National Geographic Yılın Doğa Fotoğrafçısı Yarışması'ndan Nefes Kesen 15 Fotoğraf

366PAYLAŞIM

National Geographic Yılın Doğa Fotoğrafçısı Yarışması'na dünya üzerindeki bütün fotoğrafçıları davet ediyor! Yarışmanın büyük ödülü ise National Geopgraphic Keşif Ekibi ile 10 günlük bir gezi (2 kişilik) ve National Geographic fotoğraf editörleriyle birlikte 15'er dakikalık iki  portfolyo değerlendirmesi...  

Twistedshifter tarafından derlenen haberin detaylarını ve göz alıcı fotoğrafları sizler için düzenledik.

Kaynak: http://twistedsifter.com/2016/09/2016-na...

1. Meraklı Aslanlar, Kym Illman

Uzaktan kumandalı arabanın üzerine koyduğumuz 16mm'lik geniş açılı lensler sayesinde arka planın daha küçük ve daha uzak görünmesini sağladık. Araba için kullandığımız uzaktan kumandalı vericiyi, kamera perdesini çalıştırmak için de kullandık. Dolayısıyla kameradan neredeyse 50 metre uzakta oturuyor olmamıza rağmen, birkaç yüz metrelik mesafeyi çekebildik.

2. Balık Avcısı, Eric Esterle

Bir kartal yakaladığı balığın kuyruğundan tutarak Susquehanna Nehri'nin üzerinde sürüklüyor. Gün batımı sırasında çekildiği için turuncu bir renk tonu fotoğrafa eşlik ediyor.

3. Kocaman Bir Ayı Sarılması, Aaron Baggenstos

Boz ayılar, Katmai Milli Parkı, Alaska

4. Hadi piknik yapalım, Qian Wang

Yellowstone National Park, West Thumb Geyser Basin... Piknik için harika bir alan, tabii ki insanlar için değil!  😊

5. Yanan Ağaç, Callum Snape

Beklenmedik bir ışık, Rocky Dağları'nın üzerinde parladı ve Minnewanka Gölü üzerindeki bulutları yaktı kavurdu. Günün ilk ışıklarını yakalayan bulutların acelesini görüyoruz. Uzun ışıklama yalnızca birkaç dakika içerisinde ortaya çıkan ve hemen geri kaybolan ışıkları, bunu deneyimleme hissini ve aceleci ışığı yakaladı.

6. Örümcek Ağı Gibi Pirinç Tarlaları, Wendy Sinclair

Sıradışı ve karmakarışık örümcek ağı görünümlü pirinç tarlası, Cancar- Flores, Endonezya

7. Timsah Gözü, Nancy Elwood

Sulak bir alanda bir bankta otururken, bir çift yılanboyunlunun yuvalarını hazırlamasını izlerken, biri yüzmek için tam önüme gelirken... Hemen ona odaklandım ve ortaya bu muhteşem görüntü çıktı.

8. Hayalet Tundra, Aaron Baggenstos

Kar baykuşları şu dünya üzerindeki en sevdiğim hayvanlar arasında. Anlaşılması zor doğaları ve kibar uçuşları onları fotoğraf çekiminde bir mücevher kadar değerli kılıyor. Yineleme ve süreklilik bu fotoğrafın anahtarı!  Bu "blör kanat" fotoğrafını yaratmak için 1/50 yavaş perde hızı kullanarak, son üç haftada 1.000'in üzerinde boşa fotoğraf çektim. Yani büyük ödüller, büyük risklerle gelir.

9. Boğa Yarışı, Yh Lee

Pacu Jawi veya boğa yarışı Endonezya'da düzenleniyor. İki boğaya da bağlı olan binici, 31 metrelik bir kısa mesafe koşusuna katılıyor. En hızlı koşan çift en çok parayı kazanıyor.

10. Bataklık Rakunu, Kim Aikawa

Louisiana'da bir bataklıkta Amerika timsahı ararken, sabah güneşinin güzelliğiyle bütünleşen ve loş suyun kenarında dolaşan bu küçük güzellik sadece fotoğrafını yakalayabileceğim süre boyunca durdu.

11. Antilop Göçü, Hugh McCrystal

Afrika antilobunun Serengeti'de göç sırasında bir fotoğrafı.

12. Yükselen Anka, Eric Esterle

Avını düşüren genç bir kel kartal, yaklaşan yetişkin bir kel kartala karşı kendini savunmaya hazırlanıyor. Bir önceki karelerde bu agresif ve etkileyici genç, avını profesyonelce suyun içinden almıştı ve bu karede görüldüğü üzre, hemen ardından kendisini kendisinden yetişkin olandan korumak zorunda kaldı.

13. Paha Biçilmez, Alison Langevad

Nesli tehlikede olan birbirinden değerli iki hayvan, Güney Afrika'nın yıldızları altında varlıklarıyla beni şereflendiriyor. Bu gergedanların birçoğunun boynuzları kaçak avcılardan korunmaları adına kesilir. Dolayısıyla bu fotografik olay benim için çok önemli.

14. Baştan Sona Kadar, Kyon. J

Çin'in güzel dağlarını böyle muazzam sabah ışıklarıyla yakalamak harikaydı!

15. Felaket Ötesi Güzellik, Li Liu

Cumartesi gecesi, bütün dağlar alev rengiyle kaplandı. Gökyüzü, orman alevinin altın parıltısıyla ışıklandırıldı. Sahil tarafından kayalıklara tırmandım. Çünkü rüzgar güneye ve belli belirsiz de doğuya doğru esiyordu. Gökyüzünün güney batı kısmı ise açıktı. Hayatımdaki en etkileyici sahneye şahit oldum Öfkeli ateşin üzerinde Samanyolu'nun parıltısını gördüm. Güzellik, felaketten çıkar.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
orelia

Hepsi muhteşem kesinlikle. Ama sanki #2 de balığın başı ve kuyruğu karışmış gibi. :)))))))))))

mehmet-tatlisesli

yakalanması en zor olan kare 2 numara bence hepsinden iyi

bagatur-kabasakal

#8 benim için en güzeli... Baykuşlara, özellikle de Beyaz Baykuşlara inanılmaz şekilde hayranım... #15 için zaten ne desek nafile...

endoplazmikuzaylibirkulum

13 en güzeli bence

kadirgali-abuzittin1

en güzelini görmek isterseniz her hangi bir yerde akisinizi görmeniz yeterli olur..mesela suya..çünkü siz saf doğal bir bayansınız..bütün kırmızı güllerin kalbinizde yeşermesi dileğiyle...

ahmet-tekeli1

Yani #6 tamam güzelde al benisi yok çok sıradan. Ne bir anı yakalamış nede bir emek var. Bence 3 ve 13

Görüş Bildir