Nazi Ölüm Meleği Dr. Mengele'nin Korkunç Deneylerine Maruz Kalıp Hayatta Kalan İkizler: Eva ve Miriam Mozes

1bPAYLAŞIM

Eva Mozes Kor, Auschwitz toplama kampının ve Nazi döneminin en büyük dehşetini yaşamış insanlardan biri. Fakat o tüm bu karanlık geçmişin onu kinle doldurmasına izin vermeden hayatını sürdürmeyi başarmış. Şimdilerde 85 yaşında, Facebook ve Twitter'ı aktif olarak kullanıyor, dünyayı geziyor, belgesellerde yer alıyor, kitap yazıyor ve Nazi deneylerinin tarihini anlatan bir müze bile kurdu.

Eva Mozes, Romanya'da Yahudi bir ailenin kızı olarak dünyaya geldi. Miriam adlı bir ikizi ve Edit ve Aliz isimlerinde 2 tane ablası vardı.

Bu fotoğraf 1935 yılında çekilmiş, Eva ve Miriam ikizlerine ait. 

Mayıs 1944'te Eva ve ailesi Auschwitz kampına yollandı. 4 gün boyunca önceden büyükbaş hayvan taşımak için kullanılan bir trende, dehşet verici bir yolculuk yaptılar. 

Ailesi kampa vardığında kapıdaki askerler, annesine Eva ve Miriam'ın ikiz olup olmadığını sordu. İşte o anda iki kızın da hayatı korkunç bir kadere doğru gidiyordu.

Eva ve Miriam ailelerini işte bu veda alanında son kez gördü.

Nazi kamplarının ve o dönem Almanya'sının en acımasız doktoru, 'Ölüm Meleği' Josef Mengele, ikizlere karşı ayrı bir ilgi duyuyordu.

Auschwitz'de bulunan 1500 ikizden sadece 300'ü hayatta kalabildi. Mengele, hem annelerin doğum oranını arttırmak hem de ölümcül hastalıkları test etmek için ikizleri kullanıyordu. 

Yahudi ikizlerin birine ölümcül bir virüs enjekte ediyor ve sonrasında sağlıklı kardeşi ile karşılaştırarak araştırmalar yapıyordu. Göz rengi değiştirmek için gözlerine çeşitli kimyasallar veriyordu, hatta bazı araştırmalarında Siyam ikizleri elde etmeyi bile denemişti.

Eva ve Miriam, yıl 1949

Her iki çocuk da, hem farklı muayenelere hem de genetik deneylere maruz kalmıştı. Eva'nın anlattığı bir anısına göre, bir gün o ve kız kardeşi farklı laboratuvarlara götürüldü. 

Mengele, kızın sol elinden kan aldı ve sağ eline birkaç farklı iğne yaptı. Kısa bir süre sonra ateşlendi, kolları ve bacakları şişti, tüm vücudunda kırmızı lekeler oluştu. O anda Josef Mengele, 2 haftalık bir ömrü kaldığını söylüyordu. Fakat Eva hayatta kalmayı başardı. Eva daha sonra ikizinin yaşadığı barınağa geri gönderildi. 

Mengele ise savaştan sonra Latin Amerika'ya kaçtığı için hakkında hiçbir cezai işlem yapılamadı.

27 Ocak 1945 günü, tutsaklardan biri Eva ve Miriam'ın yaşadığı barınağa daldı ve 'Kurtulduk, artık özgürüz!' diye bağırdı.

Kızıl Ordu, tüm Nazi kamplarını boşaltıyor ve tutsakları kurtarıyordu.

11 yaşında işkencelerden kurtulan kızlar, rahibelere teslim edildi. Eva'nın anlattığına göre, rahibeler onlara oyuncaklar veriyordu fakat onların çocuklukları Auschwitz'de tamamen yok edilmişti.

Sonraki günlerde, kız kardeşler Romanya'daki evlerine döndüler. Fakat evleri harap edilmiş ve bomboştu. Eva, o günün hayatının en mutsuz günü olduğunu anlatıyor. 

Çünkü o hala ailesinden birilerinin hala hayatta olabileceğine inanıyormuş...

