Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Mutluluğun 10 Basit ama Bilimsel Yolu

 > 
232PAYLAŞIM

Mutluluğun yüzyıllardır insanlığın peşinde olduğu bir muamma. Bilim insanları da bu sorunun peşinden gidip bir takım araştırmalar yapmış, cevaplar oldukça basit, sadece hatırlamakta fayda var.

Kaynak: http://www.collective-evolution.com

1. En Az 7 Dakika Yürüyüş

Fiziksel hareket ve düzenli egzersizlerin depresyonu yenmenin önemli bir yolu olduğu biliniyor. Yapılan araştırmalara göre 7 dakika boyunca kitap okuyan ve 7 dakika boyunca yürüyüş yapan iki denek grubu karşılaştırılmış ve yürüyüş yapan grubun önemli ölçüde daha çok endorfin salgıladığı ispatlanmış. Kaynak

2. En Az 6,5 Saat Uyku

Uykubilimcilerin yaptıkları deneylere göre 6,5-7,5 saat arası uyuyan ve yeterince uyumayan iki grup karşılaştırıldığında, yeterli uyku almayan grubun, negatif duygulara karşı daha savunmasız olduğu görülmüş. Buyrun

Bu arada "en az 8 saat uyku" efsanesi gerçek değil. Nitekim bir yetişkinin ihtiyaç duyduğu uyku 6-8 saat arası ve fazlası gereksiz mahmurluk yapabiliyor.

3. İşe Yakın Oturmak

İsterseniz işinizi değiştirin, isterseniz daha güzel, daha geniş ama işe uzak evinizden vazgeçip yakına taşının ama işiniz evinize yakın olsun. İşten eve, evden işe gitmekle geçen sürenin mutluluk üzerindeki olumsuz etkisi ispat edilmiş durumda. Kaynak

4. Ailemizle ve Sevdiklerimizle Vakit Geçirmek

Çok klişe ama, Harvard'lı "mutluluk bilimcisi" Dan Gilbert'e göre mutluluğun en önemli kaynaklarından biri sevdiğimiz, sevildiğimiz, bizi yargılamayan, zor zamanlarımızda yanımızda olan insanlarla vakit geçirmek. Ölmeden önceki son pişmanlıklar arasında "aileye ve arkadaşlarıma yeterince vakit ayırmama"nın ilk 5 pişmanlıktan biri olduğunu biliyoruz.

5. Seyahat Planlamak

Seyahat hepimizi için mutluluk kaynağı. ancak bilimsel araştırmalar bir seyahatin en çok mutluluk yarattığı safhanın planlama ve araştırma aşaması olduğunu saptamış, o seyahat gerçekleşse de gerçekleşmese de.

6. Güneşli Havalarda Dışarıda Vakit Geçirmek

Güneşli havalrda, uygun bir sıcaklıkta, Avrupa standartlarına göre 15 ' civarındai muhtemeln Tğrkiye standartlarına gçre 20 civarlarında açıkhavada vakit geçirmek, fiziksel aktivite yapmak, deniz,nehir,göl gibi su kenarına ykaın bir yerlerde bulunmak insan mutluluğunu olumlu yönde etkiliyor. Kaynak

7. İçten Gülümsemek

Gülümsemeye çalışmanın, olumlu düşünmeye çalışmaktan daha etkili olduğu, gülümseyen kişilerin dikkat gerektiren işlerde daha başarılı olduğu ve fiziksel acının da daha az hissedilir olduğu tespit edilmiş.

8. Başkalarına Yardım Etmek

İhtiyaç sahibi kişilere, kurumlara yardım etmenin insan mutluluğu üzerindeki olumlu etkisi kanıtlanmış durumda. Ancak bu bağış yoluyla değil, emek ve zaman harcayarak olabiliyor. Hatta Shawn Accor'un kitabına göre yılda en az 100 saat yardım ettiğimizde, ama bunu yaparken kendi mutluluğumuzu değil başkalarının mutluluğunu ve iyiliğini önceliklendirdiğimizde daha mutlu oluyoruz.

9. Meditasyon Yapmak; Yani Aslında Yaptığımız Şeye Konstantre Olmak

Meditasyonun dikkat süresini, odaklanma becerisini ve sakinleşme yeteneğini olumlu yönde geliştirdiği biliniyor. Meditasyon deyince zor ve meşakkatli bir doğu disiplini akla geliyor ancak aslında meditasyon konsantrasyonu sağlayarak anda kalabilme egzersizi; yani başka hiç bir şey düşünmeden yaptığınız yüzmek, kaya tırmanışı, dolma sarmak, helva yapmak, örgü örmek, resim yapmak, bulmaca çözmek, yoga yapmak, dua etmek de birer meditasyon işlevi görüyor ve stresle başa çıkma yeteneklerimizi artırıyor. Kaynak

10. Her Gün Şükrettiğimiz 3 Şeyi Yazmak

Eşit mutluluk düzeyinde oldukları saptanan iki gruptan birincisinden hayatlarında memnun olmadıkları şeyleri, ikincisinden ise şükrettikleri şeyleri yazmaları isteniyor, hayatlarındaki şükredilesi şeyleri hatırlayan insanların diğer gruba göre oldukça mutlu olduğu saptanıyor.  Bir diğer çalışmada ise, her gün şükrettiği 3 şeyi yazan depresyon hastalarının yazmayan hastalara göre çok daha çabuk iyileştiği tespit edilmiş.  Kaynak

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
delimeczup

yalan efendim yalan. mutluluk diye bizi kandırıyorlar.

Gizli Kullanıcı

Şimdi öğrendik, ama bunları bilinçli yapalım derken yapmacık olduğunu düşünmekten mutlu olamayacağız. Amaaan, boş verin dünyayı; ne de olsa içinden sağ çıkamayacağız.

witch

Biliyoz, biliyoz da, işte.

elif-nuroglu

bence bu! www.biarkadasa.com

Görüş Bildir