Görüş Bildir
Haberler
'Müsilaj' Kâbusu Geri Dönüyor: Marmara Denizi Risk Altında

'Müsilaj' Kâbusu Geri Dönüyor: Marmara Denizi Risk Altında

Dalış yaparak incelemelerde bulunan Prof. Dr. Mustafa Sarı, 'Tekirdağ, İstanbul Fenerbahçe, Mudanya, Gemlik Körfezi ve Erdek'te benzer görüntüyü görmeye başladık. Şu an kremsi müsilajı görüyoruz' dedi.

İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

Marmara Denizi risk altında

Marmara Denizi risk altında

Marmara Denizi'nde 2 yıl önce ortaya çıkan ve birçok yere yayılan müsilaj tehlikesi geri döndü. Tekirdağ, İstanbul  Fenerbahçe, Mudanya, Gemlik Körfezi ve Erdek'te kremsi müsilaj tespit edildi.

Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi Denizcilik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa SarıErdek Körfezi'nde dalış yaparak, incelemelerde bulundu. Prof. Dr. Sarı, Bandırma Edincik kıyılarında yüzeye çıkan kremsi müsilajın fotoğraflarını paylaşarak, kremsi müsilajın başlangıç seviyesinde olduğunu vurguladı.

'Bu gördüğümüz 'kremsi müsilaj' olarak tanımladığımız bir görüntü'

'Bu gördüğümüz 'kremsi müsilaj' olarak tanımladığımız bir görüntü'

Prof. Dr. Mustafa Sarı, kremsi müsilajın görüldüğü bölgelerle ilgili olarak şu bilgileri paylaştı: “Cumartesi gününden beri Marmara Denizi'nin muhtelif kıyılarından benzer görüntüler akmaya başladı. Tekirdağ, İstanbul Fenerbahçe, Mudanya, Gemlik Körfezi ve Erdek'te benzer görüntüyü görmeye başladık. Bu görüntü 2021 yılında karşılaştığımız felaket boyutundayken müsilaj ile benzer olduğu için doğal olarak kamuoyu kaygılandı. 11 farklı müsilaj tipi var. Bu gördüğümüz 'kremsi müsilaj' olarak tanımladığımız bir görüntü. Şu an bu görüntünün içerisinde polenler de var.''

'Mevsim şartları çok kurak geçti'

'Mevsim şartları çok kurak geçti'
İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

''Müsilajın 3 tane tetikleyicisi var'' diyen Prof. Dr. Mustafa Sarı, ''Birincisi küresel iklim değişikliğine bağlı deniz yüzeyi sıcaklığındaki anormal artışlar, ikincisi deniz şartlarındaki durağanlık, diğeri de kirlilik. Bu üçü bir araya geldiğinde felaket boyutunda müsilaj ile karşılaşıyoruz. Mevsim şartları çok kurak geçti. Bu kuraklıktan dolayı daha önce de uyarıda bulundum, 'Bu şartlar devam ederse müsilaj riskiyle karşı karşıya kalırız' dedim. Ben sürekli dalış yapıyorum biliyorsunuz, 2 aydır devam eden bir alg çoğalması var. O neden kaynaklanıyor? Denizin azot ve fosfor yükü çok fazla. Bu şartlarda deniz suyu sıcaklıkları da çok yüksek olduğu için hızla organizmalar çoğaldılar. Çoğalınca görüş 2 metre mesafeye kadar düştü. Yüzeyden başlıyor 25 metreye kadar görüş düşüyor' ifadelerini kullandı. 

'Önümüzdeki yıllarda yine müsilaj ile karşılaşacağız'

'Önümüzdeki yıllarda yine müsilaj ile karşılaşacağız'

Müsilajın engellenmesi gerektiğine dikkat çeken Prof. Dr. Mustafa Sarı, sözlerine şöyle devam etti: 'Kamuoyu yüzeye çıkan sarı kahverengimsi kıvamdaki köpükler ile tanıdı. O müsilajın sadece bir formu. Çubuk, topaklaşmış, şerit müsilaj evreleri var. Henüz şerit müsilaja dönüşmemiş durumda. Başlangıç safhasında. Alglerin salgılarından ortaya çıkıyor, bu salgıların çoğalması var. Çoğalmadan dolayı salgılar yukarı çıktı ve biz şu an kremsi müsilajı görüyoruz. 2021 yılında karşılaştığımız müsilaj tam yine Nisan ayının ortalarında görünür hale geldi. Görünür hale gelmeden önce Ekim ayından itibaren şerit müsilajı görüyorduk ve uyarı yapıyorduk. Müsilaj bir sonuç. 2021 yılında denize giden atık ne kadarsa hala aynı. Şartlar değişmeden olayın sonuçlarının değişmesini nasıl bekleriz. Önümüzdeki yıllarda yine müsilaj ile karşılaşacağız. Riski eritmenin yolu denize giden atıkları bir an önce arıtarak önlemek zorundayız.'

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
Reklam
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
3
3
3
0
0
0
0
Yorumlar Aşağıda
Reklam
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Osman Karazeybek

Denizdeki musilaji temizledik bir daha temizleriz. Sira baska mecralardaki musilajlara gelir.