1950 yılında Eva ve Miriam 16 yaşındayken, İsrail'e göçmenlik başvurusu yapıp kabul edildiler. Haifa adlı şehre yerleştiler ve her ikisi de askerlik hizmeti verdi.

Eva Mozes, 1960'ta Amerikalı bir adam olan Michael Kor ile evlendi. Michael da holokostu yaşamış bir kişiydi. Çift daha sonra Amerika'ya taşındı ve Alex ve Rina adında iki çocuk sahibi oldu. Eva emlakçılık işi yapmaya başladı.

Eva Mozes ve oğlu Alex

Miriam ise geçirdiği deneyler yüzünden hayatı boyunca bir böbrek hastalığı ile yaşamak zorunda kaldı. Eva ona bir böbreğini bağışlasa da, Miriam 1993 yılında, 59 yaşında vefat etti.

Eva Mozes Kor, ikiz kardeşinin ölümünden 2 yıl sonra, CANDLES (Auschwitz Nazi Ölümcül Laboratuvar Deneylerinin Çocukları) adlı müzeyi kurdu.

Eva, bugün hala eğitim etkinliklerine, turlara öncülük ediyor. 2 tane otobiyografi yazdı ve birden fazla belgeselde oynadı.

2007 yılında ABD'nin Indiana eyaletinde çocuklara Nazi kamplarının gerçeklerinin öğretilmesini yasal olarak gerekli kılan bir proje yaptı. 2014 yılında ise bir belgeselde yer aldı.

Eva, bugün hala aktif olarak insanların bilinçlendirilmesi için çaba sarf ediyor.

Eva Kor, kameralara Nazi kampı numarası olan A-7063 dövmesini gösteriyor.

Anlattığına göre ikiz kardeşini kaybettikten sonra, Eva bir özgürlük, affetme ve kendi kendini iyileştirme sürecine başlamış.

2015 Nisan ayında, Almanya'da eski bir Nazi olan Oskar Gröning'in mahkeme duruşmasına giden Eva, orada adama sarıldı ve onu affettiğini söyledi.

Eva için affetmek onu güçlendiren ve hayatı olduğu gibi yaşamayı kabullendiren bir süreç oldu.

2016 yılında İngiltere'de yayınlanan ve Eva'nın baş kahraman olduğu bir belgesele şu isim verilmişti; "Nazileri Affeden Kız"

Geçtiğimiz yıl ise Ted Green Films tarafından çekilen 'Eva' adlı bir belgesel film daha yayına girdi.

Eva'nın ve onun kaderini paylaşmış birçok insanın, dehşet veren fakat göz ardı edilmemesi gereken hikayelerini bu belgesellerde izlemek mümkün.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
spiritorbs

Kaan Ünsal Alphan'ın Mengele belgeseli var ve ilk 10dk dan sonra izleyemedim . Anlatılanlar çok korkunç . Böyle zihniyetleri affedebilmek büyük erdem ister . Burda olsa peygamber ilan ederler onu .

ecegece1

Bir an olsun şu iğrenç ırkçılığınızı geçmişi her şeyi kenara bırakarak, iki küçük çocuğa yapılan işkenceye odaklanın. Yahudiymiş, nazilermiş, yok efendim israilmiş. İki tane, insan yavrusuna, insanlık dışı şeyler yapılıyor, ve gelip yılanın başını erkenden ezeceksin gibi laflar ediyorsunuz, insanlığınızı nerede kaybettiniz? Ya da nazilerden ne farkınız var.

kaan-armagan1

Yorumlar çok korkutucu. İğrenç insanlar

kissadan-hisse

bütün haberi çocukların ismini "havva ve meryem" diye okudum

Gizli Kullanıcı

Bu pisliklerin ajitasyonunu yemeyin artık. bir yandan soykırıma uğradık diye ağlayıp, bir yandan soykırım yapmaya devam ediyorlar.

hepbifikrimvar

ya sen nasıl iğrenç bi insansın, bu nasıl iğrenç bir yorum. O zaman dunya ISID in yaptığı suikastler sonrası bütün muslumanları sucladığında da aynen haklısınız dersin. herkesi bir görmeyi bırakın artık, gormediğiniz bilmediğiniz seylere de inanmayın.

Görüş Bildir