Müzelere Alakasız Nesneler Bırakıp İnsanları Trolleyenler ve Marcel Duchamp Gerçeği

-
Abone ol

Son yıllarda sanat merkezlerine, sergilere, müzelere sıradan nesneler bırakarak insanlarla alay eden gençlerin haberlerini görüyoruz. Burada dalga geçilecek olan, o nesnelere ilgi gösteren insanlar mı yoksa o nesneleri oraya bırakanlar mı?

Geçtiğimiz günlerde iki arkadaş bir sergiye marketten aldıkları ananası bıraktı.

İskoçya'da üniversite öğrencisi iki arkadaş Ruairi Gray ve Lloyd Jack, bu ananası bir üniversitenin düzenlediği sergiye bırakmış. Bir kaç gün sonra sergiyi ziyaret ettiklerinde ananasın koruma altına alındığını, cam bir vitrinin içine konulduğunu görmüşler.

Geçtiğimiz yıllarda başka bir müzeye de gözlük bırakılmıştı.

Yine iki arkadaş Amerika'da bir müzede, yere bir gözlük bırakarak insanların gözlüğe verdikleri tepkiyi fotoğraflamışlardı.

Peki bu insanların derdi ne?

Bu insanlar genel olarak sanat bilgisi konusunda arşa çıkmış olduğundan, diğer insanların sanat bilgilerini ölçmek için girişirler böyle işlere.

Fakat gerçekten sanatın içinde olan insanların aklına ilk olarak Marcel Duchamp ve Pisuvar'ı gelecektir.

Duchamp kendi döneminde, sanatın eskisi kadar yüceltilecek bir şey olmadığını düşünmüş ve hazır nesneleri sanat nesnesi olarak kullanmaya başlamıştır. Birkaç hazır nesneyi birleştirip (bisiklet tekerleği - tabure gibi) onlara kelime oyunlarıyla yeni anlamlar kazandırmıştır.

Duchamp, ters çevirdiği pisuvarı bir kaç sergiye göndermiş fakat yetkililer bunu fazla sıra dışı buldukları için ilk başta sergilemek istememişler.

Sergilenmeye başladığı dönemde de, sergiyi izlemeye gelenler pisuvara anlam verememiş ve uzun süre incelemişler.

Hatta bazı sanat tarihçileri eseri biçim, malzeme kalitesi, parlaklık, kıvrımlar ve yüzey yönünden incelemeye almışlar ama en nihayetinde o sanatçının satın aldığı bir pisuvardı ve yalnızca üzerine imza ve tarih atmıştı. 

Sanatçı bu eserle "Sanat nedir? Sanatçı ne yapar? Sanat ille de sanatçının eliyle yapılmalı mıdır?" gibi sorulara yanıt aramıştır. Hala bunun bir sanat eseri olup olmadığı konusunda ortak bir görüşte birleşilememiştir.

Sonuç olarak, insanların müzede gördükleri hazır nesneyle ilgilenmeleri anormal bir durum mu?

Bu durumda yukarıda bahsettiğimiz bu iki sarkastiği sosyal medya fenomeni haline getirmeli miyiz?

Çünkü bu insanlar bir anda sosyal medyanın gündemine oturuyor, haber bültenlerine konu oluyor, gazetelere haber oluyor, konu üzerine başlıklar açılıyor. Bir çok insan da "Biz sanattan ne anlarız" fikrine hemen ortak oluyor.

Bu kişilerin amacının 'Sanatta hazır nesne kullanılması' konusuna dikkat çekmek olduğunu düşünenler de var.

Yani asıl dalga geçilmesi gereken, nesneyle ilgilenen mi, bu insanları fotoğraflayan mı, sosyal medyada onların peşinden sürüklenenler mi?

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
musikisinas-don-vito

Henri Matisse'in Le Bateau tablosu New York Modern sanatlar müzesinde 47 gün sergilendi, önünden 116.000 kişi geçti, ancak ondan sonra ters asıldığı fark edilebildi. Kimlerin enayi olduğu sorusunun cevabı olmuştur umarım.

musikisinas-don-vito

Yanlış hatırlamıyorsam benzer bir hikaye de Picasso tablosunun kahramanı olduğu Louvre müzesinde yaşanmıştı. Ters asıldığını ancak 90 küsur yıl sonra fark edebilmişlerdi. Sanat konusunda insanların iki yüzlülüğünü yüzüne çarpan çarpıcı örnekler bunlar.

jsy

Tamamen mekânın verdiği bir beklentidir. Sokakta onlarca sıradan nesnenin yanından geçip, sergi salonuna geldiği zaman, sıradanlığa karşı dikkati açılıyor günümüz sanatseverlerinin. Kimin yaptığı da önemli tabi. Popüler bir ressam tuvale hapşırsa, dakikalarca inceleyecek ve yüklü para verecek sanatsever bulunabilir.

dusunen_odun

cehaletin yükselişte olduğu, kaba dünyamız için oldukça uygun hareketler :D

Gizli Kullanıcı

sanat ahlak gibidir

adnanskisenses

Icerigin basindaki soruyu soran editor asil dalga gecilmesi gereken kisi bence. Cevabi gayet acik olan bir soruyu niye sorarsin ki. Cok guzel keklemisler o nesneleri oraya koyan 3 kisi.

Görüş Bildir