Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

NASA ve Nissan, Dünya ve Mars'ta Kullanılacak Sürücüsüz Araçlar İçin İş Birliği Yaptı

 > 
1PAYLAŞIM

NASA ve Nissan sürücüsüz otomobiller ve uzay araçları geliştirmek için iş birliği yaptı. Akla hemen Voltran ya da Transformers sahnelerini getirse de, geliştirilecek olan robotik teknolojisi ayrı araçlar ve ayrı tasarımlarda kullanılacak. Anlaşmadan en önemli faydayı da NASA sağlayacak.

Nissan sürücüsüz araçlar üzerinde uzunca bir süredir çalışıyor. Şirket 2013 yılı sonunda elektrikli aracı Nissan Leaf‘in sürücüsüz prototipini Tokyo sokaklarında test etmeye başlamıştı. Nissan’ın şehir içinde trafikten yol durumuna, parklardan yayalara kadar onlarca değişkenle birlikte test ettikleri araçları için Mars’ın engebeli arazisi büyük bir zorluk olmayabilir. Zaten, sürücüsüz araçlar geliştirmek için birlikte çalışacak olan NASA ve Nissan mühendislerinin çıkış noktası Nissan Leaf olacak. Araç, Mars ve ötesi görevlerde kullanılabilecek şekilde modifiye edilecek.

Peki anlaşma Nissan’a ne kazandıracak? Yeryüzünden milyonlarca km uzakta araçları idare etmekteki uzmanlığı sayesinde NASA, Nissan’a dayanıklı ve güvenilir sistemler geliştirmekte destek olacak. Nissan’ın 2020’de piyasaya sunmayı planladığı sürücüsüz araçlarının kullanıcı arayüzünün geliştirmek için de, NASA’nın insan ve makine etkileşimi konusundaki tecrübesinden faydalanacak.

Webrazzi

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir