Görüş Bildir

Müdürden Korodakilere Skandal Mesaj: 'Giyeceğiniz İç Çamaşırını Ben Bildireceğim'

Haberler
> Müdürden Korodakilere Skandal Mesaj: 'Giyeceğiniz İç Çamaşırını Ben Bildireceğim'

Ankara Devlet Klasik Türk Müziği Korosu Müdürü Gürsel Bilmiş’in sanatçılara attığı 'Sanatçı arkadaşlara bundan sonra konser öncesi giyecekleri iç çamaşırı, çorap, kravat, gömlek vs ne varsa bizzat ben bildireceğim' mesajı tepkilere neden oldu. Bilmiş mesajı 'yanlışlıkla' attığını ve sanatçılardan özür dilediğini söyledi. CHP'li Murat Emir soru önergesi vererek konuyu Meclis gündemine taşıdı. Kültür Bakanlığı konunun müfettişlerce inceleneceğini açıkladı. 

Kültür ve Turizm Bakanlığı Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü’ne bağlı Ankara Klasik Türk Müziği Korosu’na geçen ocak ayında atanan Bilmiş, önceki gün bu korodaki sanatçıların yer aldığı WhatsApp grubuna şu mesajı attı:

“Değerli arkadaşlar, bunca yıllık sanatçı arkadaşlara bundan sonra konser öncesi giyecekleri iç çamaşırı, çorap, kravat, gömlek vs. ne varsa bizzat ben bildireceğim. Çünkü maalesef aramızda konsere nasıl çıkılması gerektiğini çözememiş, öğrenememiş ya da ciddiye almayan arkadaşlarımız var. Konsere kravatsız, pembe, mor ya da olmaması gereken hangi renk var ise o renk ile çıkan sanatçıya bundan sonra çocuğa anlatır gibi anlatacağım. Bu kadar basit şeyler yüzünden genel müdürden azar işitmeye bir daha mahal vermeyeceğim. Aksini yapan görevini ciddiye almamış olarak değerlendirilecek ve bundan sonraki sanat kurulumuz ve idaremiz nezdinde puanı, kredisi ona göre olacaktır.”

İşte o mesaj:

İşte o mesaj:

'Yanlışlıkla oldu

'Bilmiş, gruptan gelen tepkiler üzerine de “Değerli arkadaşlar, yukarıdaki mesajı yanlış anlaşılmalara mahal vermemek adına düzeltmek isterim. Diğer grup için yazılan ancak yanlışlıkla burada paylaşılan bu mesele, sazlarda görevli arkadaşlar ile ilgidir. Kravat, gömlek vs. giysiler yanında diğer ifade, çok değerli bir arkadaşımı saatler öncesinde kaybetmiş olmanın hüznüyle yanlışlıkla yazılmıştır. Mesele grubumuzun tümüyle ilgili değildir” paylaşımı yaptı.

"Kafam yerinde değildi"

"Kafam yerinde değildi"

Hürriyet'ten Umut Erdem'in aktardığı bilgiye göre, Bilmiş, tepki çeken mesajıyla ilgili olarak şunları söyledi:

“Onu biz grup içerisinde kendi aramızda tartışıyorduk. Grupta yanlışlıkla paylaşıldı ve ben gerekli düzeltmeyi yaptım. Ondan sonra meseleyi kapattık. Sadece bunu da mı yapalım tarzında bir ifadeydi o. Dün yakın bir arkadaşımı kaybetmiştim. Onun da verdiği aslında kafam yerinde değildi. Öyle konuşmaları yoğun bir yazışma gerçekleşti. Kendi aramızda kardeşim çorabınıza mı karışalım, şu çamaşırı da mı giyin diyelim, şunu mu takalım diyelim gibi bir ifade aslında. Bazı konserlerde sanatçıların giyim kuralları vardır. Ama yanlış anlaşıldı. Hatamın farkına vardım, gerekli düzeltmeyi, özrü sanatçılarımıza genel gruba yanlışlıkla paylaşıldığını ifade ederek, maksadın o olmadığını açıkladım.”

CHP'li Emir soru önergesi verdi

CHP'li Emir soru önergesi verdi

CHP Ankara Milletvekili Murat Emir de Bilmiş’in sözlerini Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy’un yanıtlaması üzere verdiği önerge ile Meclise taşıdı. Emir, “Bu yılın ocak ayında koronun müdürlüğüne Tarih Bölümü mezunu olan ve hiçbir müzik eğitimi olmayan Hüseyin Gürsel Bilmiş atanmıştır. Bilmiş’in neredeyse 50 yıllık sanatçılara yaklaşımı da skandal boyutlara ulaşmıştır. Sınırları aşan bu hadsiz ve kaba davranışla ilgili bakanlık olarak, idari bir soruşturma başlatacak mısınız” diye sordu.

Bakanlık müfettişleri soruşturacak

Bakanlık müfettişleri soruşturacak

Kültür ve Turizm Bakanlığı, CHP Ankara Milletvekili Murat Emir'in soru önergesiyle TBMM gündemine taşıdığı konunun soruşturulacağını duyurdu. 

DHA'nın verdiği bilgiye göre, Bakanlıktan yapılan açıklamada, 'Bugün bazı basın-yayın organlarında, Ankara Devlet Klasik Türk Müziği Korosu Müdürü hakkında, sanatçıların konserlerde giyeceği kıyafetlerin kendisi tarafından belirleneceğine dair bazı haberler yer almıştır.  2020 yılı genel denetim programı kapsamında bahsi geçen Koro Müdürlüğünün iş ve işlemlerinin denetlenmesi talimatı, Sayın Bakanımız tarafından hafta başında verilmiş olup, koro müdürü hakkında basında yer iddialar da bu denetim kapsamında Bakanlığımız Teftiş Kurulu Başkanlığı müfettişleri tarafından soruşturulacaktır' denildi.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
186
71
33
9
2
2
2
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Kzlt

Müdürün fantazi dünyası, sonunda iç çamaşırlarına da bilirkişi atadılar. Her alanda itinalı sapık yöneticiler mevcut liyakat budur. Halı sahada forma dağıtac... Devamını Gör

Mr Logical

Aslında mesajdan "iç çamaşırı" kısmını çıkarıp cümlelerin sırasını da değiştirmiş olsa bir sorun yok gibi ama bu şekliyle hiç şık olmamış tabii...

exorcist

iyi bari anlayamayan arkadaşlar olursa özelden görsel atarım dememiş lavuk