Görüş Bildir

NASA 'Mars'taki Yaşam' Araştırmaları İçin Salda Gölü'nden Veri Toplayacak

Haberler
> NASA 'Mars'taki Yaşam' Araştırmaları İçin Salda Gölü'nden Veri Toplayacak

ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) araştırmacıları, Perseverance uzay aracıyla Mars'ın yüzeyinde araştırmalarına devam ederken, kızıl gezegende geçmişe dair yaşam izleri için Türkiye'deki Salda Gölü'nden topladıkları verileri kullanıyorlar.

Reuters'ın haberine göre; NASA, uzay aracının indiği ve bir zamanlar sular altında olduğuna inanılan Mars'ın Jezero Krateri'ndeki mineral ve kaya yapısına yeryüzündeki en benzer yapıda olan mineral ve taş tortularının Salda'da olduğunu açıkladı.

Mars'taki Jezero Krateri'ndeki deltanın ve uzun zaman önce kurumuş gölün çevresinde tortulaşmış olduğu düşünülen kalıntılardaki saklı fosilleşmiş mikrobiyal yaşam izlerini arayan bilim insanları, Salda Gölü'nden elde edilen verilerden faydalanabilirler.

"Salda, öğrenebileceğimiz güçlü bir örnek olarak kullanılacak"

"Salda, öğrenebileceğimiz güçlü bir örnek olarak kullanılacak"

NASA'nın bilim araştırmaları direktörü Thomas Zurbuchen yaptığı açıklamada, 'Salda, öğrenebileceğimiz ve sorgulayabileceğimiz güçlü bir örnek olarak kullanılacak' dedi.

Zurbuchen, 'Perseverance ile bir şey bulduğumuzda, Salda Gölü'ne geri gidip, her ikisi arasındaki süreçlerin benzerliğine bakacağız. Aynı zamanda Perseverance ile Salda Gölü'nden elde edilenler arasında fark olup olmadığına bakacağız' dedi.

Açıklamasının devamında Zurbuchen, 'Bu yüzden, bu göle sahip olduğumuz için çok mutluyuz' diye ekledi.

2019 yılında da bir araştırma yapılmıştı

2019 yılında da bir araştırma yapılmıştı

Amerikalı ve Türk gezegen bilimcilerden oluşan bir araştırma ekibi 2019 yılında Salda Gölü'nün kenarında araştırma yapmışlardı. Gök mavisi su rengine ve beyaz sahile sahip bu göl Türkiye'nin Maldivleri olarak biliniyor.

Bilim insanları, gölün çevresinde büyük taş kütlelerinden aşınmış mikrobiyalit olarak adlandırılan kalıntıların mikropların yardımıyla oluştuğuna inanıyorlar.

Mars yüzeyinden alınan kaya örnekleri, 2031 yılında iki ayrı robotlu görevle Dünya'ya getirilene kadar kızıl gezegenin yüzeyinde muhafaza edilecekler.

NASA geçtiğimiz günlerde de Salda Gölü'nün Mars'ı anlatabileceğini söylemişti👇

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
8
4
3
1
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
arslanoglu

Salda gölünün derinlerinde Yakut elmas var sanırım zukkalayacaklar örnek bahane

Hikmet Emin Aksoy

Zurbuchen, "Bu yüzden, bu göle sahip olduğumuz için çok mutluyuz" diye ekledi. SAHİP OLMAK!? Umarım evrensel anlamda kullanmıştır.!