Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

NASA: Mars'ın Atmosferini 'Güneş Fırtınaları' Yok Etti

 > 
259PAYLAŞIM

Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), Mars'ta atmosferin milyarlarca yıl önce güçlü Güneş rüzgarları sebebiyle yok olduğunu duyurdu.

NASA'nın Mars Atmosferi ve Buharlaşma Evrimi (MAVEN) uzay aracının elde ettiği veriler ışığında beklenen açıklama yapıldı. Bilim dergileri Science ve Geophysical Research Letters'ta da yayınlanan araştırma sonuçlarına göre, kızıl gezegenin atmosferini inceleyen MAVEN, bir zamanlar sıcak ve yağışlı çevre koşullarıyla bilinen yaşamı destekleyebilecek nitelikte olduğu varsayılan karbondioksit ağırlıklı atmosferin, milyarlarca yıl önceki Güneş fırtınalarıyla uzaya doğru dağıldığını belirledi.

Her Saniye 100 Gram Gaz Yok Oluyor

Başkent Washington'daki NASA Bilim Merkezi'nde açıklama yapan idareci astronot John Grunsfeld, "Mars'ın bir zamanlar yaşamın kaynağı akıcı suyu sağlayabilecek kadar sıcak ve kalın bir atmosferi olduğunu biliyoruz. Mars'a ne olduğunu anlamak, diğer gezegenlerin de atmosferlerine dair bize bilgi sağlayacak. MAVEN'in görevi buydu" dedi.

ABD'deki Colorado Üniversitesi'nden MAVEN araştırmacısı Bruce Jakosky, "Güneş rüzgarları, Mars'ın yüzeyinden her saniye 100 gram gazı uzaya püskürtüyor. Bu, her gün kasadan bir madeni para çalmaya benziyor. Ancak kayıp zamanla çok büyük bir meblağa ulaşıyor. Güneş'in çok daha aktif ve genç olduğu milyarlarca yıl önce, Mars'taki atmosfer erozyonu çok şiddetliydi" açıklamasını yaptı.

Güneş Rüzgarlarının Saatteki Hızı 1,6 Milyon Kilometre

MAVEN'ın verilerine göre, güçlü güneş fırtınaları ve atmosfer kaybı, Mars'ın iklimini tamamen değiştiren sürecin önemli faktörleriydi. Proton ve elektron yüklü Güneş rüzgarı, yıldızın atmosferinden saatte yaklaşık 1,6 milyon kilometre hızla uzaya yayılıyor. Keşif, bir zamanlar Dünya benzeri sıcak bir küre olduğu düşünülen Mars'ın nasıl soğuk ve çölleşmiş bir gezegen haline geldiği konusunda büyük ipuçları veriyor. NASA'nın Mars'a gönderdiği 10. araç olan 671 milyon dolar değerindeki MAVEN, 2013'te uzaya fırlatılmıştı.YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları Cihan Haber Ajansı ve Reklamcılık A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

Canlı yayındaki açıklamalarda şu ifadeler kullanıldı:

NASA'nın MARS programı MARS'da su bulmaya odaklanmıştı. Çünkü su, canlıları yapı taşıydı. Sonunda Mars'ta su bulduk ve size açıkladık. Peki MARS'ın atmosferine ne oldu? Var mıydı? Var ise nereye gitti? Su anda Mars'taki atmosfer çok ince, o kadar ince ki yüzeye de SIVI su bulunamıyor. Ancak öncesi çok farklıydı. __Bulunan sonuç korkunç! Mars'ın atmosferi bizim Dünya'mızın da başının dertte olduğu Güneş fırtınaları yüzünden yok oldu...

Dünya'nın etrafındaki manyetik alan güneş fırtınalarının atmosferimizi yok etmesini engelliyor. Mars bu kadar şanslı değildi. Mars'ın atmosferi tam anlamıyla uzaya süpürülmüş... __Yani milyonlarca yıl önce erimiş. Güneş fırtınaları Mars kutuplarından sanki bir çeşmeden su akıtır gibi atmosferi çekip aldı. Gerçekten inanılmaz bulgu. Saniyede 10 üzeri 24 hava parçacığı Mars'ın yüzeyinden kaçıyor. Bu buluş, diğer gezegenlerin atmosferleri ile ilgili de insanoğluna bilgi verecek.

Dünya da aynı korkunç şeyle karşılaşabilir mi?

Evet! Dünya atmosferine de aynı şey olabilir. Koruyucumuz, Dünya'nın manyetik alanı. Ama bu alan bozulursa atmosferimizi kaybedebiliriz. 

Mars'ın atmosferi Güneş'in daha güçlü olduğu milyarlarca yıl önce yok oldu. Şu anda etkisi daha az.

Mars'ın atmosferini geri getirebilir miyiz?

Hayır yapamayız. Çünkü şu anda bu parçalıklar uzay boşluğunda.

Mars'ın atmosferi, çarpmış olan bir meteor yüzünden yok olmuş olabilir mi?

Olabilir...

Mars kaç yıl önce denizler, nehirler barındırıyordu, tam bir atmosferi vardı, ya da var mıydı?

Evet. Yaklaşık 3.7 milyar yıl önce.

NASA bundan sonra ne araştıracak?

Mars'ta hiç hayat var mıydı? Var ise bu hayat Dünya'daki gibi bir hayat mıydı?

Onedio & Ajanslar

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir