bir ya da iki denizaltı ortaya çıkarmaya devam ediyor.

Ancak bu danizaltılardan aşağı yukarı 100 tanesi hâlen kayıp.

Bakalım önümüzdeki günler kayıp denizaltıların akıbetiyle ilgili neler gösterecek sevgili dostlar...

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
gzm-ynklr

Bu tarz haberleri beğeniyorum ilginç

Görüş Bildir