Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Mustafa Kemal Atatürk'ten Bilim ve Fen Konusunda Yolumuza Işık Olacak 17 Anektot

 > -
Abone ol

Cihan harbini gördü bu millet... Savaş esnasında en büyük yoksunluk eldeki teknolojik malzemelerin yetersizliği idi. Bunun bir an önce çaresine bakmak isteyen Mustafa Kemal Atatürk, ilk ciddi adımı 1933 yılında attı ve Alman bilim adamlarıyla ilişki kurdu. Onlara şöyle seslendi:

"Biz fakir bir ülkeyiz. Sizlere layık olduğunuz ücretleri veremiyoruz. Ancak Mustafa Kemal'in kurduğu genç Türkiye Cumhuriyeti'nde sizler yeni bir bilimsel uyanış açacaksınız. Burada doğacak yeni bilimin feyizli ışıkları bütün dünyayı aydınlatacaktır.. Bilim ve yöntemlerinizi getirin, gençlerimize bilginin yollarını gösterin.." 

#1

Her işin esas hedefine kısa ve kestirme yoldan varmak arzu edilmekle beraber; yolun kabul edilebilir, mantıki ve özellikle ilmi olması şarttır.

#2

Bizim akıl, mantık, zeka ile hareket etmek en belirgin özelliğimizdir. Bütün hayatımızı dolduran olaylar bu gerçeğin delilidirler.

#3

Fikirler, zorla ve şiddetle, top ve tüfekle asla öldürülemez!

#4

Hayatta en hakiki mürşit, ilimdir.

#5

Akıl ve mantığın çözümleyemeyeceği mesele yoktur.

#6

İnsanların hayatına, faaliyetine egemen olan kuvvet, yaratma icat yeteneğidir.

#7

Bilim, gerçeği bilmektir.

#8

Bu dünyada her şey insan kafasından çıkar. Bir insan başının ifade etmeyeceği hiçbir şeyi düşünemiyorum.

#9

Taassup cahilliğe dayanır. Bundan dolayı taassubu olan cahildir. İlim mutlaka cahilliği yener, o halde halkı aydınlatmak lazımdır.

#10

İnsan vücudu bir kürsüdür; zeka cevherinin korunduğu yer olan başı, üzerinde taşımak için kurulmuş bir kürsü! Çünkü esas zekadır.

#11

İlim ve fennin dışında yol gösterici aramak gaflettir, cahilliktir, doğru yoldan sapmaktır. Yalnız ilmin ve fennin, yaşadığımız her dakikadaki safhalarının gelişimini anlamak ve ilerlemeleri zamanında takip etmek şarttır.

#12

Bilim ve fen nerede ise oradan alacağız ve ulusun her bireyinin kafasına koyacağız.

#13

Evet; ulusumuzun siyasal, toplumsal yaşamında ulusumuzun düşünce bakımından eğitiminde de kılavuzumuz bilim ve fen olacaktır.

#14

Fikirler anlamsız, mantıksız, boş sözlerle dolu olursa, o fikirler hastalıklıdır. Aynı şekilde sosyalhayat akıl ve mantıktan uzak, faydasız, zararlı ve birtakım inançlar ve geleneklerle dolu olursa felce uğrar.

#15

İlim, fen ve ihtisas nerede varsa, sanayi nerede varsa, gidip öğrenmeye mecburuz.

#16

Tanrı, dünya üzerinde yarattığı bu kadar nimetleri, insanlar istifade etsin diye yaratmıştır ve azamî derecede faydalanabilmek için de bütün yaratıklardan esirgediği zekâyı, akıllı insanlara vermiştir.

#17

Ülkemiz içinde uygar düşüncelerin çağdaş ilerlemelerin bir an yitirmeksizin yayılması ve gelişmesi gerektir. Bunun için bütün bilim ve fen adamlarının bu konuda çalışmayı bir namus borcu bilmesi gerekir.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
meaculpa

bu ülkeye gençlere verdiğin değeri senin kadar kimse vermedi ATAM ...

Gizli Kullanıcı

ne olurdu en azından bi 30 yıl daha yasasaydın.... :(

ismiminbironemiyok

#3'ü okuyunca aklıma V for Vandetta geldi.

serverbedi

Atatürk,''Benim laflarım bir gün bilimle ters düşerse bilime inanın,onun yolunu seçin'' diyen birisiydi.

yami

Her şeyin özeti...

tc-meric-tensi

Adam yakisikli, karizmatik, deha hem de yuzyil oncesinden bu gunu gorecek kadar ileri goruslu. Bademlerin toplaminda bu isigin yuzde biri yok ne yazik ki.

Görüş Bildir